Jump to content

Roma'nın Kuruluşu: Romulus ve Remus


MZ1vdnW0mtQ

Önerilen Mesajlar

Roma, efsaneye göre MÖ 27 Nisan 753 tarihinde Truva prensi Aeneas’ın torunları olan Romulus ve Remus adlı kardeşler tarafından kuruldu.

Alba Longa’nın Latin kralı Numitor, zalim kardeşi Amulius tarafından tahtdan indirilir. Numitor’un tek varisi olan kızı Rhea Silvia’yı ise Vesta Rahibesi yaparak tapınağa kapatır. Böylece onun çocuk yapmasını engelleyerek, doğacak bir çocuğun, ağabeyinden gaspettiği tahtı tekrar ele geçirmesinin önleyecektir. Fakat tapınakta savaş tanrısı Mars tarafından gebe bırakılan Rhea, ikiz erkek çocukları dünyaya getirir.

https://1.bp.blogspot.com/_Qz8hsh_zCYQ/RwWdOV9rZSI/AAAAAAAAADs/9nZ3FgL8dzQ/w1200-h630-p-k-no-nu/romulus+and+remus.jpg

Kral soyundan geldikleri için ikizlerin büyüyüp tahtını yeniden ele geçirmelerinden korkan Amılius, Rhea Silvia’yı öldürtür ve ikizlerin boğdurulmasını emreder. Emri alan kişi ikizleri bir sepetin içine koyar ve Tiber nehirin azgın sularına bırakır. Efsaneye göre nehir, Mars’ın gazabından korktuğundan, durulur ve sepeti sürükleyerek Ostia kıyısına bırakıverir. İkizleri, henüz doğum yapmış olan bir kurt bulur ve tanrının ona verdiği bir içgüdüyle ikizleri emzirir. Picus adında bir çoban Circe'den henüz dönmüşken sepetin içindeki bebekleri farkeder. Çoban Picus ve eşi Canenzo ile birlikte bu bebeklere Romulus ile Remus adlarını vererek büyütürler. Böylece Remus ve Romulus çoban olarak yetişecektir.

https://lh3.googleusercontent.com/-h93H-bMJmdw/Xai87tlYPwI/AAAAAAAAAQ8/uHrMTB-UwBw_iqfWI1hYxUeQxLiPM_jMQCLcBGAsYHQ/s1600/romulus_remus_babies.jpg

Amulius’un askerleri ile çobanlar arasında çıkan bir tartışmada Remus yakalanarak Kral Amulius’a götürülür. Amulius’un kahinlerinden birinin iddiasının araştırılması üzerine ikizlerin, Numitor’un torunları olduğu ortaya çıkar. Liderliğini Remus ile Romulus’un yaptığı büyük bir ayaklanmadan sonra Alba Longa tahtını dedeleri Numitor’a geri verirler ve yeniden tahta çıkarırlar.  Ancak orada mutlu olamayan Romulus ve Remus bir şehir kurmaya karar verirler. Fakat şehri kimin kuracağına karar veremezler. Sonunda buna tanrıların karar vermesi gerektiğinde hem fikir olarak dişi kurdun kendilerini bulduğu yere gelirler. Remus, Aventino tepesine oturur ve kafasını yukarıya çevirir. O sırada başının üzerinden altı adet kuş uçarak geçer. Palatino tepesine oturan Romulus’un başının üzerinden ise oniki kuş uçarak geçer. Böylece Roma’yı Romulus kurar. Romulus ve Remus şehrin inşaasına beraber başlarlar, ancak şehrin yapımı sırasında Remus’un umursamazlığı, tembelliğinden ve fevri hallerinden usanan Romulus şehri onunla birlikte yönetemeyeceğini anlayarak Remus’u öldürür. Böylece şehrin tek hakimi Romulus olur ve şehir onun adıyla anılmaya başlar. Roma’nın temelleri kardeş kanıyla atılmıştır.

 Romulus şehrini kurmuştur ve artık tek eksik insanlardır. Nüfusunu artırabilmek kanun kaçaklarına Roma’da vatandaş olma hakkı verir. Daha sonra da gücünü kullanarak çevre krallıklardaki pek çok önde gelen insanı kendi vatandaşı yapar. Artık Roma’da her kesimden insan vardır, ancak birşeylerin daha eksik olduğunu çoktan anlamışlardır, Kadınlar…
Romulus bunun için de bir çare düşünmüştür elbette, iyi niyetlerinin göstergesi olarak komşuları Sabin Krallığı şerefine çok büyük bir eğlence düzenlerler ve bütün Sabinlileri davet ederler…
Bu iyi niyete davete icabetle karşılık veren Sabinler, genç-yaşlı kadın-erkek demezler ve hep birlikte Roma’lıların eğlencesine katılırlar. Tam eğlence sırasında Romalılar büyük bir kurnazlıkla Sabinli kızları kaçırırlar ve kadınları yaparlar.
Olanlar karşısında çok öfkelenen Sabin Krallığı kadınlarına haber gönderip Roma’lı erkekleri kandırmaları için haber gönderip onları tuzağa düşürmek için plan kurarlar ve vargüçleriyle saldırırlar. Ancak ne görsünler? Kadınları Romalı erkeklerin tarafına geçmiş ve onların tuzaklarında onları bozguna uğratmıştır.
Bunun üzerine Sabinler çok büyük bir bozguna uğramışlardır ve krallıkları dağılmıştır. Bunu fırsat bilen Romulus çaresiz Sabinleri de kendi şehrine katıp gücüne güç katarak imparatorluğun ilk adımlarını atmıştır.

 

Alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

roma adında bir dizi vardı .got dönemine denk gelmişti yayınlanması sanırım. 2016 olabilir. bol şehvetli savaşlı arenalarda meydanlarda kan dökmeli bir tarihi diziydi.netflixte izlenebilir.

asıl her türlüsüne açığım dediğin için ilk aklıma gelen fellini filmlerini öneriyorum. sadece roma adlı eseri değil, diğerleri de gayet romalıdır.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...