Jump to content

Akuamarin Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?


kukla34

Önerilen Mesajlar

Sahip olduğu mavi ile yeşil arasındaki renk sayesinde, insana huzur veren, stresi azaltan ve ruhunu dinlendiren bir taş olan akuamarin, en önemli şifalı taşlardan biridir. Son yıllarda birçok insan taşların şifalı yönlerinden faydalanmaya başladı. Eğer siz de bu alana ilgi duyanlardansanız, akuamarin taşının özelliklerini ve faydalarını anlattığımız yazımıza bakmadan geçmemelisiniz.

Deniz suyu anlamını taşıyan akuamarin (aquamarine), iri kristal parçalar halinde çıkarılmakta ve işlenerek takı yapımında kullanılmaktadır. İşlenmiş halinin yanı sıra, doğal dekorasyondan yana olan pek çok kişi işlenmemiş akuamarin taşını ev ve iş yerlerine şıklık katmak amacıyla tercih etmektedir. Değerli taş çeşitlerinden biri olan beril taşının şeffaf özellikte olan türlerindendir.

Görünüm olarak zümrüt taşına benzerliği ile dikkat çekmekte, rengi açık mavi ve hafif yeşile dönük haldedir. Akuamarin taşının en gösterişli ve güzel olanları genellikle Rusya’da çıkarılmaktadır. Gösterişli ve doğal taşlar arasında en çok kıymet verilen taşlardan biri olması nedeniyle piyasada sahte akuamarin taşlarına rastlamak mümkündür. Sahte taş satın almamak için gerçek akuamarin taşının özelliklerini iyi bilmek gerekir.

Oldukça temiz ve şeffaf görünümde olan doğal taşın gerçekliğinden emin olunarak satın alınmalıdır. İçeriğinde demir madeni bulunması, bu taşın mavi renge sahip olmasına neden olmaktadır. Şimdi dilerseniz akuamarin taşını ayrıntılı bir şekilde öğrenelim.

Akuamarin Taşı Nedir?

akuamarin-tasi-nedir-696x298.jpeg

Mücevher yapımında sıkça yararlanılan akuamarin taşı, tıpkı ametist ve akik taşı gibi insan sağlığı açısından da oldukça faydalı bir özelliğe sahiptir. Kıymetli taşlardan biri olan beril taşının silikat hali olan akuamarin taşı, büyük kristaller halinde bulunur. Vücut sisteminin her yerine ayrı ayrı olumlu etkileri ile bilinen değerli taş, en çok da sinirleri sakinleştirici özelliği ile bilinmektedir. Pek çok yerde de akuamarin taşının cesaret taşı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tüm bu faydalı etkilerinden yararlanabilmek için insanın üzerinde taşıması ya da takı olarak takması gerekmektedir.

Akuamarin Taşının Özellikleri Nelerdir?

akuamarin-tasinin-ozellikleri-nelerdir-696x298.jpg

Akuamarin taşı aynı zamanda gök zümrütü adı ile de bilinen doğal ve faydalı özellikteki değerli bir taştır. Açık mavi ve yeşil rengi tonlarında olmasından dolayı sakinliğin taşı olarak da nitelenmektedir. Muhteşem deniz suyu renginden dolayı denizciler tılsım taşı olarak kullanmaktadır. Birçok kâhin ise geleceği görmek için akuamarin taşından faydalanmakta ve bu sebepten kâhin taşı olarak da bilinmektedir.

Farklı renk tonlarında bulunabilen akumarin taşının bu eşsiz güzelliğinden yararlanmak için mücevherat yapımında sıkça kullanılmaktadır. Göz alıcı mavi rengine ulaşabilmesi için 400 derece sıcaklıkta ısıtılması gerekmektedir. Astroloji alanında ikizler, terazi, balık, koç ve akrep burçlarının taşı akuamarindir.

