Jump to content

Ufukta Bilinmeyen Kentler


NizaL

Önerilen Mesajlar

http://i.hizliresim.com/vP53Yp.jpg

 

İngiliz Bilim Cemiyetinin yayın organı olan Transactions ‘da 1847 tarihinde Dr. D. P. Thomson 27 Eylül 1846 günü öğlen saat 3 sıralarında Liverpool Hayvanat Bahçesinde Edinburg kentinin panoramik bir modelinin gözlemlendiğini bildirmektedir. Edinburg Liverpool ‘un yaklaşık 325 km. kuzeyindedir. Dergiye göre “Birkenhead’daki Büyük Parkta oturan iki kişi Liverpool üzerinde bulutlar arasında yükselen Edinburg ‘un görüntüsünü yaklaşık kırk dakika izlemişlerdir”.

 

Londra Times gazetesine göre 28 Temmuz 1846 tarihinde saat sabah 3:30 sularında Stralsund yakınlarında bir başka mucize görüntü oluşmuştu. Baltık kıyılarından kısa bir yürüyüş mesafesi kadar uzaklıkta bulunan Rugen Adası üzerinde Stalsund kentinin mavi soluk hayali 15 dakika kadar gözlemlenmiştir. Görüntü o kadar netti ki, Gotik St. Mary kilisesinin ön yüzü kolayca seçilmekteydi.

 

Amerikalı maden arayıcısı Willoughby, Alaska-Yukon sınırında bululan Fairweather Dağı yakınlarında her yaz bir kentin gökyüzünde belirdiğini yerlilerden duyduğunu bildirmiştir. Willoughby 1887 senesinde bu mucizeye tanıklık yaptığını söylemiş ve olayın doğruluğunu kanıtlamak için bir resim sunmuştur. 1889 yılında New York Times Willoughby’ın fotoğrafındaki kentin İngiltere’deki Bristol olduğunu açıklamıştır. Hikaye ve fotoğraf Madenci Bruce’un Alaska adlı kitabının sonraki basımlarında yayınlanacaktır.

 

Alexander Badlam’ın Wonders of Alaska – Alaska’nın Harikaları adlı kitabında başka iki şehrin Muir Glacier üzerinde görüldüğünden bahsedilir. Badlam Willoughby’ın Bristol’a ait olduğu kabul edilen ve açık bir şekilde kilise ve evlerin ön cephelerinin görüldüğü resmini yeniden bastırdı. Bunun yanında Afrika veya Asya’ya ait buzullar üzerinde ikinci bir şehir resmi eklenmişti. Badlam, fotoğrafı çeken kişinin cıva tavasına yerleştirdiği bir kamera ile mucizeyi görüntüleyebildiğini ve kentin körfez sularına battığına inanıldığını belirtir. Üçüncü şehir bir fotoğrafa bakılarak çizilmiş bir taslaktı ki, silik olarak görülen kule ve kilise bacalarının sivriliğinden Fata Morgana veya Messina körfezine ait olduğu kanısı uyandırmaktaydı.

 

Badlam”ın yenilip yutulması zor uçuk öyküleri içinde bulunan gökyüzünde görülen kente dair olanları başka tanıklar tarafından da tekrarlanacaktır.Bunlardan biri St. Elias Dağı Dük d’Abruzzi Keşif Gezisi üyesi olan C.W.Thornton, madenci Bruce ‘a 1887 yazında böyle bir kenti kendinin de gördüğü anlattı. L.B. French 1889 senesinde New York Times gazetesinde çıkan Fairweather Dağı yakınlarında içindeki evler, sokaklar, geniş binalar ve hatta cami ve kiliselerin görüldüğü kente dair haberlerinden alıntılar yapar. Londra ‘nın haftalık Times ve Echo gazeteleri 1897 senesinde “Yukon Goldfields” da gökte bir kent görüldüğü haberini şöyle yazar; “…Kuzey Kutbunun öte tarafında bilinmeyen bir ülkeye ait bir kent olsun veya olmasın yıl içinde zaman zaman açığa çıkan bu mucizeyi gören tek bizler olamazdık”.

 

Benzer bir fenomen İrlanda’da gerçekleşti. Peri kaleler veya “Duna Feadhreagh” görüldüğü uzun süredir rapor edilmektedir. Antrim, Donegal ve Waterford kıyılarında büyüleyici adalar denizden göğe doğru uzanarak görülürler.

 

Connaught’un Tarihçesinde 1684 senesi kayıtlarında şunlar yazılmaktadır; “Arran’ın batısında büyük bir kayalıkada vardır. Bazen uzaklarda; içinde atları, kaleleri,kuleleri ve bacaları ile bir kent silueti görülür. Bazen bu bacalardan dumanlar tüter ve kentte sağa sola giden insanlar seçilebilir. Bazen de yelken ve gövdeleriyle birkaç gemiden başka bir şey görülmez.”

