Jump to content

İzmir'de Uluslararası Film ve Müzik Festivali başlıyor


masal perisi

Önerilen Mesajlar

Açık havada yapılacak ulusal yarışma filmleri ve kapanış filmi dışındaki yapımlar, İzmir Sanat, Karaca Sinema ve Fransız Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak gösterilecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi, "İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali" düzenliyor. Festival, 21 Haziran'da başlayacak ve 1 Temmuz'daki ödül töreni ve kapanış konseri ile sonlanacak.

Dünya Müzik Günü olan 21 Haziran'da başlayacak ve 1 Temmuz'daki ödül töreni ve kapanış konseri ile sonlanacak olan ilk festivale ilişkin bir basın açıklaması yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Haziran ayında sinema salonlarının faaliyete geçeceğini umduklarını, pandemiden bunalan seyirciye ve sinema sektörüne moral desteği sunmak amacıyla gerekleştirecekleri festivalde açık havanın yanı sıra pandemi kurallarına uygun biçimde salonlarda da gösterim yapmayı planladıklarını belirtti.

Festivalin yarışmalı bölümünün bu yıl yalnızca ulusal düzeyde olacağını, yarışmaya seçilen filmlerin akşamları Kültürpark'daki açık hava sinemasında gösterileceğini kaydeden Soyer, açılış töreninde film müziğimizin ustalarının yapıtlarını içeren bir konser gerçekleştirileceğini söyledi.

Ulusal yarışma
Yönetmenliğini Vecdi Sayar'ın üstlendiği festivalde, sinema- müzik ilişkisi bağlamında En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın ve Erkek Oyuncu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Özgün Film Şarkısı ve En İyi Ses Tasarımı ödülleri verilecek.

Festival Jürisi, yönetmen Ezel Akay'ın başkanlığında, müzikal oyunlardaki başarısı ile tanınan oyuncu Tülay Günal, müzisyen-akademisyen Prof. Berrak Taranç, besteci Cem İdiz, akademisyen-yazar Prof. Oğuz Makal, söz yazarı Mehmet Teoman ve film müziği alanından bir akademisyen Feyzi Erçin'den oluşuyor.

Tunç Soyer, festival ödüllerinin 'Kristal Flamingo' adıyla anılacağını, En İyi Film ödülünü kazanacak filmin yapımcısına, bir sonraki filmini İzmir'de çekmesi -çekimlerin en az yüzde 40'ını İzmir'de gerçekleştirmesi- koşuluyla, İzmir Sinema Ofisi tarafından 300.000 TL değerinde lojistik destek sağlanacağını, İzelman AŞ'nin de En İyi Film'in ve Jüri özel ödülünü kazanacak filmin yönetmenleri ile En İyi Kadın ve Erkek Oyuncular, En İyi Film Müziği bestecisi, En İyi Film Şarkısı bestecisi ve En İyi Ses Tasarımcısına da 10.000'er TL tutarında akçalı ödül verileceğini açıklayarak, festivalin sinema sektörünün İzmire yönelmesine katkı sağlayacağına inandıklarını belirtti. Festival logosu, usta tasarımcı Bülent Erkmen'in imzasını taşıyor.

Festival programının, "Hayatım Müzik", "Müzik ve Toplum", "Müzik Belgeselleri", "Her Yaştan Çocuklar İçin" ve "Ustalardan Kısalar" başlıklı bölümlerinde, müzik ve müzisyenler üstüne yapılmış uzun ve kısa metraj filmlerle birlikte festivalde yaklaşık 90 film gösterilecek. Pandemi koşulları izin verirse, açılış ve kapanış törenlerine, İzmir Fransız Kültür Merkezi katkıları ile Fransız müzisyenler de katılacak.

Festival çerçevesinde, televizyon alanında da bir değerlendirme olacak. TV eleştirmenleri Elçin Yahşi, Özlem Özdemir, Sina Koloğlu, Yazgülü Aldoğan, sinema yazarı Burak Göral, sinema ve müzik yazarı Cumhur Canbazoğlu ile besteci Serdar Kalafatoğlu'ndan oluşan Jüri, son bir yıl içinde (Mayıs 2020- Mayıs 2021) açık televizyon kanalları ile dijital platformlarda gösterilmiş dizilerin ana tema müzikleri ve şarkıları arasında bir değerlendirme yaparak, iki kategoride En İyi Özgün Dizi Müziği ve En İyi Özgün Şarkı ödülleri verecek. Bestecilere, Kristal Flamingo ödülleri 1 Temmuz'daki ödül töreninde verilecek.

