Jump to content

Anka Kuşu Sembolizmi ve Mesajı


zirzopp

Önerilen Mesajlar

ANKA KUŞU SEMBOLİZMİ

 

 • Dönüşüm
 • Geçmişi Bırakabilme
 • Yenilenme
 • Sahip olduklarından özgürleşme
 • Yeniden yaşayabilme
 • Mevcut olanı yok etme

Anka kuşu birçok mitolojide benzer özellikleri göstermesine rağmen farklı isimlerle anılmıştır.

Batı’da Phoenix/Feniks diye adlandırılır.

Türk ve Macar mitolojisinde Tugrul, Dumrul ve Toğrul-Doğrul olarak anılır. Birçok yerde tek başınayken ve bu kültürde karşımıza iki tane çıkar. Biri yerin altına inebilir. Tüyleri sihirlidir. Birbirine sürtünce ortaya çıkan cin, dilekleri gerçekleştirir. Anlatımlarda daha çok devleti yöneteni ve onun geleceğini destekleyen özellikleri anlatılır. Tarihte birçok devletin armasında ve bayrağında görülür.

İran mitolojisinde Simurg adıyla bilinir. Başka mitolojilere buradan girdiği inancı yaygındır. Tasvirlerde kimi zaman aslan pençesine sahip, köpek başlı bir tavus kuşu olarak resmedilir. Bu nedenle tavus kuşuna zaman içinde Anka kuşunun özellikleri atfedilmiştir.

Zamanla tüm mitolojilerde yerini alan bu kuşun resmedilişi değişse de aslında anlattığı hep aynı kalmıştır.

Hikâyeye göre, bilgi ağacında yaşarmış ve Anka kuşunun hareketine cevap veren bilgi ağacının yaprakları dünyaya düşerek şifa dağıtırmış. Bu bilge kuş uzun yaşar, ölümün yaklaştığını hissettiği anda yuvasında hazırladığı yapraklarla ve güneş ışınlarının yardımıyla yanar, sonrasında da küllerinden yeniden doğar.

Bu özelliği teslim olmanın yenilenmeyi yarattığını sembolize eder. Bırakmanın ardından yaşanan deneyimi anlatan ateş sembolünü doğru okumak gerekir. Yanmakla anlatılmak istenen (süreçtir).

Sahip olunan şey her neyse kişinin elinden alınacaktır. Kişi bir hali bırakmaya ne kadar gönüllüyse bırakırken onu yakan ateş, dem almasını kolaylaştırır. Dem tattır, lezettir,bilgeliktir. Direnen içinse o ateşin adı cehennem olacaktır.

Anka bir şeyi almadan önce bırakmayı, bilgiden, güçten, sahiplenilenden uzaklaşabilmeyi hatırlatır. Bu sembolü kullanacak olanlar, bir bitirme sürecini başlattıklarını hatırlayabilmelidirler.

Simurg masalı ise;

Persçe”si” otuz, “murg” ise kuş demektir. Efsaneye göre Kafdağı’nın arkasında yaşadığına inanılan Simurg ile görüşmek isteyen kuşlar bir araya gelmiş ve yola çıkmışlar. Kafdağı’na ulaşmak için yedi dipsiz vadiyi aşmaları gerekmekteymiş. Yolda sırayla vazgeçenler geri dönerken sadece otuz yolu tamamlamış. Bu yolculuk sırasında yaşadıkları haller sayesinde bambaşka bir hale gelen kuşlar, Kafdağı’na vardıklarında her biri Simurg olmuş.

Ateşe dayanan yol alır, amacıyla buluşur ve dönüşümünü yaşar. Simya insanın kendini dönüştürme yolculuğudur.

Bu sembolü, hayatında dönüşümü başlatmayı kalpten istediğinde kullanabilirsin. Var olanı yok eden ateş yanmaya başladığında geriye dönüş söz konusu değildir. Bu yoldan dönmek isteyen sadece ateşi hisseder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Günaydın Mesajı

   İyi geceler mesajı konusunu gördüğümden beri bir günaydın mesajı konusu açmak aklımda . . . . Güne başlamadan önce ,o günün nasıl sonlanmasını istiyorsanız veya o gün içinki bütün dileklerinizi paylaşabilirsiniz . . . .   İlk ben başlayayım ;bu günün benim ve herkes için hayırlı ve sakin bir gün olması dileğiyle ,günaydın herkese !

   , Yer: Forum Oyunları

  • Eski Mezopotamya ve Mısır’da Sayı Sembolizmi

   Mezopotamya ilk zamanlarda matematik ve astronominin geliştirildiği yerdir. Bugün kullandığımız belli sayıların anlamlarının çoğunu Mezopotamyalılara borçluyuz. Sayıların gizemi ve anlamıyla ilgili olarak sayılara bakacak olursak örneğin 3 sayısı aşkın, yani sentetik gücün özünü açığa vurur. M.Ö. 3. bin yılın başlarında, Sümer tanrıları, Anu, Enlil,ve Ea göğe, havaya ve yere karşılık geliyordu. Eski Babil’de Sin (Ay), Şamas (Güneş) ve İştar (Venüs) astral üçlemesine tapılırdı ve bu kutsal ü

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Karabasan ve Mesajı

   Rem uykusunun F yani en derin halinde gerçekleşen uyanma isteği, rüya gören için bir felç geçiriyormuş etkisi yaratır. El, ayak ve sesine hakim olamamanın baskısı ve mücadelesiyle kısa süreli hissedilen bu baskıcı etki, karabasan denilen rüya türünün ortaya çıkışıyla oluşur. Karabasanın oluşma sebebleri arasında; hayatın içinde psikolojik veya zarar veren kişilerle teması, negatif unsurlar içeren davranışları, negatif düşünce kalıplarını, korku ve endişe frekansı yaratacak olaylar ve yak

   , Yer: Paranormal Varlıklar

  • İyi Geceler Mesajı

   Yatmadan önce son sözlerinizi söyleyebilirsiniz -------------------- saat 3.20 saat 7.00 da kalkıp hazırlanıp 7.45 de otobüse binicem çok yorgunum iyi geceler herkese

   , Yer: Forum Oyunları

  • Quetzal Kuşu

   Guatemala Bayrağı     Quetzal kuşu Guatemala dilinde büyük parlaklık anlamına gelmektedir.   Guatemala'nın bayrağı üzerinde bile Mayalardan izler bulunuyor. Şöyle ki, bayrağın üzerinde Mayaların efsane kuşu Quetzal yer alır. Aynı şekilde Guatemala'nın resmi para birimi de Quetzal'dir ve bereketin simgesi olarak da görülür.   Özgürlüğün simgesi olan Quetzal kuşunun Mayaların ruhunu temsil ettiğine inanılıyor.           Kuşun sesi...  

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

×
×
 • Yeni Oluştur...