 

1817 yılında Rathlin’de her sekiz yılda bir denizden yükselerek dışarı çıkan yeşil bir adanın görüldüğüne inanılırdı. Dikkatlice bakıldığında ada içerisinde mücadele eden insanlar görülmekteydi.

 

Youghal’da 1797 yılı ekim ayında hareket eden bir kent görüldü. Haziran 1801 debilinmeyen bir kent evleri ve arkasında ormanı ile belirdi.

 

Dr. Thomas Introduction to Meteorology-Meteolojiye Giriş adlı eseirnde 1833 Haziranında okyanus açıklarında Portbalintrea’da gittikçe yükselen hayalet bir kent gördüğünü yazmaktadır. Seçkin jeolojist Sir Charles Lyell, Kuzey Amerika’yı ikinci ziyareti sırasında Ontario Gölü üzerinde gökte Toronto kentinin görüntüsünü seyrettiğini yazmaktadır.

 

Gökyüzünde sadece hayalet kentler değil; ordular, gemiler görüldüğüne dair detaylı bilgiler bulunmaktadır. Bu fenomen hava şartlarının insanı yanıltan görüntüler üretmesinden çok daha detaylı ve bilinmeyen bir gücün etkisiyle açığa çıktığı düşünülmelidir.

 

İngiliz bilim dergisi Nature ‘de 1882 Mayısında Alaska ve İrlanda efsanelerinde geçenlere bezer mucizelerden bahsedilmektedir;

 

İsveç’in güneyinde sıklıkla görülen bir olay dikkate değerdir. Bize zaman zaman yüksek binalar, şehirler ve kaleleri ile hareket eden nesnelerin görüntülerinin gökte saatlerce gözlemlendiği anlatıldı. Ve gene öğrendiğimize göre benzer görsel doğa olayları geçen hafta Orsa gölü üzerinde seyredilmişti. Çok sayıda gemi silueti sanki uçarcasına göl üzerinde hareket etmekteymiş. Hatta bacalarından duman tütmekteymiş. Manzara değişmeye başlayınca araçlar gölde üzerinde az sayıda bitki bululan bir ada görüntüsüne dönüşmüş. Daha sonra manzara ince bir sis gibi dağılmış. Bu olay saat 4 den 7 ye kadar sürmüştür. Seyredilmeye değer bir manzara oluşmuştur.

 

Yazının orjinali İngilizce olarak ilk kez Whig-Standard Magazine isimli derginin 14 ncü sayısında ve 19 Ocak 1991 de yayınlanmıştır (syf.22)

 

saklisite

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çin'de, art arda iki kentte beliren kale görünümünde gizemli şekillerin bir kopyası da İngiltere'nin güney doğusunda ortaya çıktı. Sıra dışı olaylar için bazı bilim insanları, "Dev serap" derken, bazılarına göre ise bu bir "NASA projesi".

 

http://i.hizliresim.com/1EvR21.jpg

 

Çin'in Ciangşi ve Foşan kentlerinde bulutların arasında beliren kale görünümlü gizemli şekillerin ardından şimdi de İngiltere'nin güney doğusunda bulunan sahil kenti Hastings kentinde benzer görüntüler ortaya çıktı. Sosyal medya sitesi Facebook'ta paylaşılan video görüntülerinde Hastings kentinin adeta bir kopyası gökyüzünde olduğu görülüyor. İlginç görüntüyü görenlerden bazıları gökyüzünde tanımlanamayan yabancı bir cisim yani UFO olabileceğini düşündü. Görüntünün belirlediği anda bazı bölge sakinleri gökyüzündeki şehir görüntüsünün ne anlama geldiği konusunda epey bir kafa karışıklığı yaşadı. Birçok kişi hayalet şehir olarak adlandırdığı görüntüyü tüyler ürpertici buldu.

 

UZAYLI İSTİLASI SİMÜLASYONU

Bazı teorisyenler gökyüzündeki hayalet şehirlerin ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin NASA'nın gizli Mavi Işık Projesi "Project Blue Beam"in bir projesi olduğu iddia ediyor. İddiada NASA'nın yeni dünya düzeni kurmak için uzaylıların yeryüzünü istila edişinin bir simülasyonunu yapmaya çalıştığı ileri sürülüyor. Uzaylıların dünyayı istila etmeden önce bu görüntülerle insanlara mesaj verdiği de öne sürüldü. Görüntülerin Hz. İsa'nın dünyaya tekrar gelişine dair aldatıcı projeyle alakalı olduğu da iddialar arasında. Hükümetlerin ülke vatandaşlarının sıra dışı bir olaya nasıl tepki verdiğini ölçmek için bir deney yapmış olabileceği de belirtiliyor.

