Jump to content

Hibristofili, Suçluların Cazibesi


paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

Sevgi ve saygı, bütün ilişkilerin temeli olmalıdır. Yine de, bazı insanların suç eğilimi olan tehlikeli insanlara karşı bir zaafı vardır. Bu hibristofili olarak bilinir. Bu yazımızda, onu tetikleyebilecek ana faktörleri ve değişkenleri inceliyoruz.

Hibristofili, tehlikeli insanlara karşı hissedilen cinsel çekimdir. Bazı seri katillerin ve diğer suçluların nasıl cinsel veya romantik çağrışımlar içeren hayran mektupları aldıklarını hiç duydunuz mu? Bazı durumlarda, bu insanlar bu suçlularla ilişkiler kurar ve hatta evlenirler. Bu eğilim hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mantıksal bir bakış açısıyla, bu tür bireyleri potansiyel ortaklar olarak seçmek veya onlarla samimi bir düzeyde ilişki kurma arzusunu hissetmek kolay değildir. Ne de olsa, karşılıklı saygı, güven ve sevgi dolu bir bağın diğer vazgeçilmez yönleri bu tür insanlarda mevcut değil gibi görünüyor. Bu çekiciliğin nedeni nedir? Bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

 

“Orada oturmuş, bir midyeyi inceleyen dengesiz bir martı gibi deli gözleriyle beni seyrediyor. Üzerime acı sos döktüğünü şimdiden hissedebiliyorum.”

– Ted Bundy

(1970’lerde yaklaşık 30 cinayetten ölüm cezasına çarptırılan seri katil Ted Bundy, hapishanede yüzlerce aşk mektubu aldı.)

 

Hibristofili nedir?

Başkalarına zarar veren tehlikeli insanlara karşı duyulan cinsel çekimdir. Yeni Zelandalı bir psikolog olan John Money, bu terimi 1950’lerde ortaya atmıştır. Bu eğilimin özellikle heteroseksüel kadınlarda kendini gösterdiğini de belirtmiştir. Yine de, diğer ilişki türlerinde ve cinsel yönelimlerde de ortaya çıkması mümkündür.

Hibristofili, mevcut teşhis kılavuzlarının hiçbirinde resmi bir zihinsel bozukluk olarak listelenmez. Bununla birlikte, bazı insanlar tehlikeli bir suçluyla cinsel ilişkiye girmekten hoşlandıkları için, bunu bir tür parafili olarak düşünebiliriz.

Bu eğilimin daha hafif tezahürlerini bulmak da mümkündür. Örneğin, bazı insanlar yalan söyleyen, döven ve aldatan kişilere karşı romantik veya cinsel çekim hissederler. Kısacası, potansiyel olarak tehlikeli olduğu kanıtlananlara ilgi duyarlar.

 

Hibristofili neden ortaya çıkar?

Birinin kendisine zarar verebilecek biriyle neden ilişki kurmak istediğini anlamak zor olabilir. Bununla birlikte, hibristofili için birkaç olası açıklama vardır:

İlk olarak, dişiyi ve yavrularını koruma yetenekleri nedeniyle, evrimsel düzeyde güçlü eşler tercih edilebilir. Tehlikeli insanlar güçlü görünürler ve başkalarına hükmedebilirler. Dolayısıyla, genetik bunda rol oynayabilir.

İkincisi, tehlikeli veya suçlu erkekler genellikle narsisizm, Makyavelizm ve psikopati özellikleriyle karakterize edilen karanlık üçlü bir kişiliğe sahiptir. Araştırmalar, bu erkeklerin çeşitli nedenlerle bazı kadınlar için oldukça çekici olduğunu ortaya koyuyor.

Çocukluk deneyimleri ve erken bağlanma, cinsel ve romantik eş seçimini de etkiler. Araştırmalar, çocukluk döneminde istismara uğrayan kadınların istismarcı partnerleri seçme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Son olarak, toplumun kendisi ve bir kişinin kültürü, tehlikeli erkeklerin çekiciliğini belirleyebilir. Yani kadınların tercihlerini etkileyen geleneksel cinsiyet rolleri, kadınların boyun eğmesi ve erkeklerin baskın olması gerektiğini göstermektedir.

 

(Adli psikolog Katherine Ramsland’a göre, bazı kadınlar aşklarının kötü erkekleri değiştirebileceğine inanıyor.)

 

Tedavisi var mı?

Hibristofili başlı başına bir zihinsel bozukluk değil, bir parafilidir. Başka bir deyişle, geleneksel cinsel çekiciliğin bir sapmasıdır. Bu nedenle, bu eğilimin, örneğin tehlikeli insanları eş olarak seçmek gibi, olumsuz yansımaları varsa tedavi gerekli olabilir. Ayrıca bir kişi sadece bu parametreler dahilinde cinsel olarak uyarılabiliyorsa, sorunu çözmek gerekebilir.

Her durumda, bazı teknikler etkili olsa da, hibristofili için tek ve köklü bir tedavi yoktur.

Ayrıca, bilişsel teknikler, kökenle ilgili düşünceleri tanımlamaya ve değiştirmeye yardımcı olabilir. Örneğin, bazı insanlar bir suçluyu değiştirmeyi ve dönüştürmeyi başaracaklarına inanırlar ve hatta korunma ihtiyacına yol açan şefkat ve sempati yaşarlar. Güçlü kuvvetli bir insanla daha güvende hissedenler de vardır. Bu inançları tespit etmek ve üzerinde çalışmak yardımcı olabilir.

Benzer şekilde, bazı mastürbasyon programlama teknikleri, tehlikeli insanlar ile cinsel zevk arasında kurulan ilişkiyi zayıflatmaya yardımcı olabilir. Her durumda, her bireyin özel koşullarına dayalı bireyselleştirilmiş müdahale gerekli olacaktır.

Kaynak; https://aklinizikesfedin.com/hibristofili-suclularin-cazibesi/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...