Jump to content

Önerilen Mesajlar

Antik Olimpiyat oyunları başlamadan önce Yunanistan’ın en iyi sporcuları Zeus heykelinin önünde toplanırdı. Heykelin ayaklarının önünde, rahipler tarafından ritüeli yerine getirmek üzere kurban edilen bir yaban domuzunun eti bulunurdu. Sporcular, şimşek tanrısının intikam dolu taş bakışları üstlerindeyken kuraldışı bir hareket yapmayacaklarına, hakemlere rüşvet vermeyeceklerine, rakiplerini sabote etmeyeceklerine ve en önemlisi kara büyü kullanmayacaklarına dair yemin etmek zorundaydılar.

antik-olympia.jpgOlympia, YunanistanEttikleri bu yeminin de karanlık büyüyle bir bağlantısı vardı. Önlerinde duran taş levha, yeminini bozanların Zeus tarafından lanetleneceğini söylüyordu. Eğer bir sporcunun kazanmak için büyü veya lanete başvurduğu anlaşılırsa Zeus’un onu küle çevireceği yazıyordu.

kara-b%C3%BCy%C3%BCler.jpgÜstünde lanet yazan, kurşundan yapılmış bir levha. MS 4. YY.

antik-yunan-olimpiyatlarinda-kara-buyu

Galibiyete Tanrılar Karar Verir

 

Zeus’un gazabı üstlerinde dolaşırken bile bazı sporcular kazanmak için kara büyüye başvurdular. Levhaların üstüne lanetli cümleler oyup tanrılardan rakiplerini sakat bırakmaları için medet umarlardı. Bunun işe yarayacağını düşünüyorlardı.

Başlangıç çizgisine gelemeyecek kadar hasta olan veya koşmakta zorlanan sporcularla ilgili hikayeler günümüze kadar gelmiştir. Büyük ihtimalle bu insanlar hastaydı ancak sporcuların acı çektiğini gören Yunanlılar, onların lanetlendiğinden emindi.

Bazı büyüler sporcuların kendisi tarafından, bazen de kazanması güç olan bir sporcunun üzerinden bahis oynayan kumarcılar tarafından yapılırdı. Antik Yunan’da kazanmak için kara büyüye başvurmanın işe yarayacağı düşünülüyordu. Bir sporcunun kazanmasında, idmanlı olmasının ve spora olan bağlılığının çok az bir rolü olduğuna inanılıyordu. Galipleri ve mağlupları tanrılar belirlerdi.

 

araba-yar%C4%B1%C5%9F%C4%B1.jpgOlimpiyat oyunlarının galibi ödüllendiriliyor

antik-yunan-olimpiyatlarinda-kara-buyu

Sakatlık Büyüleri

 

Kara büyü yapabilmek için kişinin uzun ve karmaşık bir ayini yerine getirmesi gerekiyordu. Mistik güçlerle dolu malzemeler toplanmalı ve tanrılara, düşmanlarını lanetlemeleri için yakarılmalıydı. Bu yakarışlar genellikle ince bir kurşun levhanın üstüne oyulurdu. Daha sonra bu levha, rakibinin dövüşeceği yerin altına veya bir mezara gömülürdü.

b%C3%BCy%C3%BC-tableti.jpgPella’da bulunan bir lanet levhası. Şu an Pella Müzesi’nde sergilenmekte olan bu levhanın dili, MÖ 4. yüzyılın yarısında Makedonya’da kullanılan Kuzeybatı Yunan diyalektiği olarak sınıflandırılmıştırBazıları, diğer sporcuların el ve ayaklarını bağlaması ve kullanamayacak durumda bırakması için tanrılara yakarırdı. Atina’da bulunan bir levhada Alkidamos adındaki bir koşucunun başlangıç çizgisine gelememesi için karanlık iblislere yakarış yazıyordu. Alkidamos’un rakibi levhaya;

“Eğer beni geçerse koşu yolundan sapsın ve kendini rezil etsin.”

antik-yunan-olimpiyatlarinda-kara-buyu

yazmıştı.

Bazıları da sporcuların tüm vücutlarının bağlanmasını ve hareket edememelerini diliyordu. Antik Yunan levhalarının birinde;

“Euthycian’ı bilinmezliğin karanlık sonsuzluğuna düşür. Onu, kimseyle dövüşemeyecek kadar aptal, akılsız ve zararsız yap.”

yazıyordu. Görünüşe göre Euthycian’ın rakibi onunla dövüşürse yenileceğini biliyor gibiydi. Tanrılara, Euthycian’ın gelecek cuma olacak güreş maçını da ortadan kaldırması için yalvarıyordu.

