Jump to content

Zamanda Yolculuk Temalı Filmler


NizaL

Önerilen Mesajlar

Yıldızlararası

(2014)

 

2014 yılının Kasım ayında vizyona giren film büyük beğeni toplamıştı. Yeryüzünde yaşamın kuraklık ve iklim değişikliklerinden dolayı tehlikeli hale geldiği yakın gelecekte geçen filmde insan ırkının yok olmama çabası anlatılıyor. Boyut değiştirerek daha önce insanoğlunun ulaşamadığı yerlere ulaşmak ve yeni yaşam alanlarını keşfetmek için bir grup astronot umut vadeden bir solucan deliğinden geçmek üzere yola çıkarlar. Bu keşifte 1 saat dünyadaki tam 7 yıla denktir, bu yüzden hızlı ve cesur olmak temek kuraldır.

 

 

Geleceğe Dönüş

(1985)

 

Zamanda yolculuk filmlerinin en eskilerinden 'Geleceğe Dönüş' filmi, dönem sinemasının evrimine yol açmış ve kült mertebesine erişmiş sayılı filmler arasında. Dr. Brown'un zamanda yolculuk yapabilen bir araba icat etmesiyle başlayan serüven, Marty'nin bir hata sonucu gelecek yerine geçmişe gitmesine neden olur. Tam 30 yıl geriye giden Marty, yaptığı bir yanlışlıkla kendi kaderini efsane bir olaya sürükleyecektir. 1985 yapımı filmin sinema dünyasına katkılarından biri de Michael J. Fox olmuştur. O zamana kadar televizyon dizilerinden tanınan başarılı oyuncu, Zamanda Yolculuk ‘tan sonra sinema dünyasında da üne kavuştu.

 

 

Tetikçiler

(2012)

 

2077 yılında geçen filmde zamanda yolculuğun mümkün olduğu bir dönem anlatılıyor. Zamanda yolculuğun illegal sayıldığı bu zamanda sadece mafyalar öldürmek istedikleri kişileri geçmişe göndererek tetikçiler tarafından öldürülmelerine neden oluyorlar. Filmin başkahramanı Joe'nun ölmemesi için hedefini öldürmesi lazımdır…

 

[video=youtube;eAI6e1-4LOo]

 

Bay Hiçkimse

(2009)

 

2092 yılında dünyada kalmış 117 yaşındaki son ölümlü insan olan Némo, namı diğer Bay Hiç Kimse, ölüm döşeğindeyken aklına gelen çocukluk anısı üzerine sonsuz sayıdaki olasılıkları yaşayacaktır. Zamanda yolculuk filmlerinin arasında belki de en duygusalı olmaya aday Bay Hiç Kimse filminin senaryosu Jaco Van Dormael’a ait.

 

 

Deja Vu

(2006)

 

Deja vu yaşamanın rahatsız edici gizemini en çekici haliyle işleyen filmin senaristliğini Terry Rossio ve Bill Marsilii üstleniyor. Carlin (Denzel Washington) bir feribotta gerçekleşen korkunç patlama sonucu kanıt toplaması için çağrılır. Bu sırada deja vunun gücünü keşfeden Carlin, bu durumu masum insanın hayatını kurtarmak için kullanmaya karar verir.

 

 

Zaman Yolcuları

(2012)

 

Zamanda yolculuğu bulduğuna inanan ve bunula kafayı bozan Kenneth’ın haberini yapmak için ona zaman yolculuğunda eşlik etmek istediğini söyleyerek onu ikna edip kandıran Darius, bir süre sonra yapacağı haberden çok Kenneth’ın dediklerinin doğru olup olmadığına odaklanır. Darius çok geçmeden Kenneth’a kendisini kaptıracak ve aralarında macera dolu bir aşk başlayacaktır.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kelebek Etkisi

(2004)

 

Geçmişten gelen korkunç hatıralarıyla başa çıkmak zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher), geçmişe yolculuk ederek hatalarını değiştirebildiğini keşfeder. Geçmişe dönüp hatalarını temizlerken farkında olmadan çevresindeki insanlarında hayatlarında köklü değişiklik yaptığının geç de olsa farkına varır.

 

 

Yaşam Şifresi

(2011)

 

Colter Stevens’a (Jake Gyllenhaal) Hükümetin geliştirdiği 'yaşam şifresi' isimli bir program uygulanmaktadır. Yolculuk ettiği trenin bombayla havaya uçurulmasına sebep olan suikastçıyı bulması için sadece 8 dakikası vardır. Bunu için o son 8 dakikayı defalarca yaşar. Her seferinde biriktirdiği ipuçlarıyla olayı çözmeye çalışır.