 

'FATA MORGANA'

Bilim insanları, İngiltere ve Çin'de yaşanan hayalet şehir vakalarının uzak cisimlerin optik deformasyonu ve terselmesinin yaşandığı "Fata Morgana" isimli doğa olayıyla açıklıyor. Atmosfer bilimci Jill Coleman, "Isınan hava yükselirken, kendisinden sıcak hava katmanıyla karşılaştığında sıcaklık terslemesinden halk arasında 'serap' denilen 'Fata Morgana' optik olguları oluşur" sözleriyle gökyüzündeki kent görüntüsünün aslında bilimsel olay olduğunu belirtiyor. "Fata Morgana" nedeniyle yüzyıllarca birçok hayalet gemi efsanesi çıkmıştı.

 

PARALEL EVRENE AÇILAN KAPI MI?

Hayalet şehirler, paralel evren teorisinin de gündeme gelmesine neden oldu. Görüntülerin aslında paralel evrenlere açılan kapılar olduğu iddia ediliyor. Ünlü fizikçi Albert Einstein'ın otaya attığı paralel evren teorisinin gerçekleştiği ve görüntülerin "paralel evrende var olabilecek bir yaşamın izdüşümü" olduğu yorumları yapılıyor.

 

Sabah

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Çiçeklerin Pek Bilinmeyen Öyküleri

   Başlangıçtaki çiçek kardelen. Bana çok uzak geçmişi hatırlatıyor. Yaylada böyle sabah bir kalkarsın çayırlarda bir sürü kardelen... Bizim orada adına çoşkovan dermiş eskiler. Aslında ağız kayması; güz kovan - güz kovalayan çoşkovan a evrilmiş. Bu çiçek çıktı mı; güz bitiyor kış gelecek bir an önce coğrafyayı terk edin mesajı verirmiş. Evine dön yanki misali.  

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Eros’un Bilinmeyen Aşkı

   Mitolojinin çok fazla bilinmeyen hikayelerinden biri olan; Eros (Aşk) ve Psyche’nin (Ruh) hikayesine gelin yakından bakalım. Mitolojinin geçtiği yer, Ege kıyısında bulunan Milet kentidir. Eros ve Pysche, hayatımızda beş duyu organımız ile hissedemediğimiz , aşk ve ruhun somut olarak hikaye edilmiş halidir. Ruh bilimi (psikoloji) kökenini Psyche’den alır. Milet kralının üç güzel kızı vardır, fakat üçüncü kızı Psyche (Ruh) kardeşlerin en güzelidir. Psyche bir türlü evlenemez, çünkü hiç kimse

   , Yer: Yunan & Roma Mitolojisi

  • Fazla Bilinmeyen Sevdiğiniz Rock / Metal Şarkıları

   Fazla Bilinmeyen Sevdiğiniz Rock / Metal Şarkıları   Önerilerinizi bekliyorum.  

   , Yer: Rock / Metal

  • Pek Bilinmeyen 10 Piramit

   Herkes Giza Piramidini duymuştur, fakat piramit inşaatı uygarlıklar boyunca değişik şekillerde yapılmıştır.   Monte d’Accoddi http://i0.wp.com/nereye.com.tr/wp-content/uploads/2015/09/Monte-Accoddi-tepe-%C3%A7ekim.jpg?resize=368%2C234   http://i0.wp.com/nereye.com.tr/wp-content/uploads/2015/09/Monte-d%E2%80%99Accoddi-canland%C4%B1rma.jpg?resize=660%2C495 Monte d’AccoddiItalya’da Kuzey Sardunya Bölgesi’nde Porto Torres yakınlarındaki Sassari topraklarında bulunan bir arkeoloji alanıdır. Bu

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

  • Gılgamış Destanı’nın Bilinmeyen Dizeleri Bulundu

   Kaçırılan Tablette Gılgamış Destanı’nın Bilinmeyen Dizeleri Bulundu     Irak’taki bir tarih müzesi ve eser kaçakçısı arasında tesadüfen gerçekleşen bir anlaşma, dünyanın en ünlü hikayelerinden olan Gılgamış Destanı’nın bilinmeyen dizelerini ortaya çıkardı.   Yeni ele geçirilen kil tablette, antik Mezopotamya’da yazılan destanın daha önce bilinmeyen bir bölümü bulunuyor. Yeni bulunan bölüm sakin bir yer olduğu düşünülen tanrıların ormanının hem gürültülü hem de renkli bir yer olduğunu gözler ön

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...