Jump to content

Viking Denizcileri ve Güneş Taşları


NizaL

Önerilen Mesajlar

Viking Denizcileri Yön Bulmak İçin ‘Güneş Taşları’ Kullanıyor muydu?

http://i.hizliresim.com/BzDGRp.jpg

 

Viking denizcilerinin, ‘güneş taşı’ adı verilen bir kristalin yardımıyla mı yoğun bulutlu havalarda uzun mesafelere yelken açtıkları, yaklaşık yarım yüzyıldır tarihçilerin merak ettiği bir konu. Kesin kanıtlar, tarihte sonsuza dek kaybolmuş olabilir. Ancak, Eylül 2017`de Proceedings of the Royal Society A`da yayımlanan bir araştırmada, antik denizcilerin bu taşı kullanabilecekleri koşullar detaylandırılıyor. Bulgular, Vikinglerin sisli havalarda polarizan bir taş ve bir miktar matematiksel uzmanlığın biraz daha fazlasını kullanarak seyretmesinin mümkün olduğunu gösteriyor.

 

Macaristan’daki Eötvös Loránd University’de yapılan çalışmada, polarizan kristaller yıl içerisindeki değişik hava koşulları içerisinde değerlendirildi. İlgili alandaki ilk önermeler, 1967 yılında ortaya atılmıştı. Danimarkalı arkeolog Thorhild Ramskou’ya göre, Vikingler Güneş’in bulutların arkasındaki konumunu, polarize ışığı filtrelemekte kullandıkları çift kırılmalı malzemeleri gökyüzüne tutarak belirliyordu. Bunlar, İzlanda kalsiti olarak adlandırılan kristalize kalsiyum karbonat gibi malzemelerdi.

 

Yarı saydam malzeme içerisinden geçen güneş ışığı, daha sonra, bir harita üzerindeki bir konumu belirlemeye yardımcı olacak ilişkin zamanı ve yönü hesaplamak için bir güneş pusulasıyla birlikte kullanılabilir. Antik İskandinav gemicilerinin Kuzey Amerika’ya kadar uzanan yolculuklarını çevreleyen bilinmez için, bu oldukça kullanışlı bir çözüm. Kusursuz koşullar altında Güneş, yıldızlar, deniz yaşamı ve kıyı özellikleri, okyanusta seyretmek için gereken yön bulma ihtiyacının karşılanması için yeterli olacaktır. Ancak, Kuzey Atlantik’te koşullar her zaman ideal değildir. Havadaki yoğun sis, yön bulucu için rahatsızlık verici olmasa da, sık rastlanılan bulutlu hava kesinlikle sorun yaratan bir durum olacaktır.

 

Eğer kutupları işaret eden manyetik pusulaları olsaydı, yoğun bulutlu hava da yön bulmayı zorlaştıran bir etmen olmazdı. Ancak, Vikinglerin manyetik pusula teknolojisine sahip olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmuyor. Bununla birlikte, çeşitli ortaçağ metinlerinde ‘’güneş taşları’’ adı verilen nesnelerden söz ediliyor. Tarihsel metinlerde bu taşların Güneş’in bulutların arasından bulunmaya yaradığı ima edilse de, bu nesnelerin nasıl kullanıldığı hakkında yeterli bilgi de bulunmuyor. Thorhild Ramskou, bu taşlar yardımıyla Güneş’in polarize ışığının kırılmasından faydalanılarak kesin konumunun belirlenebileceğini öne süren ilk modern akademisyen.

 

Güneş ışığı, atmosferdeki maddelere, örneğin su buharı damlalarına, vurduğunda dağılır ve Güneş’in konumunu çıplak gözle belirlemeyi imkansız hale getirir. Ancak, saçılan ışığın oryantasyonu, bulutların arasından sızan güneş ışığından biraz farklıdır. Gözlerin önünde bir polarize filtrenin hareket ettirilmesi ile gökyüzünün parlaklığının saptanması ve Güneş’in konumunun bulunması mümkündür.

 

Çift kırılmalı malzemeler gelen ışığı ikiye bölerek, bir çeşit çift görüntü verir. Her bir görüntünün yoğunluğu, ışık kaynağının açısına ve polarizasyonuna bağlı olarak değişecektir. Güneş’in bir sis bulutunun arkasında olduğunu yalnızca bir taş parçasını tutarak açıklamak, kolay bir iş değil. Güneş’in konumunun bu yolla belirlenebilmesi için ayarlamaları dikkatli yapmak ve tabii ki keskin gözlere sahip olmak gerekiyor.

 

Bu hipotez, yeterli delillerle desteklenememiş olsa bile, birçok bilim insanı tarafından savunuluyor. Çünkü, henüz güneş taşlarının doğrulanmış bir örneği ortaya çıkarılabilmiş değil. Ayrıca, Viking çağından kalma potansiyel güneş pusulasının yalnızca tek bir parçası bulunabildi. Macar araştırmacılar, bir gökevi içerisinde laboratuvar koşullarında belirlenen 1,080 değişik Güneş açısı ve bulut derecesi altındaki üç farklı çift kırılmalı kristal modelini test ettiler. Kalsit, kordiyerit ve turmalin kristallerinin hepsi de, özellikle şafak vaktine ve akşam karanlığına yakın zamanlarda, Güneş’in yükseklik açısını belirlemek için uygundu. Ortalama olarak da, kalsit kullanıldığında en doğru sonuçlar elde edildi.

