Jump to content

Yağ Hücrelerinin Oluşumunu Baskılayabilen Yeni Hücre


NizaL

Önerilen Mesajlar

Keşfedilen yeni bir hücre kilo almayı engellerken yaşlanmayı da geciktirebilir

Yağ oluşumunu engellemek üzere çalıştığı anlaşılan bir hücrenin bazı sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılabileceği belirtiliyor.

 

Bilim insanları yağ hücrelerinin oluşumunu baskılayabilen yeni bir hücre keşfettiler. Bu hücrelerin nasıl çalıştığının anlaşılması, diyabet ve obezite gibi hastalıkların tedavisinde önemli bir ilerleme sağlayabilir.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre insanlarda ve farelerde yağ dokusunda bulunan bu hücre, yağ hücreleri yaratmak yerine aslında onların oluşumunu engellemek için çalışıyor.

 

Yeni keşfedilen hücrenin özellikle tip 2 diyabetin ve obezitenin kontrol altına alınmasında rol oynaması bekleniyor. Bu hastalıklar kalp rahatsızlığı, inme gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

 

Çalışmanın araştırmacılarından Bart Deplancke'nin yaptığı açıklamaya göre bu hücre yaşlılığın etkilerinin geciktirilmesinde de kullanılabilir.

 

"Yağ hücresinin oluşumunu kontrol etmek yalnızca metabolik sağlığın geliştirilmesi için değil aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmek içinde önemli olabilir" diyen Deplancke, kemik iliği ve kas gibi birkaç dokunun zaman içinde yağ hücreleri biriktirdiklerini anımsattı.

 

tr.sputniknews

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...