Jump to content

Konsantrasyon Yogası .


sidar

Önerilen Mesajlar

Burada vereceğim çalışmaları konsantrasyon sanatı adlı konusuna ekleme hususunda nevermore ile konuşuyordum . Lakin bu etüt programının yoganın bir bölümünü içerdiğini bildiğimden dolayı buraya koymayı uygun gördüm.Konunun üst başlıklarda görüleceğini de düşünürsek eğer arayış içerisinde olan arkadaşlara tesir edebileceğimi düşündüm.

 

Yoga ; içsel gelişim , zihni ve duygusal kontrol ve hatta zihin ve duygular ötesi bilince erişebilmek için salt (Beden hareketleri içermeyen )meditasyon ve pranayama tekniklerini de temel alır . Burada paylaşacağım teknikler : Mouni Sadhu-konsantrasyon kitabından derleme ,sistematik ve tedrici yani aşamalıdır .

 

Bir etüde başlamadan önce insan olduğumuzdan gereği sağlam ve doğru bir psikolojik alt zemin kurmak icap eder . Konsantrasyon ; düşünceleri sadece belli bir hedefe ve noktaya yönlendirebilmek değildir . Aynı zamanda düşünceyi durdurabilme ve durur halde ona bakabilme yeteneğidir . Birde siz ve zihniniz aynı şey değilsiniz . Siz ve zihniniz birbirinizden bağımsızsınız . Belki bu düşünce kimilerine uçuk görünebilir ama at ve sürücüsü bir olmaz . İyi bir sürücü olursanız zihninizi ehlileştirebilirsiniz . Bu etüt de bu psikolojik kavrayışı baz alır .

 

Bu alıştırmalardan beklenilen kazanımlar nelerdir ?

 

1- İradeyi uyarmak , iradeyi istenilen yaşam modeline kanalize etmek .

 

2- Hafif depresyon , Anksiyete ,Stres, Obsesif düşünceler ve saplantılardan arınmak .Dipnot : Bu arada uyarmam gerekecek majör depresyon veyahut şizofreni teşhisi gibi ağır ve patolojik psikiyatrik durumlarınız varsa bazı obsesyon durumları da bu seviyededir önce bir şifalanmaya bakın , psikiyatr a görünün , destek alın . faydadan çok zararı olacaktır . Ama hafif durumlarda çok iyi etkisini görürsünüz .

 

3- Kişisel yeteneklerinizden alabileceğiniz en yüksek verimi almak .

 

4- Telepatik ve psişik yeteneklerinizi açığa çıkarmak . Daha ileri çalışmaların başarısında ; Ruhsal doğanızın sezgisel bilgeliğine erişmek .Derin bir huzur ve düşüncesiz olma yeteneği .

Buna yoga geleneğinde samadhi yani ( süper-bilinç ) de denir . Lakin bu kapıya geçişteki son alıştırmayı vermeyeceğim . Yazara duyduğum saygıdan ötürü . İsteyen kitaba bakabilir . Zaten kitabı okumanız da lazım gelir . Ben foruma katmak için paylaşıyorum . :))

 

Etüde geçebiliriz :

 

Alıştırma 1 ;

 

Çalışmadan önce kendinizi bu forumda bulabileceğiniz nefes egzersizleri ve tefekkür ile hazırlayabilirsiniz . Rahatsız edilmeyeceğiniz bir anı ve yeri seçiniz . Ses ve koşuşturmadan uzak bir yer olsun . Gece vaktinde odanız veyahut ormanın derinliklerinde bir yer .Kesinlikle alkol , uyuşturucu ve aşırı sigara kullanmamış olun çalışmadan önce (Beyin kanaması gibi bir durum bile söz konusu olabilir ) zaten bu tarz bağımlılıklarınız varsa size zihninize hükmetmeniz için bir fırsat . Sen mi büyüksün ben mi ? diyerek meydan okuyup bu elemanları terk edin .:). Bu sizin yogaya olan kararlılığınızı da sınayacaktır .

