Jump to content

Savaş ya da Kaç Tepkisi Nedir?


NizaL

Önerilen Mesajlar

Kaç ya da savaş tepkisi hem insanlarda hem de hayvanlarda görülen, canlının tehlikeli bir durumda kaçmak ya da savaşmak için gerekli olan enerjiyi hızlı bir şekilde üretmesini sağlayan biyokimyasal bir reaksiyondur.

 

k6koEq.jpg

 

Savaş ya da Kaç Tepkisinin Fizyolojisi

Kaç ya da savaş tepkisi ilk olarak WalterCannon tarafından keşfedilen bir biyolojik reaksiyon. Bu tepkinin öğretilmiş olması gerekmez, canlı doğuştan bu özelliği taşıyarak yaşar. Ani bir stresi tetikleyen bir durumla karşılaşıldığında, vücut adrenalin, noradrenalin ve kortizol salgılar. Kalp atışları yükselir ve kan organlardan kaçma ya da savaşmayı sağlamak adına doğrudan kollara ve bacaklara iletilir. Tüm vücut strese karşı bir tepki vereceğinden, düşünme ya da bağışıklık gibi vücudun diğer işlevlerine daha az enerji harcanır.

 

7DkzAY.jpg

 

Günümüz Toplumunda Savaş ya da Kaç Tepkisi

Hayatta kalmada kaç ya da savaş tepkisi çok hayati bir rol oynar. Örneğin, televizyonda bir aslan tarafından kıstırılmış ceylanı gördüğünüzde vücudunuzda da ceylandakine benzer bir biyokimyasal bir tepkime gerçekleşir. Bu tepki olmasa ceylan kaçamaz büyük ihtimalle ölürdü. Benzer bir şekilde insanlarda kendilerine yönelik tehditlerden, doğal felaketlerden bu tepki sayesinde kaçarak ya da savaşarak hayatta kalıyorlar.

 

Ancak bugün kaç ya da savaş tepkisi günümüz toplumunda çeşitli fizyolojik ve psikolojik sorunlara da neden olabiliyor. Modern insanlar kaç ya da savaş tepkisinin işe yaramayacağı çok yüksek seviyelerde strese maruz kalıyorlar. Kötü ekonomi, politik istikrarsızlık, evlilik çatışmaları, iş sorunları gibi çeşitli konulardaki zorluklar tekrar eden bir biçimde kaç ya da savaş tepkisini etkinleştiriyor. Bu tepki kronik olarak etkinleştirildiğinde de insanlar zayıf bağışıklık sistemi gibi sağlık sorunları yaşıyorlar. Ayrıca bu tepkilerin kronikleşmesi depresyon, kaygı bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu gibi sorunlara da neden oluyor.

 

psikologankara

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Size Göre Özgürlük Nedir?

   Bence özgürlük kaybedecek bişeyinin kalmaması

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Özgürlük nedir, özgür olmak.

   Özgürlük nedir, özgür olmak ?   Özgür olmanın ne anlama geldiğini fark etmiyoruz. Özgürlüğü, arzularımızdan tamamen çıktığımız zaman ediniriz.   "Özgürlük" dendiğinde, bizler bunun "başkalarının esiri olmamak" anlamına geldiğini zannederiz. Oysa ben başkalarının esareti altındayım; Çalışmam gerekiyor, kendimi belli bir biçimde hissetmem gerekiyor, belli bir şekilde giyinmem gerekiyor, yemeğimi belli bir şekilde yemem gerekiyor, kendimi toplum karşısında saygın tutmam gerekiyor... Özgürlü

   , Yer: Felsefe

  • Karabasan Nedir?

   Halk arasında Karabasan yada Al Karısı şeklinde isimlendirilen olay hakkında 2 inanış mevcuttur.Bazı bilginler bunun cin yada cinlerin eseri olduğunu düşününürler. Bilim adamları ise bunun uyku ile uyanıklık arası bir durumda olduğunu söyler. Çoğunlukla uykudan uyandığınızı sanırsınız. Ancak aslında uyku hali devam eder.Beyin uyandığını düşünür ama vücüt hala uyku halindedir. Bu arada bir çeşit halusunasyon görürsünüz. Herkes de ayrı bir senaryo söz konusudur.   Uyandığınız yada uyandığınızı

   , Yer: Paranormal Varlıklar

  • Enerji nedir ? (Soru)

   Enerji fizik tanımının dışında nedir ? Fikirlerinizi merak ediyorum paylaşırsanız sevinirim.

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Bugün Seni Anlatan Kelime Nedir?

   kendimizi nasıl hissediyorsak onu yazalım arkadaslar ilk ben başlıyım bari   kararsız

   , Yer: Forum Oyunları

×
×
 • Yeni Oluştur...