Jump to content

Gram Altın Fiyatı 2018 Sonunda Ne Olur? Uzmanlar Ne Diyor?


kukla34

Önerilen Mesajlar

Altın, 2018 yılına döviz kurlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak bir düşüş bir yükseliş kaydederek başladı. Yıl genelinde dalgalı seyrin devam edeceği konuşulurken, bazı uzmanlar daha iyimser yorumlar yapıyor ve altın yılı olacağını düşünüyor. Özellikle ons bazında fiyatların 1350 doların üzerine yükselerek 1500 dolar bandına kadar yükseleceği düşünülüyor. Gram altının ise 180 liranın üzerine çıkması bekleniyor.

 

Citigroup altın fiyatlarının yıl sonu seviyeleri için ilk yorumlardan birisini yaptı. Citigroup’a göre altın tahminini yüzde 7 oranında yükselerek 1355 dolara işaret etti. 6 – 12 aylık fiyat tahminini ise 1385 dolara yükseltti. Tahminlerini ise küresel ekonomide süregelen güçlenmeye ve zayıf dolara dayandırdı. Aynı zamanda yükselen enflasyonun emtialar için olumlu olduğu yorumu da yapıldı.

 

Altının bu yıl piyasalardaki risk faktörlerinden kaçış için sığınılacak bir güvenilir liman olacağı yorumlanıyor. Dünyada oluşan kaoslara karşı ülkelerin birbiriyle rekabet etmelerinde artışla birlikte altın fiyatlarının yükseleceği yorumları yapılıyor.

 

2018 Yılında Gram Altın Fiyatları için Beklentiler Ne Yönde?

2018-gram-altin-beklentileri-ne-yonde.jpg

 

2017 yılında yüzde 25 oranında değer kazanan altın, yatırımcısının yüzünü güldürmüştü. 2018 yılında da beklentilerin olumlu olduğu ve döviz kurlarındaki risklerin piyasayı yükselteceği bekleniyor. Gram altın 2017 yılına 131 liradan başladı ve Kasım ayında 165,57 liradan alıcı buldu. Bu yükselişte en büyük etken ise dolar kuru oldu.

 

2018 yılında da gram altının en çok kazandıran yatırım araçlarından birisi olacağı tahminleri de artmaya başlıyor. Gram fiyatının 181 liraya, ons fiyatının ise 1500 dolara kadar yükselmesi, birçok uzmanın ortak görüşü şeklinde yorumlanabilir. Bu yükseliş beklentileri ise jeopolitik ve Avrupa Birliği’ndeki risklere, yüksek enflasyona, Asya’daki negatif görünüme göre yapılıyor.

 

2018 yılının zorlu bir finansal yıl olacağı yorumları da yapılırken, emlak balonlarının patlaması, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarının sert satışlar yaşamasına işaret ediliyor. Geçen yıl “yeni nesil altın” olarak yorumlanan bitcoin gibi kripto para piyasasının çökmesine, savaş ve siyasi risklere de dikkat çekiliyor. Tüm bunların fiziki altın talebini artıracağı yorumları yapılıyor.

 

Gram altın fiyatının, ons fiyatından aldığı destekle birlikte yükseliş trendine girmesi de uzmanların beklentileri arasında yer alıyor. 2017 Aralık ayında görülen düşüşler ise yatırımcılar için iyi birer alım fırsatı olmuştur. 2018 yılının başında sakin ama yukarı yönlü bir eğri çizen gram altın fiyatının 2018 için dip seviyesinin 148 lira olabileceği belirtiliyor. Zirvenin ise 181 liraya işaret ettiği söyleniyor. Mevcut altın fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz.

