Jump to content

Gevaudon Canavarı


NizaL

Önerilen Mesajlar

1764 ile 1767 tarihleri arasında Fransa’nın Gévaudan (günümüzde Lozère beldesi) eyaletinde kurt-benzeri bir yaratığın insanlara saldırarak onları katlettiği ve yediği iddia edilmekteydi. Bölgenin adından dolayı bu yaratığı Gévaudan Canavarı denildi. Günümüzde hala bölgede o tarihlerde çok sayıda kadın ve çocuğu parçalayan varlığın ne olduğu hala bir sırdır.

 

NTSkeX.jpg

 

1760 yılı ortalarında büyük ve vahşi bir hayvan Fransa’nın orta-güney bölgesinde bulunan Le Gevaudan olarak bilinen dağlık bölgede dehşet saçıyordu. Zamanının kayıtlarında “kurttan hayli büyükçe ve pençelerinde keskin tırnakları bulunduğu” yazılmaktaydı. “Kızıl tüylü, büyük başlı, burnu tazı gibi sivri; kulakları küçük ve düz; göğüs bölgesi geniş ve gri renkte, sırtı siyah çizgili; ağzı keskin dişlerle kaplıydı” . Gerisinde bir çok erkek, kadın ve çocuğa ait kanlı ceset parçaları bıraktığından korkmuş köylüler onun loup-garou (kurt adam) olduğuna inanıyorlardı.

 

1LJ3CC.jpg

 

1764 yılı Haziranında başlayan panik Temmuz ayında artan cinayetlerle sürdü. Katliamlar sürdükçe yaratığa bıçak, mızrak ve mermi işlemediği söylentisi yayılmaya başladı. Avcılar yakın mesafeden hayvanı vurduklarını ancak başka bir yerde yeniden ortaya çıkana kadar kaçarak uzaklaştığını anlatıyorlardı.

 

Hatta Kral 15 nci Louis bölgeye bir süvari birliği görevlendirdi. Askerler birkaç kez “Gevaudan Canavarı” ile karşılaşma fırsatı buldular ve ona ateş açtılar. Her seferinde ellerinden kaçırmalarına rağmen katliam birden sona erdi: böylece askerler aldığı yaralar neticesi hayvanın öldüğünü düşünerek bölgeden ayrıldılar. Ancak O geri gelecektir.

 

Canavarı ele geçirene büyük ödül vaat edilmesi üzerine bölge avcı hücumuna uğradı. Bazıları hayvanı gördüler ve hatta yaraladıklarına yemin ettiler. Bir kısım avcı takip ettileri izlerin devamında bir çok kurt öldüler. Hiçbir şey yolunda gitmiyordu. Korku yayılarak kasaba sınırından tüm ülkeyi sardı. Aylık İngiliz St. James’s Chronicle dergisi canavarın ne kurt, ne kaplan ve ne de sırtlan olmayan yeni bir tür olduğunu, ormanda başıboş gezindiğini iddia eden tek yayın organı değildi.

 

19 Haziran 1767 gecesine gelinceye kadar Gevaudon Canavarı çoğu babaların sürülerinin başında çobanlık yapan çocuklardan olan altmış kişiyi öldürmüştü. Onu öldüren Jean Chastel, Markis d’Apcher ‘in organize ettiği avcılar grubunun bir üyesiydi. Chastel tüfeğine kurt adam olduğuna inanılan yaratık için gümüş mermiler sürmüştü ve iki atış yaptı. İkinci atışta yaratık kalbinden vurularak derhal öldü. Hayvanın midesi açıldığında içerisinde küçük bir çocuğa ait boyun kemiğine rastlandı.

 

Yaratığın öldürülmesi üzüntülü köylüler arasında büyük sevinç yarattı. Avcılar yaratığın cesedi ile geçit törenleri düzenlediler ve iki hafta kadar sonra kalıntılar kokmaya başlayınca onu Versailles sarayına gönderdiler. Bu süre içinde ceset öyle kötü kokuyordu ki, bunu gören Kral derhal ondan kurtulurmasını emretti. Gömüldüğü yerin bilinmemesi ve daha sonraki senelerde yeniden keşfedilmemesi sebebiyle yaratığın neye benzediği iki yüzyıl boyunca spekülasyonlara sebep oldu.

 

1700 yıllarda canavarın leşini inceleyen iki cerrahın düzenlediği otopsi zaptının incelemesi neticesi 1960 senesinde bir bilim adamı yaratığın tamamıyla kurda benzer bir diş yapısına sahip olduğu sonucuna vardı. Fakat 1997 senesinde Tabi Tarih Tabiat Müzesinde görevli bir taksidermist ( hayvan derisi doldurma uzmanı) olan Franz Jullien, müzenin 1766 ve 1819 yıllarına ait koleksiyonu içerisinde Jean Chastel tarafından vurularak öldürülen Gevaudon Canavarına benzer türde bir hayvanın kürküne rastladı. Bu derisi yüzülmüş bir sırtlandı ( Hyaena hyaena ).

