Jump to content

Mavi Gözlü İnsanların Ortak Atası Var


NizaL

Önerilen Mesajlar

Göz renginin kahverengiden yeşile değişimi, irisdeki melanin miktarı ile açıklanabilir, ancak mavi gözlü bireylerin gözlerindeki melanin miktarında yalnızca küçük bir değişim vardır.

 

DDkbql.jpg

 

Yeni yapılan araştırmaya göre mavi gözlü insanlar tek bir ortak ataya sahipler. Kopenhag Üniversitesi’nden bir ekip 6-10,000 yıl önce gerçekleşen genetik bir mutasyonun izini sürüyor ve bu genetik mutasyon Dünya üzerinde yaşayan tüm mavi gözlü insanların mavi gözlere sahip olmasına neden oldu.

 

Genetik mutasyon nedir?

Hücresel ve Moleküler Tıp Departmanı’ndan Profesör Hans Eiberg, “Başlangıçta hepimizin kahverengi gözleri vardı” dedi. Ancak kromozomlarımızda OCA2 genini etkileyen, genetik bir mutasyon kahverengi göz oluşma kabiliyetini engelleyen bir anahtar yarattı. OCA2 geni, saçlarımıza, gözlerimize ve cildimize renk veren pigment olan melanin üretimiyle ilgili olan P proteini kodlar. Ancak, OCA2’ye bitişik genin içinde yer alan “anahtar”, geni tamamen kapatmaz aksine eylemini irisdeki melanin üretimini azaltmak için sınırlar ve etkili bir biçimde kahverengi gözleri maviye ‘seyreltir’. Bu nedenle anahtarın OCA2 üzerindeki etkisi çok özeldir. Eğer ki OCA2 geni tamamen yok edilir yada kapatılırsa, insanların saçlarında, gözlerinde veya ten renklerinde melanin olmazdı bu durum albinizm olarak bilinir.

 

Sınırlı genetik çeşitlilik

Göz renginin kahverengiden yeşile değişimi, irisdeki melanin miktarı ile açıklanabilir, ancak mavi gözlü bireylerin gözlerindeki melanin miktarında yalnızca küçük bir değişim vardır. Profesör Eiberg, bu bilgiye bakarak mavi gözlü bireylerin hepsinin aynı ataya bağlı olduğunu düşünebiliriz. Mavi gözlü bireylerin hepsi DNA ‘nın aynı noktasında bulunan aynı anahtarı miras almışlar dedi. Aksine kahverengi gözlü bireyler, melanin üretimini kontrol eden DNA alanlarında önemli bireysel farklılıklara sahiptirler. Profesör Eiberg ve ekibi, mitokondrial DNA’yı inceledi ve Ürdün, Danimarka ve Türkiye gibi farklı ülkelerdeki mavi gözlü bireylerin göz rengini karşılaştırdılar. Profesör Eiberg’in bulguları, OCA2 genini göz renginden sorumlu olarak ilk önce kullandığında, 1996’da başlayan on yıllık bir genetik araştırmanın sonuncusu.

 

Doğa genlerimizi karıştırıyor

Kahverengi gözlerin maviye dönüşmesi, ne olumlu ne de olumsuz bir mutasyonu temsil eder. Mavi gözlülük, saç rengi, kellik, çiller ve güzellik lekeleri gibi pek çok mutasyondan biridir ve bu da bir insanın hayatta kalma şansını ne arttırır ne azaltır. Profesör Eiberg’in dediği gibi, “bu sadece doğanın insan genomunu karıştırdığını, insan kromozomlarından yeni bir genetik kokteyl yarattığını ve farklı değişiklikleri denediğini gösteriyor” dedi.

 

sciencedaily

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk mavi gözlü insan 7 bin yıl önce yaşadı

 

qv2knV.jpg

 

Bundan 7 bin yıl önce yaşamış olan ve kemikleri 2006 yılında bulunan bir erkeğin, bilinen ilk mavi gözlü insan olduğuna inanılıyor.

Nature dergisinde sonuçları paylaşılan bir araştırmada, bundan 7 bin önce yaşadığı düşünülen bir erkeğin dişinden alınan DNA örneği incelendi. Buna göre tam olarak ten rengi tespit edilemese de bu kişi Afrikalılara benzer şekilde koyu tenli ve günümüzün İskandinav ırkına benziyordu.

 

1,7 metre uzunluğunda, yaşı 30-35 civarında olduğu düşünülen bu kişinin avcı olduğunu düşünülüyor. Bu kişinin laktoz toleransına sahip olmaması, evcil hayvanlarla da neredeyse hiç temasa girmediğini gösteriyor.

 

2006'da İspanya'da bulunan kemiklerle ilgili bir diğer bulgu da Taş Devri'nde yaşamış olan bu kişinin, mavi gözlü olmasını sağlayan HERC2 gen mutasyonuna sahip olması. Bu da, Taş Devri'nden gelen bu kişinin Avrupa ırkından, özellikle de kuzey Avrupa'dan olduğu ihtimalini güçlendiriyor.

 

AA

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Şu Sıralar Okuduğunuz Bir Kitap Var mı ?

   Okumakta olduğumuz kitapları burada paylaşalım   Çalışkan yazar Enis Batur'un Nil, İblise Göre İncil,Kandil, Sarnıç isimli kitabını okuyorum.

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Herseyin Bir Nedeni Var mıdır ?

   herseyin bir nedeni varmıdır .. ?

   , Yer: Felsefe

  • Dünya'nın Yok Olmasına 10 Dk Var...Ne Yaparsın?

   Bir meteor Dünyaya çarpmak üzere ve 10 Dk kaldı. Çarpınca hayat bitecek...Son kez ne yapmak istersiniz ?   Düşünmesi bile kötü ya

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Mavi kuş Charles Bukowski

   Diğer adı ile "içimizde ki çocuk" değil mi mavi kuş,bizimle beraber cıvıldar,bizimle hüzünlenir,bizimle gülmez mi? Ya içinizdeki kuş'u öldürdüyseniz, suçlu kim öldüren mi? Ölmesine izin veren mi?     (...) bir mavi kuş var yüreğimde çıkmaya can atan ama zekiyim, sadece geceleri izin veriyorum çıkmasına, herkes yattıktan sonra. orada olduğunu biliyorum, derim ona, kederlenme artık.   sonra yerine koyarım yine ama hafifçe öter tamamen ölmesine de izin vermiyorum ve birli

   , Yer: Kısa Film

  • Ölen Annem'in Ruhu Var mı?

   Annemi Geçen pazar günü kaybettim aynı günün gecesi onun yanında olduğumu iyileşeceğini söylerek hastaneye götürdüm bana çok güvendiği için gidebildik. Fakat hastane çalışanları yanına yaklaştırmadı oda korkudan şoka girdi sonra işler iyice karıştı entübe edildi vs... ve annem artık yok her şeyi denedim. çocukken kendimce paranormal bir iki tecrübem oldu ama çocuk olduğum için ve gördüklerimin insan ruhu olmamaları ihtimali yüzünden acaba insanlarında ruhu var mı annemi öldüğüm zaman tekrar göre

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

×
×
 • Yeni Oluştur...