%C3%B6rnek-b%C3%BCy%C3%BC.jpg

 

 

 

 

 

 

antik-yunan-olimpiyatlarinda-kara-buyu

Ölüm Büyüleri

 

Antik Olimpiyatlardaki kara büyü çok daha tehlikeli bir hal alabiliyordu. Bazı büyüler rakipleri zayıflatmak yerine onları öldürmek için kullanılıyordu. Bir sporcunun büyüsü, kırmızı takımın araba yarışçılarını lanetlemesi için tanrılara yalvarıyordu. Levhada “Zihinlerini, düşüncelerini ve hislerini kontrol et, onlara eziyet et. Gözlerini oy” yazıyordu.

Bazı büyüler ise apaçıktı. Bu sefer mavi takımı lanetleyen bir başka levha bulundu. Bu büyüde Mısır tanrısı Horus’tan Musevi meleklere kadar uzanan bir tanrı birliğinden mavi takımın atlarını öldürmesi isteniyordu. Büyüyü yazan kişi daha sonra mavi takımın yarışçılarının attan düşmesini ve kaderlerinin de bu düşüşle beraber hızla tarihe karışmasını istiyordu. “Sürükleyin onları, düşmelerini sağlayın.” Levhanın en altına “Öldürün onları” yazılmıştı.

hipodrum-yar%C4%B1%C5%9F%C4%B1.jpgPelops ve Hippodamia yarışıyorLanetlilerin Kaderi

 

antik-yunan-olimpiyatlarinda-kara-buyu

Antik dünyanın bu tuhaf gerçekliğini genellikle gözümüzden kaçırıyoruz. İlk Olimpiyatlar’da yarışan sporcular değişik bir zamanda, değişik bir dünyada yaşadılar. Onlar için doğa, garip ve kontrol edilemez bir güçtü. Hastalıklar çoğunlukla açıklanamaz, öfkeli bir tanrının kutsal gazabı olarak anlamlandırılırdı.

İnsanlar olimpiyatlarda da batıl inançların ve büyülerin işe yarayacağını düşünürdü. İlk sporcular kendi kabiliyetleri sayesinde kazanabileceklerine inanmadılar bu nedenle öne geçmek için kara büyüye başvurdular. Bu durumun şimdiki sporcuların doping ve diğer yasadışı maddeleri kullanmasından bir farkı yok. Ancak o zaman Yunanlılar, ilahi güçten gelecek yardıma bel bağladılar.

antik-boks%C3%B6rler.jpgAntik Yunan boksörleri

Lanetlenen ve lanetleyenlere dair elimizde çok az bir bilgi var. Alkidimos koşu yolundan saptı mı? Mavi takım atlarından düşüp tezahüratlar eşliğinde ölüme sürüklendi mi? Onları lanetleyen insanlar Zeus’un şimşekleriyle küle döndü mü? Eğer dönmedilerse buna büyücüler nasıl bir tepki verdi?

Çok fazla cevabımız yok. Bu alelade insanların zaferleri ve yenilgileri binlerce yıl sonra tarihten silindi. Ancak şunu biliyoruz ki kara büyü Antik Olimpiyatlar’ın ve Antik Yunan’daki hayatın büyük bir parçasıydı. Şu zamana kadar yaklaşık 2,000 tane lanet levhası bulundu ve şüphesiz ki bizim henüz görmediğimiz yüz binlercesi var.

antik-yunan-olimpiyatlarinda-kara-buyu

Lanetler işe yarasın yaramasın, Yunanlılar için oldukça büyük bir tehdit oluşturdular. Olimpiyatlara katılıp şan ve şeref için yarışan bir sporcu, rakibinden çok tanrıların gazabından korkmalıydı.

 

Kaynak: ancient-origins “Unleashing The Power of the Gods: Hexes and Black Magic in the Ancient Greek Olympics”

 

By Mark Oliver

References

Christesen, Paul and Donald G. Kyle. A Companion to Sport and Spectacle in Greek and Roman Antiquity. John Wiley & Sons, 2014.

