Jump to content

Cehennemi Dünyaya Tanıtan Yazar


NizaL

Önerilen Mesajlar

Dante'nin İlahi Komedya'sında tasvir ettiği ölümden sonra yaşam Avrupa'da Rönesans'ı ve Reformasyon'u nasıl etkiledi, modern dünyanın doğmasına nasıl katkıda bulundu?

 

http://i.hizliresim.com/1EDzzA.jpg

 

"İçeri girenler, dışarıda bırakın her umudu."

Dante, İlahi Komedya adlı eserinde, Cehennem kapısında bu sözlerin yazılı olduğunu anlatır.

 

14 bin 233 mısradan oluşan İlahi Komedya 1320 yılında Floransalı Dante Alighieri tarafından yazılmıştı. 1265'te doğan Dante, hem yazmayı seviyor hem de eczacı olmak istiyordu. Parşömen veya kağıt üzerine yazılmış sözlerin de ilaçlar gibi zihni etkileyeceğine inanıldığından eczanelerde kitap satılan bir dönemdi bu.

 

İlahi Komedya yazıldığından bu yana pek çok sanatçıya, edebiyatçı, ressam, heykeltıraşa ilham kaynağı oldu. Cehennem tasvirini dini kitaplardan çok Dante'nin eserinde gördük. Botticelli, Blake, Delacroix ve Dali bu tasvirleri resimlerine, Rodin heykellerine yansıttı.

 

Kimileri İlahi Komedya'yı "en büyük edebi eser" olarak tanımlarken ünlü İngiliz edebiyatçı T.S. Elliot şöyle diyordu: "Dante ve Shakespeare dünyayı aralarında paylaşmıştır. Üçüncü biri yoktur."

 

İlahi Komedya'nın tek satırını okumamış olsanız bile hayatınızda onun izleri vardır.

 

http://i.hizliresim.com/Az6B9L.jpg

 

Dante, Yedi Ölümcül Günah'a denk düşecek şekilde Cehennemi yedi katlı tahayyül etmişti.

 

Cehenneme ziyaret

Dante, İlahi Komedya'ya Cehennem yolculuğu ile başlar. Sonra antik Roma'nın şairi Virgil'in kılavuzluğunda Arafa, daha sonra ise aşık olduğu ama erken yaşta ölen Beatrice ile Cennete gidecektir.

 

Dante'nin Cehennem, Araf ve Cennet tasviri Hristiyanlığın yanı sıra Yunan ve Roma mitlerinden etkilenmiştir. Gerçek dünya tarihi teolojiyle iç içe geçmiştir. Şeytan'ın üç ağzı vardır; birinde İsa'ya ihanet eden Yahuda, diğerlerinde ise Sezar'a ihanet eden Brütüs ve Cassius'u tutmaktadır.

 

İntizar

Tarihe, mitlere ve kutsal kitaplara yaptığı bu göndermelerle Dante aslında döneminin politikalarına dair yorumlar yapmakta, başına gelenlerin intikamını almaktadır.

 

Örneğin Papa'ya askeri yardımda bulunarak Kutsal Roma İmparatorluğu'nun altını oymaya çalışan ve Floransa'daki yöneticilerle ittifak halinde Dante'yi oradan süren Fransız kralı Charles'ı hikayede hedef alacaktır.

 

http://i.hizliresim.com/mo7vQ0.jpg

 

Floransa'da Piazza della Signoria meydanındaki Dante heykeli

 

Pisa halkı için dileği "içinde yaşayanlar boğulsa sularda" olacak, Cenevizlilere şöyle seslenecektir: "Ey Cenevizliler, yol yordam bilmez kötülük yüklü kişiler, hala ne işiniz var yeryüzünde?"

 

Haksızlık yapanlara karşı biçtiği cezalarda da oldukça yaratıcıdır Dante. Rüşvetçi politikacıları "yapışkan ziftin kaynadığı çukurlara" doldurur. Pisa kontu Ugolino, kendisini hapse attıran ve çocuklarının açlıktan ölmesine neden olan başpiskopos Ruggieri'nin boynunu kemirecektir sonsuza dek.

 

Modern İtalyancaya katkı

Dante bu eserini yazarken İtalya'daki tüm edebi eserlerin yazıldığı dili, Latinceyi değil Tuskan dilinin Floransa lehçesini kullanmıştır. İlahi Komedya öyle popüler olmuştu ki bu lehçe yaygınlaşıp günümüz İtalyancasına yolu açmış, Floransa ise Rönesans'ın merkezi haline gelmişti.

 

Bu gelişmeler Reformasyon ve Aydınlanma dönemlerine de yol açtı. Protestanlar İncil'i herkesin kendi dilinde okumasını savunmuş, bunun sonucunda gelişen fikirlerle Roma Katolik Kilisesi'nden kopuşlar olmuştu. Dante de kendi eserinde sunduğu kozmoloji ile bunu yapmıştı aslında.

 

http://i.hizliresim.com/PD6X85.jpg

 

Dante'nin eserini Latince değil Tuskan dilinin Floransa lehçesinde yazması modern İtalyancanın gelişmesine katkıda bulundu.

 

Aklın yolu

İncil'de yer alan boşlukları kendisine göre doldurmuş, böylece Rönesans'ı ve Klasik felsefeye dönüşü sağlamıştı. Dante'nin Cehennem tahayyülü, Aristoteles'in hayatta en önemli şeyin akıl olduğu fikrinden esinlenmiş ve bu düşünce daha sonra Protestanlığa uyarlanarak bireyin aklının kurtuluşa giden yol olduğu fikrine ilham vermişti.

