Jump to content

ST40 Mini Nükleer Füzyon Reaktörü


NizaL

Önerilen Mesajlar

İngiltere’deki özel bir şirket, nükleer füzyon reaktörü prototipiyle Güneş’ten daha yüksek sıcaklıklara ulaştıklarını açıkladı. Firmanın hedefi bu reaktörü 2030 yılında tedarik etmek.

 

Y6MnNA.jpg

 

İngiltere merkezli enerji şirketi Tokamak, yapay enerji kaynağı üretiminde tarihi bir adım attıklarını açıkladı. Güneş’in doğal kaynaklarından birisi olan nükleer enerjinin, yeryüzünde taklit edilmesini sağlayan nükleer füzyon reaktörleri bir hayaldi. Firmanın açıklamalarına göre üretilen prototipler üzerinde Güneş’ten daha yüksek sıcaklıklara ulaşıldı. Şirketin açıklamalarına göre sıcaklık 15 milyon santigrat dereceye kadar ulaştı.

 

ST40 adı verilen bu mini nükleer füzyon reaktörü, dünya çapındaki enerji sorunlarına çok ciddi bir çözüm getirebilir. Üstelik firma tarafından 2030 yılına kadar ticarileştirilmesi bekleniyor.

 

pnjyGJ.jpg

 

Bugüne kadar yaptığı çalışmalar sayesinde 40 milyon dolar yatırım toplayan şirket, küçük ölçekteki yaklaşımın, başarının anahtarı olduğunu söylüyor. Öyle ki ST40, ortalama bir apartman ya da bir stadyum boyutunda olduğu düşünülen nükleer füzyon reaktörlerinden çok daha ufak. Sadece bir minibüs boyutunda.

 

Söz konusu yüksek sıcaklıkların elde edilmesi için ST40, birleşme baskısı olarak bilenen bir işleme tabi tutuluyor. Birbirine yapışan manyetik alanlar, parçacıkların çarpışmalarıyla plazma halkaları oluşturarak enerjiyi serbest bırakıyor.

 

Tokamak Enerji, geleneksel reaktörlere göre çok daha yüksek enerji miktarlarına ulaşabileceğini iddia ediyor. Plazma, yüksek sıcaklıkta süperiletken mıknatıslarla kontrol ediliyor ve sonunda yararlı enerji üretmeye başlıyor. Cihazın ilk prototipi ST25 2013 yılında, ikincisi ise 2015 yılında üretildi. Şirketin hedefi, ST40 ile birlikte 100 milyon santigrat dereceye ulaşan sıcaklıklar elde etmek. Ayrıca 2025 yılına kadar endüstriyel ölçekte kullanılabilecek bir model daha geliştirmek istiyorlar. Bütün ürünlerin 2030 yılına kadar ticari bir boyut alması bekleniyor .

 

Star

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Nükleer Kazalar

   Güvenli reaktörler bir masaldır. Kazalar her nükleer reaktörde olabilir. Her biri çevreye ölümcül radyoaktif serpinti yayma tehdidi taşımaktadır. Dahası tasarlandıkları gibi çalışsalar bile mutlaka bir miktar radyoaktif madde havaya ve suya karışmaktadır. 1940'lardan beri nükleer endüstri bu gerçeği askeri bir sır gibi saklamaya devam etmektedir.   1. Sellafield İngiltere, 10 Ekim 1957     İngiliz nükleer programına plütonyum üreten Windscale Reaktör1'de yangın çıktı. Saatlerce yandı, ra

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • 1945-98 Yılları Arasında Dünya Üzerinde Meydana Gelen Nükleer Patlamalar

   Japon sanatçı Isao Hashimoto 1945 ile 1998 yılları arasında dünya üzerinde meydana gelen nükleer patlamaları görsel olarak derlemiş. Videoyu sıkılmadan izlerseniz neden dünyada doğal felaketler daha fazla oluyor neden iklim değişiyor neden tsunamiler gerçekleşiyor daha iyi kavrayabiliriz.   Bu denemeler olmasaydı bugün belki daha güzel bir dünyada yaşıyor olabilirdik. Üzerinde yaşadığımız dünya tabiki buna bir tepkime verecektir.  

   , Yer: Gündem

  • Eski Çağda Nükleer Savaş ? | Asya Gizemi Mahabharatha Vimanalar

   Hindistan'ın en eski ve en uzun şiiri olma özelliğine sahip Mahabharata Destanı çok ilginç bir özelliğe sahip. Destanda savaşan iki tarafın kullandığı uçan dairelerden yani Vimanalardan bahsediliyor. Günümüz lazer ışınları ve daha fazlası kullanılan savaşın ve uçan daireler Vimanaların diğer özelliklerine ait detayları videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.   https://www.youtube.com/watch?v=sc0LOaNXz0Y

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

  • Mini Yarışma; Hangisi İsis Hangisi Neftis?

   Arkadaşlar, aslında bu rastgele bir konu üzerinde tartışırken ortaya çıkarttığım bir yarışma. Ayrı başlık olarak taşımayı uygun gördüm. Yarışma oldukça basit, size iki resim sunuyorum, bu iki resimin ikisinde de hangisinin isis, hangisinin neftis olduğunu, doğru açıklamayla bilirseniz yarışmayı kazanmış sayılacaksınız. Ödül olarak, ilk bilene istediği konuda güçlü bir formül vereceğim. Konuyla alakalı mesajlar;     nephtys isis'in ikiz kızkardeşidir o yüzden birebir aynı resmedilir, ikiside k

   , Yer: Mısır Mitolojisi

  • Greenpeace nükleer santrale iniş yaptı

   Uzun süre santralin üzerinde uçtuktan sonra yere inen eylemci, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Greenpeace tarafından yapılan açıklamada, eylemcinin,"cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yarışan iki adayın, nükleer enerji tehlikesini gözardı etmelerini protesto etmek amacıyla bu tür bir eylem gerçekleştirdiği" bildirildi. Açıklamada, "Biz dışarıdan yapılacak bir saldırının veya bir uçağın santralin üzerine düşmesinin yaratacağı tehlikelere de bu vesileyle dikkati çekmek is

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...