 

Uzmanlar Gram Altının 2018 Seyri için Ne Diyor?

uzmanlar-gram-altinin-2018-seyri-icin-ne-diyor.jpg

 

Altın yorumları ile ünlü olan İslam Memiş’in Güneş için yaptığı değerlendirmede, 2018 yılında yaşanacak uluslararası arenadaki siyasi ve jeopolitik risklere dikkat çekiliyor. Özellikle ABD – Kuzey Kore arasındaki gerginlik ve Çin’e yönelik vergi düzenlemesi ile ticaret savaşlarına işaret edilmesi önemli noktalar olarak görülüyor.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın siyasi hamleleri, şu an tüm dünyası etkisi altına almaya başladı. Önce Kuzey Kore daha sonra Çin’e karşı tutumu, küresel piyasalarda tansiyonu yükseltmeye yetti de arttı.

 

Bunlara ek olarak dikkat çeken noktalar şu şekilde sıralandırılabilir:

 

 

  • İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ün tanınması jeopolitik riskleri artırdı. Ayrıca İsrail, İran, ABD, Suriye, Rusya ve Türkiye’nin tavrı bölgede tansiyonun artmaya devam edeceğini gösteriyor olabilir.
  • İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma süreci, İngiltere’nin yerel seçimleri ve yeni hükümet olasılığı takip ediliyor.
  • Rusya ve İrlanda’da başkanlık seçimleri yapılacak. Ek olarak İtalya gibi ülkelerin de seçimleri, piyasalardaki belirsizliği artıran durumlar arasında yer alıyor.
  • Türkiye, ABD ve Avrupa’nın enflasyon rakamları da gram altının seyrini belirleyecek etkenler arasında yer alıyor. Yüksek olan enflasyon rakamlarının daha da yükseleceği tahmin ediliyor.
  • Japonya Merkez Bankası başkanlığı için beklenen değişiklik de yeni yol haritası konusunda belirsizlik yaratıyor.
  • Çin ekonomisindeki bozulmalar da altın piyasasının yönünü belirleyecek etkenler arasında yer alıyor.
  • Asya borsalarında yaşanan sert düşüşler, küresel finans piyasalarındaki bozulma gibi nedenler de fiyatların dalgalanmasındaki önemli faktörlerden olacağa benziyor.

 

Altın ons fiyatının kademeli bir yükseliş kaydedeceği ve 1240 doların altına inmesiyle birlikte alımların geleceği tahmin ediliyor. Bu düşüşlerin ise yılın son fiyatları olabileceği konuşuluyor. 2018 için altın ons fiyatındaki teknik seviyeler bu faktörler göz önünde bulundurularak yorumlanıyor.

 

 

Kaynak: Emtia Fiyatları | Canlı Emtia Takip Ekranı ve Yorumları

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çin’de ortaya çıkan ve son verilere göre 1116 kişinin yaşamını kaybettiği koronavirüs salgını yatırımcıların odağındaki en önemli konu olmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) “Covid-19” adının verildiğini duyurdu.

 

 

Dünya genelinde virüsün bulaştığı kişi sayısı 45 bini geçmiş durumda. Altın fiyatları salgının yayılmasına bağlı olarak fiziki talebin azalacağı endişesiyle düşüş eğiliminde hareket ediyor. Öte yandan State Street Global Advisors (SSGA) tarafından yapılan değerlendirmede, ons türünün 3 ay içerisinde 1600 doları geçeceği öngörüldü.

SSGA SPDR borsa fonları (ETF) Asya Pasifik birimi altın stratejisti Robin Tsui, değerli metalin önümüzdeki aylarda göstereceği performansı değerlendirdi.

 

Altın fiyatlarını buradan 7/24 takip ediyorum: https://altin-borsasi.com/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Altın kazanmak için yahudi yakma modası geçti . Artık Çinlileri hasta edip seddin ardında ölmelerini izlerken altına olan talebin artması veya azalmasının faiz hesabını yapmak daha vicdanlı bir hal oldu .. Neydi o eski yanık kokuları ..

 

 

Kaz dağları gidiyor hey gidi hey ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...