 

Kendinize bir masa saati bulun ve saatinizin saniyesine bakın . Bakışlarınızı dikkatle ve tümüyle yelkovana yöneltin . Başka bir şey düşünmeden , kesintiye uğramadan ve ara vermeden . Sizin için şuan hareket halindeki yelkovan dışında hiçbir şey yok . Bu alıştırma sırasında hiçbir sözel ifade , müzikal tını ve imgenin tekrarı zihninizden geçmeyecek . Geçtiği sıra yeniden başlayın ve süreleri not edin . Mesela ilk 1 hafta veyahut 2 hafta süre içerisinde 40 saniye gibi bir konsantrasyon yakaladınız diyelim . Bunu 3 ile çarpın sonraki hafta için yeni hedefiniz 120 saniye oldu . Bunu yakalamaya çalışın . Bu alıştırmayı 5 dakika gibi bir süre zaman diliminde yapana kadar diğer alıştırmalara geçmeyin . 5 dakika muazzam bir başarıdır . Tebrik ederim . Lakin bunun süresi en fazla 10 dakika olsun . Geleneksel meditasyondan çok farkı vardır bunun ve beyin fazla gerilimi kaldıramayabilir . Ben burada çalışmaların olası zararlarını da söylemek ile mükellefim . Umarım fazla ileri gitmezsiniz . Zaten bu da zihnin başka bir aşılması gereken şehvetidir . 10 dakika yeterlidir . :)

 

Alıştırma 1a ;

 

Bu ses duyusu ile alakalı bir çalışma olacak . Zaten etüt ilk olarak duyulara odaklanıyor . Herhangi bir fiziksel formla ilişkisi olmayan basit bir ses kullanın . En ama en fazla üç heceli olsun .Ki bu da fazla .Genellikle en başarılı sonuçlar OM ile alınıyor . Bende alıştırmayı bunun üzerinden vereceğim . Saatinize bakarak başlama anını not edinin ve OM kelimesini içinizden veya dilerseniz fısıltı halinde tekrarlayın . Tüm dikkatiniz içinizden işittiğiniz sese verilmelidir . İçinizde sadece tek bir şey var : om , om ,om ...

 

Bunda da süreleri not edinin . Hedefinizi 3 ile çarparak belirleyin . 1a alıştırmasın kesintisiz olarak 10 dakika boyunca yapın .

 

Alıştırma 2;

 

Alıştırma 1 ve 1a yı hakkıyla yapabildiğinizi düşünüyorsanız eğer bu çalışmaya geçebilirsiniz . Yoksa zaten çok büyük bir ihtimal başarılı olamayacaksanız . Sistematik demiştik . İlk önce duyular üzerine idi . Şimdi imajinasyona yani zihne geçeceğiz yavaş yavaş .

 

Elinize bir toplu iğne alın . Toplu iğnenin başına bütün dikkatinizi vererek mümkün olan her açıdan uzun uzun inceleyin . Bu küçük metalik topu ayrıntılarıyla gözetleyin, elinize bir büyüteç bile alabilirsiniz , onun hakkında her şeyi bu şekilde belleğinize yerleştirin . İki dakika boyunca bütün dikkatinizi görüş gücünüze verip geri kalan her şeyi unutarak yapın . İki dakika sonunda iğne başını incelemeyi bırakın ve yine ardından iki dakika boyunca alıştırma 1a yı yapın yani om mantrası . 10 dakika boyunca 2 şer dönüşlü olmak üzere bu alıştırma da ustalaşın .15 dakika boyunca yapabilir hale gelin .

 

Devamını getireceğim bekleyin . :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sorunun alanı burası değil . Biraz saçma da bir soru ? . Eğer içsel olarak böyle bir etüde yöneliyorsan nedenlere değil yaptığın işe odaklan . Zaman kaybı , zihin dağınıklığı ..

Tabii ki değil, ama ben cevaplayayım. Güneş Oğlaktır, zira kendi bilincini uyuşturmaya en çok ihtiyaç konumdur zira. Hiçbir Yengeç - Aslan tipinin yogaya yanaştığını görmedim. Yanaşanların da amaçları genelde yoga değildir. Belki bilirsin, narkotikler klasik astrolojide satürn ile ifade edilir. Satürn vurgusunu güçlü bir şekilde hisseden ve karşı koyma anlamında güçsüz olan birisi ne yapar? Ya narkotiklere yönelir ya bilinç düzeyini değiştirecek farklı bir şeylere girişir. Yoga bunların arasındaki en iyi yöntem elbet, zira insanın iç gücüne en kolay yoldan ulaşmasını sağlar. Ama sabır ister, zaman ve sabır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...