 

Cehennemin her bir katı ve onlara denk düşen Yedi Ölümcül Günah aslında aklın kullanılmaması veya akla bilinçli saldırı sonucu meydana gelmişti.

Dante, hakim olan Roma Katolik Kilisesi'nin para karşılığında insanların günahlarının affedildiğini gösteren belgeleri satmasını eleştiriyor, bunu yapan piskoposları eserinde Cehenneme gönderiyordu.

 

http://i.hizliresim.com/RD9dmR.jpg

 

Giovanni di Paolo'nun 1440'larda yaptığı ve İlahi Komedya'dan esinlendiği bir tablosu

 

Hoşgörü ve adalet

Hristiyan dininden olmayanlara karşı da oldukça hoşgörülü ve adaletliydi Dante. Örneğin komutan Salahaddin'i, Hristiyanlığa inanmayan ama adil olanların gönderildiği Araf'ta hayal ediyordu. Hatta adil olan ama İsa'dan haberi olmadığı için Hristiyanlığı seçmemiş olanların Cennete gitmesine izin veriyordu.

 

İlahi Komedya Batı tarihinin dayanaklarından biridir. Bu eserin, edebi ve dinsel ifadeleri, paganlıkla Hristiyanlığı, geçmişte yaşanmış olan ile gelecek modern dünyanın DNA'larını bir araya getirdiğini görürüz. İlahi Komedya belki hayatın anlamına dair anahtarı değil ama Batı edebiyatının kendi her şeyin teorisini içeriyor.

 

Christian Blauvelt

BBC Culture

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kim ne derse desin, eğer Beatrice olmasaydı Dante, bildiğimiz Dante olmaz ve bu eser belki de asla yazılamazdı. Politik hırslar ve sürgünler bir noktaya kadar etkiledi Dante'yi ancak Beatrice 'in bıraktığı iz hiç bir zaman geçmedi. Beatrice'in evlendiğini öğrendikten sonraki ruh hali tarihte yazıyor. Hayatı incelendiğinde üzülmekten ziyade insanın içi burkuluyor. İnsan ''işte aşk böyle bir şey'' demekten kendini alamıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kim ne derse desin, eğer Beatrice olmasaydı Dante, bildiğimiz Dante olmaz ve bu eser belki de asla yazılamazdı. Politik hırslar ve sürgünler bir noktaya kadar etkiledi Dante'yi ancak Beatrice 'in bıraktığı iz hiç bir zaman geçmedi. Beatrice'in evlendiğini öğrendikten sonraki ruh hali tarihte yazıyor. Hayatı incelendiğinde üzülmekten ziyade insanın içi burkuluyor. İnsan ''işte aşk böyle bir şey'' demekten kendini alamıyor.

 

Teşekkürler yorumunuz için.

Etki alanı derinliğinden olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Dünyaya gelirken ne olmak isterdiniz?

   Diyelim ki Dünyaya gelirken istediğiniz herşey olabilirsiniz ve istediğiniz zaman doğabilirsiniz,ne zaman ne olarak doğmak isterdiniz?   Saçmalamak serbest     İlk ben başlıyım; Büyünün yeni çıktığı zamanlarda Merlinin yardımcısı olup büyü tarihinde güçlü ilk büyücülerden olmak isterdim

   , Yer: Forum Oyunları

  • Yeniden Dünyaya Gelseniz Kimin Bedeninde Olmak İsterdiniz?

   olmayan şıklar için diğer i işaretleyin

   , Yer: Anketler

  • Dünyaya Düşen Elmas Meteoru Yok Olmuş Gezegene Ait

   2008'de Dünya'nın atmosferinde paylayan ve yapısında elmas barındıran bir meteorun, Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerinde yok olmuş bir gezegene ait olduğu açıklandı.   Kayanın ait olduğu "öngezegenin" milyarlarca yıl önce Merkür ya da Mars büyüklüğünde iken gerçekleşen bir çarpışma sonucu parçlandığı düşünülüyor.   Nature Communications isimli yayın organında yayımlanan araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarına göre bu çaptaki bir elması oluşturacak basınç ancak bu büyüklükteki bir gezegende

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Komünizm, dünyaya kapitalist sistemin bir armağanı mıdır?

   1800'lerin ortalarından sonuna doğru dünyanın geleceği şekillenmiş hatta rayına oturmuş bulunuyordu. Dünya üzerindeki krallıkların ve imparatorlukların güçleri yavaş yavaş tüketilip yerlerini yeni güçlere bırakacaklardı. Dünyayı yönetecek yeni gücün seçimiyle ipler Avrupa'dan Amerika'ya verilmiş oldu. Artık dünyaya egemen olma sırası yeni yeni baş gösteren sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle her geçen gün büyüyen uluslar arası şirketlerin yani kapitalizmin oldu. Yüzlerce yıldır Avrupa'da hüküm

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Pokemon Go (Gerçek Dünyaya Taşındı)

   Nintendo firması "Pokemon Go" adlı Android ve İOS'ta oynanabilecek bir oyun çıkartıcak   Pokemon Go oyunculara gerçek dünyada pokemon yakalama şansı sunarken oyuncular arası takas ve savaşlara da zemin hazırlayacak. Oyun The Pokemon Company, Niantic ve Nintendo işbirliği ile geliştiriliyor. Niantic (Google Earthde çalışmış olan John Hanke'nin Şirketi)   Oyun akıllı telefonla oynanabiliyor , nintendo bu oyun sayesinde insanların dışarı çıkmasını sağlıyor , pokemon go plus denen cihazla

   , Yer: Anime & Manga

×
×
 • Yeni Oluştur...