 

Yaz gündönümü veya bahar ekinoksu gibi yılın bazı zamanlarında, belirli yükselti ve bulut örtülerinde, turmalin ve kordiyerit ile veriler küçük belirsizliklerde elde edildi.

 

Bu sonuçlar, güneş taşlarının kullanılabileceği ideal koşulları ve ürettikleri belirsizliklerin derecesini aydınlatıyor. Tabii ki, yapılan araştırmadaki verilerin zorlu deniz koşullarında değil de gökevi içerisinde toplandığını vurgulamak gerekir.

 

İlgili Makale: Accuracy of the hypothetical sky-polarimetric Viking navigation versus sky conditions: revealing solar elevations and cloudinesses favourable for this navigation method, Proceedings of the Royal Society A. September 2017

Volume 473, issue 2205 DOI: 10.1098/rspa.2017.0358

 

Kaynak: Vikings Really Could Have Used Strange ‘Sunstones’ to Navigate The Dark Seas, Science Alert

 

Yusuf Cem Durakcan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Güneş Rüzgarları

   Güneş rüzgarlarının 2012'den sonra artması ile birlikte dünyanın manyetik alanı zarar görmeye başladı.Güneşin dünyaya en yakın olduğu tarihlerde,(21 mart ve 23 eylül) son yıllarda sıklığı artan güneş rüzgarları insanlarda gerginlik,halsizlik ve zihin karışıklığına yol açabiliyor.Bilim adamları hala güneş rüzgarlarının son yıllarda artmasının nedenini açıklayamamıştır.   Güneş rüzgarı(solar wind) nedir?     Güneş durmadan kütle ve enerji kaybetmektedir. Güneşin fotonlara dönüştürerek kaybettiği

   , Yer: 2012 ve Yükseliş

  • Vatikan'ın Gizli Güneş Tanrısı Ayini

   Dünyanın en büyük bilgi kaynağı şüphe götürmez şekilde Vatikan’ın kütüphanesidir.1988 Yılında araştırmacı piskopos Alessio Bappiste arşivlerde;Antik Mısır Rahiplerinin Güneş Tanrısı RA ile iletişim kurmak için yaptıkları ayininin detaylı tarifini bulmuş, bunun üzerine nüfusunu kullanarak papa 2. Paulus ile bir görüşme ayarlamış ve yanına birkaç uzman alarak Mısır'a bir keşif gezisine çıkması için gerekli izinleri almıştır.   http://i.hizliresim.com/j6VA8j.jpg   Kısa bir hazırlığın ardından y

   , Yer: Şehir Efsaneleri

  • 4,6 Milyar Yıllık Güneş Sistemi Yapı Taşı Parçacıkları

   Dünya atmosferinin üst katmanında Güneş Sistemi'nin yapı taşları olarak görev yapan 4,6 milyar yıllık toz parçacıkları bulundu.     Hawaii Üniversitesinden araştırmacı Hope Ishii'nin ekibinin yürüttüğü çalışmada, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) stratosferik hava taşıtıyla toplanan parçacıkların kimyasal bileşenleri Berkeley Laboratuvarı'ndaki Gelişmiş Işık Kaynağı (ALS) kullanılarak incelendi.   Yapılan inceleme sonucu gök bilimciler, Güneş Sistemi'nin başlangıcında ortaya çıka

   , Yer: Uzay ve Gizemleri

  • Güneş Sistemi'nden bir gezegen atılmış mı?

   http://veteknoloji.com/resimler/haberler/20110921031253_uzay.jpg       Bilimadamları, Güneş Sistemi'nde bir zamanlar Satürn, Jüpiter, Uranüs ve Neptün'ün yanı sıra 5. bir gaz gezegeni bulunduğunu düşünüyor.   ABD'nin Colorada eyaletindeki Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nden David Nesvorny ve ekibi tarafından yapılan araştırmada, Güneş Sistemi'nin 4 milyar yıl önce neye benzediğini anlamak için değişik bilgisayar canlandırmaları kullanıldı. Bu araştırması sırasında gezegenlerin henüz yörüngele

   , Yer: Uzay ve Gizemleri

  • İnançlarda güneş ve ay kültü

   Eski çağlarda insanlar doğanın birçok öğesini kutsallaştırarak, bunlara “tanrısal” nitelikler verirlerken, güneşe öncelik ve üstünlük tanımışlardır.http://www.habercem.com.tr/imgs/0.gif GÜNEŞ Güneş, tüm uygarlık tarihi boyunca, insanlar için hem çok önemli ve değerli bir öğe, hem de aynı önem ve değerde bir simge olagelmiştir. Eski çağlarda insanlar doğanın birçok öğesini kutsallaştırarak, bunlara “tanrısal” nitelikler verirlerken, güneşe öncelik ve üstünlük tanımışlardır. Bu ilkel

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

×
×
 • Yeni Oluştur...