 

3AXaHF.jpg

 

Romancı Henri Pourrat ve tabiat bilimci Gerard Menatory , tarihsel kayıtlardan yola çıkarak sırtlan hipotezini zaten savunmaktaydılar. Jean Chastel ‘in oğlu Antoine Chastel sirkinde bezer bir hayvanı sergilediği gene kayıtlarda geçmektedir. Jullien’in tebrik ederken, Chastel ailesinden birinin seri cinayetlerini gizlemek amacıyla Jean Castel’in hikaye içerisine bir sırtlanı karıştırmış olma ihtimali akıllara gelmektedir.

 

dBAe5I.jpg

 

Yaratık 2001 yapımı Christophe Gans’ın yönettiği ve Samuel Le Bihan, Vincent Cassel, Monica Bellucci, Émilie Dequenne ve Mark Dacascos rol aldığı bir Fransız filmi olan “Le Pacte des loups – Kurtların Kardeşliği” ile yeniden gündeme gelmişti. Filmin senaryosunu Gans ve Stéphane Cabel yazmıştı.

 

saklisite

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • PowerColor’dan Yeni Grafik Canavarı: R9 Nano

   http://2.1m.yt/L6gZAWJLU.jpg 1997'den beri AMD için ekran kartları üreten PowerColor yeni ekran kartını duyurdu. PowerColor R9 Nano 4GB HBM adını verdiklerileri ekran kartı High Bandwidth Memory (HBM yani Yüksek Bant Genişliği) kullanıyor. Yeni ekran kartı 4K oyun konusunda yüksek performans sunuyor. Ufak oluşu ile Mini-ITX PCler dışında normal PCler için de kendisini tercih edilebilir hale getiriyor. Günümüzde büyük ekran kartları kasa içerisindeki kapladığı alandan dolayı anakartların b

   , Yer: Bilgisayar ve Donanım

  • Pastafaryanizm ve Uçan Spagetti Canavarı

   pastafaryanizm, ingilizcede "makarna" anlamına gelen "pasta" ve "rastafaryanizm" kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir ve oregon eyalet üniversitesi fizik bölümü mezunu bobby henderson tarafından 2005'te kurulan parodi dinin isimlerinden biridir. uçan spagetti canavarı bu dinin tanrısıdır. dinin diğer bir ismi de uçan spagetti canavarcılığı olarak çevrilebilir. dinin inananları kendilerine "pastafaryan" demektedirler.   dinin kurulma amacı, a.b.d.'nin kansas eyaletinin

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • AMD'nin yeni canavarı testte!

   AMD'nin yeni canavarı Fusion APU testte! Ne sunuyor, ne kadar iyi? AMD Performans bakimindan bu kez Intel'i yakalıyor mu? Yoksa Cokdan Geçdimi ?     AMD en sonunda Intel'in notebook sektöründeki üstünlüğüne karşı harekete geçti: Yeni Llano ve "Sabine" platformu. CHIP Online sizin için yeni tekniğin ilk prototipini teste aldı. Sonuç ise AMD'nin cevabının çok farklı olduğuydu.   AMD bu zamana kadar dizüstü bilgisayar sektöründe çok küçük bir rol oynuyordu. Intel Sandy Bridge ve Core-i işlemcile

   , Yer: Bilgisayar ve Donanım

  • Van Gölü Canavarı' 121 Yıl Önce Manşet Olmuş

   Van Gölü'nde yaşadığı öne sürülen ‘Van Gölü Canavarı'nın, 121 yıl önce İstanbul'da yayınlanan Saadet Gazetesi'ne manşet olduğu belirtildi.   Van Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı İkram Kali, haberin Sultan Abrdulhamit döminde yayınlanan Saadet Gazetesi'nin 28 Şaban 1306 (29 Nisan 1889) sonlarında çıkan 1323 sayılı nüshasında çıktığını belirterek, “Osmanlı'dan günümüze varlığı anlatılan bu yaratığın varlığının yalan olduğuna inanmıyorum” dedi.   Van Gölü'nde varlığı-yokluğu tartışma

   , Yer: Gündem

  • Bilim Kurgu´nun en ünlü on canavarı

   Godzilla   Boyu : Doğduğunda 50 m., yetişkin halinde 100 m.   Ağırlığı: Doğduğunda 20.000 ton., yetişkin halinde 60.000 ton.   Doğum yeri: Bering Denizi, Lagos Adası   Varoluşu: Godzillasaurus, atomik deneylerin sonucunda, radyoaktive zehirlenmesi sonucunda değişime uğrayarak 40 yılda gelişti.   MechaGodzilla   Boyu : 120 m.   Ağırlığı: 150.000 ton.   Doğum yeri: İlk versiyonda Hunter Nebulası, yeni dizide dünya.   Varoluşu: Godzilla´yı öldürmek için, Mecha-Kral Ghidrah tarafından yapı

   , Yer: Filmler

×
×
 • Yeni Oluştur...