Akuamarin Taşının Faydaları Nelerdir?

akuamarin-tasinin-faydalari-nelerdir-696x298.jpg

Alternatif tıbbın gözdelerinden biri olan akuamarin taşı, hastalıkları iyileştirici etkisi nedeniyle oldukça popüler olan taşlar arasındadır. Faydaları doğrultusunda kullanım alanı giderek yaygınlaşan akuamarin taşı genellikle takı ve aksesuar yapımında kullanılmakta ve pek çok bayanın hayran kalarak tercih ettiği ürünlerden biri olmaktadır. Taşın tertemiz bir görünümde olması, şeffaflığı ve koyu renkte olması gerçekliği ayırt etmenin en belirgin özellikleridir. Akuamarin taşının en bilinen faydaları şunlardır;

 

 

 

  • Alternatif tıp alanında yeri fazlasıyla olan doğal taşlar, birçok psikolojik rahatsızlığın ve hastalığın iyileşmesinde en zararsız yöntemlerden biridir.
  • İnsan düşüncesinin berrak ve duru olması için kullanılması önerilen akuamarin taşı, bilhassa odaklanma sorunu yaşayan insanların taşı niteliğindedir.
  • Hafızanın güçlenmesine katkı sağlamasının yanında sindirim sisteminin de sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek sağlar.
  • Astım ve bronşit gibi ciddi rahatsızlıklara dair şikayetleri azaltıcı etkisi ile bilinen akuamarin taşı, bereket kavramının en uğurlu taşlarından biridir.
  • Özgüveni ve cesareti düşük olan kişilerin üzerlerinde taşımaları halinde büyük bir cesaret ve özgüven duygusunun gelmesi öne çıkan faydaları arasındadır.
  • Günümüz insanını mahveden etkenlerden biri olan stresi akuamarin taşı ile azaltmanın mümkün olduğu yapılan araştırmaların en net sonuçlarından biridir.
  • Somut birçok hastalığa iyi geldiği gibi, konsantrasyonu artırması ve iç güdüleri güçlendirmesi gibi birçok konuda da olumlu etkilerine rastlanan bir taştır.
  • En çok da depresyon ve anksiyete gibi sorunların önüne geçmede insanlara yardımcı olmaktadır.

Akuamarin Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

akuamarin-tasi-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir-696x298.jpg

 

 

 

Doğal taşların olumlu yönlerinden faydalanmak son yıllarda insanlar arasında oldukça yaygın olan tercihlerden biridir. Akuamarin gibi doğal taşlara olan rağbet ise piyasada birçok taşın sahte olarak satışa çıkarılmasına neden olmaktadır. Akuamarin taşının üst düzey faydalarından yararlanabilmek için satın alınacak taşın genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

 

 

Sadece faydaları konusuna odaklanarak sahte satıcıların her vaatlerine inanmak, hiçbir faydası ya da özelliği olmayan bir taş almaya neden olacaktır. Doğal taş satın alınmak istenen yerin güvenilir bir yer olduğundan emin olmak, alınan akuamarin taşının da sahte olmadığından emin olmayı sağlayacaktır.

 

 

Akuamarin Taşı Nasıl Temizlenir?

 

akuamarin-tasi-nasil-temizlenir-696x298.jpg

 

Akuamarin taşı temiz ve şeffaf olduğu takdirde faydalarını insanlara sunabilen bir taştır. Bu nedenle akuamarin taşının kullanımı sırasında belirli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Zamanla kirlenen akuamarin taşının insana yarar yerine zarar getirdiği bilinmektedir. Basit temizleme yöntemleri ile ilk günkü temizliğinde ve şeffaflığında kalan akuamarin taşına sahip olmak mümkündür.

 

 

Bu temizleme yöntemleri arasında; bir süre suyun altında tutmak, birkaç gün toprak altında kalmasını sağlamak ve sirkeli su ile temizlemek akuamarin taşının pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır. Sirke ev temizliğinde kullanıldığı gibi, bu tür doğal taşların parlatılmasında da işe yaramaktadır. Akuamarin taşının bulunduğu takı ve aksesuarların da sirkeli su ile silinmesi uygundur. Bu temizlik seçeneklerinden biri uzun süre uygulanmadığında taşın olumlu etkileri azalmaktadır.

 

 

[MEDIA=youtube]k9PKbBdlpoI[/MEDIA]

 

 

Kaynak: https://bilgihanem.com/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...