“Papyri Graecae Magicae”. Hermetic Library. 19 March 2017. Web. https://hermetic.com/pgm/index

Lovgren, Stefan and Ted Chamberlain. “Ancient Olympics had ‘Spectacular’ Opening Ceremony, Pagan Partying.” National Geographic News. 27 July 2012. Web. http://news.nationalgeographic.com/news/2012/07/120727-2012-olympics-opening-ceremony-ancient-london-world-summer-games/

nereye.com.tr

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Yatak altında bulduğumuz ilginç yazılar (Büyü ise yardım edin lütfen!!)

   Merhabalar,  forumdaki ilk konumun bu olacağını hiç düşünmezdim ama değişik ve anlayamadığımız bir durumla karşılaşınca yardım almak istedim. Yakın bir arkadaşım uzun süredir aile evinde kalmıyordu ve evlilik hazırlığı içerisindeydi, annesi de ayda bir yatağını toplayıp temizlediğini söylüyor. Annesi bazanın altında bir dua ve büyük bir örtü bulmuş. Örtü kafaya geçirilecek şekilde, üzerinde Arapça bir şeyler yazılı ve yüz kısmında oval bir delik var. Arkadaşım evde kalmadığı için o yatakta

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Antik Mısırdaki Piramitlerin Mimarisi

   Amerika Kıtası’ndan Asya Kıtası’na kadar Dünya’nın birçok bölgesinde rastlanan piramitlerin içinde en fazla ilgi uyandıranları Mısır’daki piramitler olmuştur. Bu nedenle de, Mısır deyince kuşkusuz ki, ilk akla gelen konuların başında, o devasa piramitler gelir… Bu gizemli yapıları gerçekten de alnından ter damlayan ve kırbaç altında zorla çalıştırılan binlerce köle mi inşa etmiştir? Tek parça tonlarca ağırlığındaki dev taş blokları sadece kas kuvvetiyle mi üst üste yerleştirildiler?!… Bu nasıl

   , Yer: Mısır Mitolojisi

  • Cadılık ve Büyü

   Cadılık ve büyü, birbirinden ayrılmaz kavramlardır. Büyü, cadılık yolunun çoğunu kapsar. Bunun nedeni, büyü sanatıyla evreni ve doğayı keşfetmemizdir. Büyü, her yerdedir. Sadece uyandırılmayı bekler. Düşüncelerimizde, duygularımızda, kristallerde, mumlarda, bitkilerde, atmosferde ve doğanın kendisinde. Sadece hareketlendirilmeyi bekler ve bir cadı içindeki güçle büyüyü hareketlendirerek, büyünün akışını sağlar. Büyü bir kere akışa geçtiğinde, evrenin gizemli yasalarına uygun olarak, evrensel boy

   , Yer: Witchcraft

  • Uzay Radarı Antik Nil’in Sırlarını Çözdü

   Nil nehrinin en büyük gizemlerinden biri, Sahra çölünün kum tabakaları altında gömülü antik nehir kanalının bulunmasıyla çözüldü. Toprağın altındaki nehir kanalı, daha önce 1994 yılında iki defa uzay mekiği Endeavour ile uçan bir Uzayboşluğu Görüntüleyici Radar(*) sayesinde tespit edildi. Radar görüntüleri, California-Pasadena’daki NASA’ya ait Jet İticileri Laboratuvarı’nda (JIL) ve Dallas’taki Teksas Üniversitesi’nde incelendikten sonra sonuca varıldı. Teksas Üniversitesi’nde SIR-C (**) bi

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

  • Antik Mısır'da Mumyalama İşlemi

   Uzun ömürlü ve etkili Eski Mısır medeniyetinin eşsiz özelliklerinin çoğu sanki dünyaya değil de başka bir yere aitmiş gibi görünebilir. Eski Mısır'ın bazı tuhaf inançlara ve ilginç geleneklere ev sahipliği yaptığı gerçeği bir sır değildir. Fakat bunların tümü Mısır halkı için derin anlamlar taşıyordu ve dini öneme sahipti. Bu geleneklerin en eski ve en tuhaflarından biri kesinlikle mumyalama sürecidir. Peki eski Mısır'da ölüler nasıl ve neden mumyalanıyordu?  Yıllar geçtikçe ketenle sarılmı

   , Yer: Mısır Mitolojisi

×
×
 • Yeni Oluştur...