Ustalara saygı
Festivalin ilk günü, sinemamızın üç usta bestecisi, Yalçın Tura, Arif Erkin ve Cahit Berkay'a ve gerek müzik, gerekse sinema alanda seçkin bir kariyere sahip olan değerli sanatçı Hümeyra'ya Onur Ödülü verilecek.

Ustaların müziklerini yaptığı filmlerden bir seçki, 'Onur Ödülleri' bölümünde gösterilecek. Artık aramızda olmayan, eserlerinde yaşayan iki büyük usta da yapıtlarıyla 'Anılarına' adlı bölümde yer alacak: Atilla Özdemiroğlu ve geçen yıl yitirdiğimiz Timur Selçuk. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde yapılacak Festivalin açılış töreninde, Tura, Erkin, Berkay, Özdemiroğlu ve Selçuk'un film müziklerinden oluşan bir dinleti sunulacak.

'Onur Ödülleri' ve 'Anılarına' bölümlerinde, yabancı ustalar da var. Bunlardan biri, Kieslowski filmlerine yaptığı bestelerle dünya çapında tanınan Zbigniew Preisner. Geçen yıl Temmuz ayında yitirdiğimiz İtalyan besteci Ennio Morricone, önceki yıl yitirdiğimiz Fransız sinemasının film müziği alanındaki ustalarından -Cherbourg Şemsiyeleri ile tüm dünyada ün kazanan- Michel Legrand pek çok filmde birlikte çalıştığı Jacques Demy filmleri, Arjantinli besteci Astor Piazzola yakın dostu -geçen yıl Aralık ayında Koranavirüs nedeniyle hayatını kaybeden- Fernando Solanas'ın iki filmi ile festivalin 'Anılarına' bölümünde yer alacak.

Bu yıl Oscar'larda, Uluslararası Film dalında kısa listeye girmeyi başaran Bosna – Hersek filmi (TRT'nin de ortak yapımcılarından biri olduğu) "Quo Vadis Aida?"nın müziğinin bestecisi Polonyalı Antoni Lazarkiewicz'e de 'Kültürlerarası Sanatsal Başarı Ödülü' verilecek.

Açık havada yapılacak ulusal yarışma filmleri ve kapanış filmi dışındaki yapımlar, İzmir Sanat, Karaca Sinema ve Fransız Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak gösterilecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor

   Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs'ta başlıyor. Bu yıl "Araftan Çıkmak" temasıyla düzenlenecek olan festivalde dünyanın dört bir yanından direnen, ilham veren ve dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alacak.  24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. 27 Mayıs’ta düzenlenecek basın toplantısıyla başlayacak çevrimiçi gösterimler Festivalscope platform

   , Yer: Pano

  • Hoşunuza Giden Müzik Klipleri

   Hoşumuza giden, anlamlı bulduğumuz, kendisini izleten klipleri bi araya toplayalım diye açıyorum bu başlığı.          

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Müzik Tarihi

   Müzik , geçmişte ve günümüzde bilinen her toplumda bulunur ve kültürel bir evrensel olarak kabul edilir. [1] [2] En izole edilmiş kabile grupları da dahil olmak üzere dünyadaki tüm insanlar bir müzik biçimine sahip olduklarından, müziğin büyük olasılıkla ataların popülasyonunda insanların etrafa dağılmasından önce mevcut olduğu sonucuna varılabilir. Sonuç olarak, ilk müzik Afrika’da icat edilmiş ve daha sonra çeşitli enstrümanlar yapmak için çeşitli farklı malzemeler kullanılarak insan yaşamının

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Yönetmen Şıbolovzade’nin ‘Hasat’ Adlı Film Senaryosunun Bir Kısmının İrdelenişi

   Tam Adı: Şıbolov Tutalov Şıbolovzade Doğduğu Yer: Şıbolistan Yamaç Cumhuriyeti Yaş: Şıbolovkere şıbolov   Sunuş (Fütürist amaç güden bir yapım.) Tontiş yönetmen Şıbolovzade bu eserinde hem popüler çağın sığ entrikalarından hem de geçmiş yüzyılların felsefi yaklaşımlarından yola çıkarak sizlere; “şimdi bu neydi?” dedirtecek itici ama vurucu bir tutam kurumuş cümleler yığınını takdim edecek… Kim takdim edecek? Hohho ho! Elbette ben, yani tontiş yönetmeniniz Şıbol

   , Yer: Yönetmenler

×
×
 • Yeni Oluştur...