Jump to content

Falun Amblemi


sare

Önerilen Mesajlar

Falun amblemi Falun Dafa'nın sembolüdür. Ortasındaki "wan" olarak bilinen (卍) şekil, binlerce yıldan beri pek çok kültürde kısmet, iyi şans ve bolluk sembolü olarak kullanılmaktadır.

 

Falun Amblemi, Bay Li Hongzhi'nin Zhuan Falun kitabında şöyle tanımlanmaktadır:

 

"Yasa Çemberi Buda Okulunu, Yin-Yang Tao Okulunu, Falun bütünüyle on-yönlü dünyayı yansıtır."

 

"Falun amblemi evrenin minyatürüdür, diğer boyutlarda kendi var oluş formuna ve evrim sürecine sahiptir. Bu yüzden onun bir dünya olduğunu söylemekteyim".

 

Wan (Swastika) Sembolü ile ilgili Tarihsel Bazı Notlar

 

İngilizce ve Almanca Swastika sözcüğü, Sanskritçe: "şanslı" anlamındaki Svastikah sözcüğünden gelmektedir. Sözcüğün ilk parçası olan SVASTI-, iki parça olarak incelenirse: SU- (iyi; şanslı), ASTI- ise "olmak" anlamına gelen ASTIKAH'dan gelir. Sözcük Hindistan'da "uğurlu" anlamına gelmekte ve uğurlu şeylerin birleşimini ifade etmektedir. Hindistan da, Swastika'lar hem saat yönünde hem de saat yönünün tersine farklı anlamlarda kullanıldı.

 

Swastika, muhtemelen birçok insan toplumunda sıradan bir simge olarak kullanıldı. Bilinen en eski Swastika tasvirleri paleolitik döneme ait bir mağarada bulunmaktadır ve en az 10,000 yıl öncesine aittir. 2000 yıl önce Hindistan'dan Çin'e gelen Budizm ile birlikte Çinliler bu uğur getirdiğine inanılan Swastika'yı da ödünç aldılar. Çin'de, Swastika Çince "Wan" (Mandarin) karakteri ile okunmaktadır. Aynı zamanda "on bin; büyük sayı; bütün" gibi başka Çince karakterler ile de telaffuz edilmektedir.

 

Swastika sembolü binlerce yıldır gezegenimizdeki tüm insan toplulukları arasında kullanıldı. Alman kabileleri "Thor'un Haçı" olarak bilinmelerine rağmen, Nazilerin bu ismi kullanmamaları ilginçtir. Bunun yerine Alman tarihine uygun olmayan Hindistan'dan çaldıkları "Swastika" terimini kullanmayı tercih ettiler. "Thor'un Haçı" sembolü Hitlerden çok uzun zaman önce İngiltere'de İskandinav göçmenlerinin olduğu Lincolnshire ve Yorkshire'a getirildi. Hatta daha ilginci, bu işaret Filistin'deki 2000 yıl öncesine ait Yahudi tapınaklarında da bulunmaktadır, öyleyse Hitler (dikkatsizce?) Hindistan'a ve aynı zamanda Yahudilere ait bir sembolü çalmıştır.

 

Amerikalılar da, Kuzey Yerli Halk, Merkez ve Güney Amerika olmak üzere Swastika'yı kullandılar. Joe Hofler'ın tavsiye ettiği Çin'deki Xinjiang Urumji müzesinden Dr. Kumbari'nin, Rusya bozkırlarındaki Kurgan mezarlarında ve Xinjiang'daki Indo-Aryan mezarlarında yaptığı kazılar, Almanların İnto-Aryans kolunun yaklaşık M.Ö.2000'de Avrupa'ya yolculuk yaptığını ve dinsel sanatlarına ait olan Swastika sembolünü (güneş diski) de beraberlerinde getirdiklerini göstermektedir

 

 

 

images.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...