Jump to content

Dans Vebaları


Gregorius

Önerilen Mesajlar

Konuyu ''dans vebaları'' şeklinde kapsayıcı olarak açtım fakat daha ziyade 1518'de Strazburg'da yaşanan olaylardan bahsedeceğim.Dans vebaları denilen olaylar Ortaçağ Avrupasında görülmüş,yüzlerce insanın sebepsiz yere delirip halka açık yerlerde dans ederken yorulup ölmesini anlatır.''Fareli Köyün Kavalcısı'' aslında ilhamını bu tarihsel olaylardan almıştır.Ortaçağ Avrupasında çeşitli dönemlerde görüldüğü söylenen bu garip olaylara dair ilk tarihsel kayıt 11.yüzyıl Bernburg'da bir çiftin dans ederek delirmesiydi.Geçen yüzyıl(11.-12.yy arası) arasında yine Almanya'da bu tip delirmelere rastlanmıştı.İlk büyük dans vebası salgını da 1374'te Orta Avrupa'da patladı.Utrecht,Metz,Strazburg ve Lüksemburg'a kadar yayıldı.Bu ''dans vebalarına'' tıpkı ''kara vebada'' olduğu gibi Kilise ve din adamları başa çıkmaya çalışıyor ancak çare bulamıyorlardı.

1518 Strazburg Salgını

 

En bilinen dans salgını 1518'te Strazburg'ta görünendi.Bayan Troffea adında bir kadın sokağa çıkıp dans etmeye başladı.Günlerce durmaksızın dans ediyordu.Kendisine bir hafta içerisinde kendisine 34,bir ay içerisinde de 400'e yakın insan katılmıştı.Geçen günler içerisinde insanlar kalp krizi,yorgunluk,felç gibi nedenlerden ötürü ölmeye başladı.Her günde yaklaşık 15 kişi ölüyordu.Şehrin sakinleri olaylara çare bulması için doktorların çare bulmasını istediler.Doktorlar olayı ''sıcak kanın'' sebep olduğu bir duruma bağladı ve sakinleşmeleri için daha fazla dans etmeleri gerektiğini söylediler.Bunun için ahşap bir sahne kuruldu ancak bu olayların daha da fazla büyümesinden başka bir işe yaramadı.Katolik Kilisesi ise bu olayları egzorsizm(şeytan ya da başka varlıklar tarafından bedenin ele geçirilmesi) olarak açıklıyordu.

 

 

Günümüzde hala bu tarz olayların sebebi tam bilinmese bile çoğu bilim adamı ve tarihçi bunun sebebini epilepsinin bir türü ya da toplumsal histeri olarak görüyorlar.Konuya tam açıklık getirilememesinin nedeni belki de yakın tarihimizde buna benzer bir olayların hiç yaşanmamış olması.

155576034522106075-compressor.jpg

155576034522106075.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Similar Topics

    • Orta Asya'da Dans

      танец "Камажай"   Казахский народный танец от Айжан Джанпаизовой   2 тур казахский танец. Макашева Таира   ERKE KYZ  

      , Yer: Plastik Sanatlar

    • Yağmur ve Dans.

      YAĞMUR ve DANS   Önümde sonunu göremediğim gece renginde bir sokak ve sokak lambası titreyerek yanıyor Varlığı yokluğu bir.. Ben Tek başıma yürüyorum sokakta Belki de hiç sonu gelmeyecek bilmiyorum. Birden yağmur bastırıyor beraberinde de geceyi aydınlatan şimşekler.. Ne olduğunu anlayamadan açıyorum kollarımı Başlıyorum dönmeye .. Dans ediyorum kendimce birşeylere inat Damlalar müziğim oluyor belki de ritim tutan Asfaltlar bile şaşırıyor halime Tüm şehir uyurken Sokağın ortasında

      , Yer: Not Defteri

    • Üstündeki Üyeye Dans Videosu Paylaş

      Herkes Üstündeki Üyeye Dans Videosu Paylaşsın : )   Not: Her Türlü Dans Videoları Olabilir : )

      , Yer: Forum Oyunları

    • Singapur Dans Ekibi

      76iwE_eTj1CctfabnyS

      , Yer: Gnoxis Cafe

    • Küçük Psişik & Pitch Dans Show

      Küçükle Pitch diskoda karşılaşmışlardı .. ( Küçük nasıl girdi diye sorarsanız arka kapı açık kalmış diye bir cevap alabilirsiniz ):D Herkes dans ederken canı çok dans etmek isteyen ancak dans edecek kimsesi bulunmayan Küçük, Pitch'i dansa davet eder ..   http://img370.imageshack.us/img370/981/img0011aww7.jpg   Pitch ile Küçük dans etmeye başlarlar .. Nasıl mı ? Sormayın ..   http://img370.imageshack.us/img370/2100/img0012ami9.jpg   Dans etmeye " 300-500 , 300-500 " diye saçma sapan bir da

      , Yer: Gnoxis Cafe

×
×
  • Yeni Oluştur...