Jump to content

Sincaplar Öksüz Kalan Yavru Sincapları Evlat Ediniyor


MZ1vdnW0mtQ

Önerilen Mesajlar

Kanada'da yapılan bir araştırma sincapların evlat edindiklerini ortaya koymuş. Bu araştırma kızıl sincapların, annelerini kaybeden yavru sincapları evlat edindiğini göstermiş. Türkiye’de de yaşayan, ancak kürkleri için avlanmaları sebebiyle ülkemizde nesli tükenme tehlikesi altında olan kızıl sincapların evlat ediniyor oluşu, bilimsel açıdan son derece önemli bir bulgu olarak kabul ediliyor. Zira uzmanlar evlat edinmenin geniş aile gruplarında yaşayan türler arasında normalken, sincaplar gibi asosyal hayvanlarda daha az görüldüğünü belirtiyorlar. Araştırmayı yürüten evrimsel ekolog Prof. Andre w M cAdam ve ekibi, aynı zamanda kızıl sincapların yalnızca aralarında yakın akrabalık ilişkisi bulunan yavruları evlat edindiklerini de keşfetmişler.

 

v6gLPp.jpg

 

Grup halinde yaşamayan sincaplar, akrabalarını seslerinden tanıyabiliyor. Kızıl sincaplar, akrabalarının sesini bir süre işitmediklerinde ve seslenmelerinde cevap alamadıklarında, bir sorun olduğunu hissederek yuvasını ziyaret ediyor. Burada akrabası olan dişi sincap yoksa ve yavru tek başına kalmışsa yavruyu alıp kendi yuvalarına götürüyor ve büyütüyorlar. Evlat edinen sincaplar anneanneler, teyzeler ya da ablalar oluyorlar.

 

EmVqBn.jpg

 

Ekip, yirmi yıldan fazla süren araştırmaları süresince sadece beş evlat edinme vakasına rastlandığı halde, bu tek başına yaşayan türlerin de evlat edinebildiğini göstermesi açısından son derece önemli bir sayı. Ekibin çalışmaları aynı zamanda bir sincabın yakın akrabası olan diğer bir sincabın sadece bir yavrusunu evlat edindiğini de göstermiş. Yani kızıl sincaplar, annesiz kalan birden çok yavru olsa da bu yavrulardan yalnızca birini evlat ediniyorlar.

 

Sincapların, ormanların oluşmasındaki büyük katkısı düşünüldüğünde, doğadaki rolünün farkında oldukları anlaşılıyor.

 

Kaynak: ukalahayvan

Ref: https://www.nature.com/articles/ncomms1022

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...