Jump to content

La Isla de la Munecas - Bebekler Adası


NizaL

Önerilen Mesajlar

Ea0DOn.jpg

 

LfSRpk.jpg

 

Azteklerin vatanı Meksika’da bulunan Bebekler Adası kanalların arasında , gizem ve batıl inançlarla dolu bir yer. Adadaki hemen tüm ağaçlar insanlara sürekli izlendikleri izlenimini veren eski, tahrip edilmiş bebeklerle dolu. İspanyolca ‘La Isla de la Munecas’, yani ‘Bebekler Adası’ olarak bilinen bu yer, belki de Meksika’nın en korkunç turistik yeri.

 

Adanın ardındaki hikaye, Don Julian Santana ismindeki bir münzevi oraya taşındığında başladı. Evli olduğu halde yaşantısının son elli yılını tek başına geçirmeyi tercih etmişti.

 

Rivayetlere göre, Don Julian, bir gün adanın yakınlarında bulunan kanallarda boğulmuş ufak bir kız çocuğu bulur. Kızın cesedini bulmasının ardından ise kızın oyuncak bebeğinin de kanalda yüzdüğünü görür. Bebeği alıp adadaki ağaca asar. Bu gizemli yerin hikayesi böylece başlamış olur.

Zaman geçtikçe küçük kızın ruhu Don Julian’ı rahatsız etmeye başlamış. Don Julian su kanalında bir oyuncak bebek bulmuş. Bu bebeğin kızın olduğunu düşünerek, bir nebzede olsa ruhu huzur bulur diye onu ağaca asmış. Ancak bir tane bebek ne kıza ne de Don Julian’a yetmiş, kızın ruhu adamı rahatsız etmeye devam etmiş.

 

Don Julian Kanallarda daha çok bebek bulmaya çalışmış, hatta hiç ayrılmadığı adasından ayrılıp civardan oyuncak bebekler aramış ve gün geçtikçe ağaçlara asılı bebeklerin sayıları artıp durmuş (bu bebeklerin kimisinin kolu kimisinin bacağı kimisinin gözü yokmuş). Tüm bu çabalar ve bebek parçaları kızın ruhunu teskin etmeyince Don Julian sahip olduğu eşyaları oyuncak bebeklerle takas etmeye başlamış.

 

Kimileri, bebeklerin gerçek çocuklar olduğunu zannettiği için onları sudan çıkardığını söylüyor. Fakat asıl gerçek ona işkence çektiren ruh adına evinde bu bebekleri topladığı ve orayı bir tapınağa çevirdiğiydi. Bir süre sonra bebekler karşılığında meyve ve sebze vermeye bile başladı. İronik olarak 2001 senesinde Don Julian Santana, küçük kızın boğulduğunu söylediği yerde yeğeni tarafından ölü bulundu.

 

La Isla de la Munecas Adası, günümüzde hala ağaçlara asılmış kolları bacakları olmayan oyuncak bebeklerle korkutucu bir görünüme sahiptir. Elbette ki böyle bir atmosferi tamamlayacak söylentilere de dilden dile dolaşmaktadır. Oraya gidip gören turistler ve o civarda yaşayan halk arasında, bebeklerin hareket ettikleri, oraya gelenleri izledikleri, hatta aralarından fısıldaştıkları söylentileri yaygındır. Gerçi böyle bir yerde bu tarz söylentileri garipsememek gerekir, çünkü bu adayı gören herkes kendi iç dünyasında bir hikâye oluşturabilir.

50 yıl sonra adanın hemen her tarafında binlerce oyuncak bebek asılı halde görülebilmektedir ve Meksika’nın bu turistik adası, gizemli yerlere meraklı olan tüm gezginleri beklemektedir.

 

nIC8n1.jpg

 

FGdl2Y.jpg

 

PL62DB.jpeg

 

wqoVDj.jpeg

 

baDKLy.jpeg

 

auK2vf.jpg

 

33DG9f.jpg

Alper Erdem

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Giresun Adası - Amazonlar - İason - Altın Post ve Kolhis Krallığı

   İason (Grekçe: Ιάσων), Yunan mitolojisinde altın postu arayan Argonotların önderidir.[1] Yunanistan’da Yason (İason)’un başkanlığında kahramanlar bir araya gelirler ve Altın Post'u ele geçirmek için Kolhis'e gitmeye karar verirler. Argonotlar, “Argo” adlı bir gemi yaparlar ve Kolhida'ya doğru yola çıkarlar. Uzun ve çok zor bir yolculuktan sonra Aiet’in güçlü ve zengin krallığına varırlar. Kral, Yunan kahramanları saygıyla karşılar ve gelmelerinin nedenini öğrenir. Aiet, İason’un şartlarını

   , Yer: Mitoloji

  • Phuket Adası - Tayland

   http://i.hizliresim.com/g6o3P2.jpg   Tayland’daki en büyük ve de en turistik ada olan Phuket adası, güney Tayland’da Andaman denizi kıyısında bulunuyor. Anakaraya küçük bir köprü ile bağlı olan ada, gerek doğal güzellikleri, gerek sualtı zenginlikleri, gerekse renkli gece hayatı ile turistleri yıllardır bir mıknatıs gibi kendine çekiyor.   http://i.hizliresim.com/0zDM09.jpg   http://i.hizliresim.com/pnPZ2m.jpg   http://i.hizliresim.com/VDYqBr.jpg

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • Birkaç Günde Oluşan Surtsey Adası

   Dünya adeta gizemlerle ve keşfedilecek sayısız yerle dolu. İnsanlara ise bu gizemleri çözmek, keşfedilmemiş yerleri keşfetmek kalıyor. Elbette artık ayak basılmamış bir yer bulmak neredeyse imkansız olsa da insanların zamanla değişen ihtiyaçlarıyla doğru orantılı olarak merak edilen yerler de değişiyor. Dünya üzerinden kalan ev gizemini koruyan sayılı yerlerden biri de Surtsey Adası.     İzlanda’nın güney kıyısından yaklaşık 32 km uzaklıktaki bir volkanik ada olan Surtsey Adası 1963’te 130

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Simi Adası - Yunanistan

   Adını Yunan mitolojisinde ‘Deniz Tanrısı’ Poseidon’un eşi Nymph Syme’den alan Simi Adası, pastel renkli evleriyle kartpostal tadında bir manzarayla karşılıyor sizi. Nüfusu yaklaşık 2500 kişi olan Simi, iki katlı rengârenk neo-klasik evleriyle dik bir yamaç üzerine kurulmuş şirin bir ada.   http://i.hizliresim.com/Z3JAN0.jpg   Simi Adası, pastel renklerin verdiği çarpıcı güzelliğiyle genelde mavi beyaz renklerin hâkim olduğu diğer Yunan adalarından ayrılıyor. Hiçbir ev birbirinin deniz ve gü

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • FENİLKETONURİ (bebekler)

   Fenilketonüri nadir görülen kalıtsal bir metabolik hastalıktır. Bebeğin PKU’lu doğması için anne veya babasının taşıyıcı olması gerekir. Yani sağlıklı ancak taşıyıcı olan anne veya babasından bozuk genleri olan bebek bu hastalıkla dünyaya gelir. PKU toplum tarafından hala yeterince bilinmese de Türkiye bu hastalığın görülme oranında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Her 3500-4000 çocuktan biri PKU’lu olarak dünyaya geliyor. Fenilketonüri bir tür protein alerjisidir. PKU’lu bebekler proteinli

   , Yer: Sağlık

×
×
 • Yeni Oluştur...