Jump to content

Birkaç Günde Oluşan Surtsey Adası


NizaL

Önerilen Mesajlar

Dünya adeta gizemlerle ve keşfedilecek sayısız yerle dolu. İnsanlara ise bu gizemleri çözmek, keşfedilmemiş yerleri keşfetmek kalıyor. Elbette artık ayak basılmamış bir yer bulmak neredeyse imkansız olsa da insanların zamanla değişen ihtiyaçlarıyla doğru orantılı olarak merak edilen yerler de değişiyor. Dünya üzerinden kalan ev gizemini koruyan sayılı yerlerden biri de Surtsey Adası.

 

ohuY1k.jpg

 

İzlanda’nın güney kıyısından yaklaşık 32 km uzaklıktaki bir volkanik ada olan Surtsey Adası 1963’te 130 metre derinlikte okyanus tabanından başlayarak meydana gelen volkanik püskürmeler sonucu oluştu.

 

EVAKuj.jpg

 

14 Kasım 1963’te başlayan püskürme durduğunda tarihler 5 Haziran 1967’yi gösteriyordu ve o tarihte adanın boyutu 2,7 km²’lik yüzölçümüyle en geniş halini almıştı.

 

HKT6dd.jpg

 

Dalga ve rüzgar nedeniyle küçülen adanın 2002 itibarıyla boyutu 1.4 kilometrekare.

 

hh7S0a.jpg

 

Ancak adayı bu kadar özel kılan volkanik bir patlama sonucu oluşması değil o tarihten beri adaya girişlerin yasak olması.

Bunun sebebi ise adanın herhangi bir insan müdahalesi olmadan kendi ekosistemini oluşturmuş olması. 1965’te büyük ve boş bir volkanik alanda görülen yosunlar ilk yaşam belirtilerinin izleriydi.

 

AHcwc9.jpg

 

Biyoloji ve doğa araştırmaları için oldukça elverişli bir ada olan Surtsey, volkanik hareketler devam ederken 1965 yılında doğal koruma alanı ilan edildi ve yalnızca birkaç bilim insanının girişine izin verildi.Günümüzde de sadece birkaç bilim insanı adaya girebiliyor, bu yüzden Surtsey dünya üzerinde girilmesi yasak olan sayılı doğal alanlardan biri.

 

Tüm bilim insanları adaya girmeden önce detaylı bir taramadan geçiyorlar, adaya dışarıdan herhangi bir tohumun girmemesi çok önemli.

Adayla ilgili en ilginç iddialardan biri ise bilim insanlarının adadan ayrılırken fark ettiği ve büyümekte olan domatesler…

Hikayeye göre bir bilim insanı yasaklara uymadı ve donmuş lavların üzerine dışkısını yaptı. Bunun bilimsel araştırmaları etkilememesi için hemen kaldırılması gerekiyordu. Bu yüzden domatesler hemen kaldırıldı.

Yasaklara uymayan bir bilim insanı yüzünden yetiştiği düşünülen domatesler kaldırılarak ada tekrar doğal sürecine sokuldu.

 

tPfPm2.jpg

 

Adada insan müdahalesi olmaksızın yetişen ilk bitki yosun oldu. Fulmar ve guillemot adındaki iki martı türü de adanın ilk canlı türleri oldu.

Şimdilerde ise ada pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca adada foklar görülüyor, kıyıları katil balinaların ilgisini çekiyor.

 

ItnzrH.jpg

 

Surtsey, 2008 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine girdi ve Dünya Mirası ilan edildi. Birgün insanların adaya ayak basmasına izin verilir mi bilinmez…

 

Gözde Solak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Birkaç Pagan - Wicca radiosu... Belki hoşunuza gidebilir.

   İki link de birbirinden güzel diyebilirim. İlk link de daha çok farklı müzikler dinleyebilirsiniz. İkinci link de ise bazen müzik dinletisi bazen de İngiltere de Pagan - Wicca kişiler ile söyleşi yapıyorlar.   Pagan Radio Network   paganradio.co.uk    

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Giresun Adası - Amazonlar - İason - Altın Post ve Kolhis Krallığı

   İason (Grekçe: Ιάσων), Yunan mitolojisinde altın postu arayan Argonotların önderidir.[1] Yunanistan’da Yason (İason)’un başkanlığında kahramanlar bir araya gelirler ve Altın Post'u ele geçirmek için Kolhis'e gitmeye karar verirler. Argonotlar, “Argo” adlı bir gemi yaparlar ve Kolhida'ya doğru yola çıkarlar. Uzun ve çok zor bir yolculuktan sonra Aiet’in güçlü ve zengin krallığına varırlar. Kral, Yunan kahramanları saygıyla karşılar ve gelmelerinin nedenini öğrenir. Aiet, İason’un şartlarını

   , Yer: Mitoloji

  • Elimde Oluşan Göz

   Merhaba arkadaşlar yaklaşık bir ay gibi bir süredir elimde anlam veremediğim bir iz var . Bir gece ben uyurken elimde oluştuğunu fark ettim ilk başta bir tür yara sandım ama her türlü ilaç ve tedaviye rağmen düzelmedi. İz Ra'nın gözünü anımsattı bana bu bir tür mesaj olabilir mi bana gönderilen sizce ya da bir tür büyü  merak etmekteyim. Benzer durumları yaşayan arkadaşlar yazarsa sevinirim. 

   , Yer: Witchcraft

  • Phuket Adası - Tayland

   http://i.hizliresim.com/g6o3P2.jpg   Tayland’daki en büyük ve de en turistik ada olan Phuket adası, güney Tayland’da Andaman denizi kıyısında bulunuyor. Anakaraya küçük bir köprü ile bağlı olan ada, gerek doğal güzellikleri, gerek sualtı zenginlikleri, gerekse renkli gece hayatı ile turistleri yıllardır bir mıknatıs gibi kendine çekiyor.   http://i.hizliresim.com/0zDM09.jpg   http://i.hizliresim.com/pnPZ2m.jpg   http://i.hizliresim.com/VDYqBr.jpg

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

×
×
 • Yeni Oluştur...