 

 

Süper Kumanda

(2006)

 

Patronu (David Hasselhoff) tarafından keşfedilmeyi bekleyen Michael Newman (Adam Sandler), işteki hırsı yüzünden güzel karısı Donna’yı (Kate Beckinsale) çok ihmal etmektedir. Michael tüm günün verdiği yorgunlukla hangi kumandanın televizyonu açtığını bir türlü bulamaz ve evdeki bütn elektronik eşyaları konrol edebilecek bir kumanda bulur fakat bu kumanda türünün tek örneğidir…

 

 

Kapsül

(2004)

 

Garajda uğraştıkları deneyler sonucu kazara harika bir keşifte bulunan iki yetenekli mühendis, keşfettikleri proje sayesinde zamanda yolculuğa çıkabilmektedirler.

 

 

Zamanda Aşk

(2013)

 

Tim Lake (Domhnall Gleeson) ailesindeki herkes gibi sıra dışı bir yeteneğe sahiptir ve bu özelliğini hayatındaki birçok şeyi özellikle de ikili ilişkilerindeki bazı olumsuzlukları değiştirmek için kullanacaktır.

 

 

Predestination

(2014)

 

Senaryosunu Michael Spierig ve Peter Spierig’in paylaştığı 2014 yapımı Predestination filminin oyuncu kadrosunda Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor ve Freya Stafford yer alıyor. Bilimkurgu – gerilim türündeki filmde suçluları yakalamaya çalışan bir zamansal ajanın hikâyesi anlatılıyor.

 

[video=youtube;-FcK_UiVV40]

 

sinemalarcom

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Frekans (2000)

 

22.jpg

 

Eğer zamanda geriye gidip hayatınızı sonsuza kadar değiştiren bir olayı tersine çevirme şansınız olsaydı, bunu yapar mıydınız? Ve bu ne olurdu?

Polis memuru John Sullivan'ın (Jim Caviezel) başına gelen bir mucize ona gizemli geçmişinin kapılarını aralar. John, 30 yıl önce ölen babası Frank ile iletişim kurabildiğini fark eder. Fakat geçmişi değiştirerek, annesinin, yani Frank'in karısının esrarengiz bir şekilde öldürülmesini de içeren bir seri gizemli ölüm zincirini tetikler. Şimdi baba-oğul zamanla yarışarak kendileri için var olan gelecek tamamen yok olmadan önce bu olaya bir son vermelidirler.

 

Coherence

 

11.jpg

 

Bir grup arkadaş akşam yemeği yemek için bir araya gelir. Yemeğin keyifli olacağı açıktır, çünkü o gece bir kuyruklu yıldız dünyanın epey yakınından geçecektir. Ancak bu olağan durum, geceye olağanüstü bir yön de verecektir. Yemek sırasında elektrik kesilir. Bu aksiliğin üzerine çevrelerine baktıklarında, gizemli bir evde ışıkların hala yandığını fark ederler. Bu fark edişleri tanık olacakları enteresan olayların da habercisidir. başlarının üzerinde süzülen insanları gördüklerinde dünyayı algılayış şekilleri, gerçekle hayal birbirine karışacaktır. Ve bu durum, ilişkilerinde bazı kırılmaları da beraberinde getirecektir.

 

John Malkovich Olmak

 

33.jpg

 

Kuklacı Craig Schwartz (John Cusack) bir gün Amerika'nın ünlü aktörlerinden John Malkovich'in beynine açılan gizli bir yol bulur. Schwartz, 15 dakikalığına inanılmaz bir deneyim geçirir. O artık John Malkovich'tir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

The Jacket - Çıldırış

 

IMDB: 7,1

 

film1.jpg

 

film.jpg

 

Jack, arabası bozulmuş sarhoş bir kadına yardım eder. Kadının 8 yaşında bir kızı vardır. Kanada sınırını geçmek üzere yol alan bir adam tarafından arabaya alınırlar ve biraz ileride polis kontrolü ile karşılaşırlar.Jack'in gelgitlerle dolu hafızasındaki son görüntüler bunlardır. Kendine geldiğinde bir akıl hastanesine hapsedildiğini fark eden genç adam, bir polis memurunu öldürmekle suçlanmaktadır. Olayla ilgili hiçbir şey hatırlamayan Jack, kendisine deneysel ilaçlar verip işi daha da çıkılmaz hale getiren Dr. Becker'ın hastasıdır.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...