Jump to content

Bütüncül Tekamül veZaman / AstroSimya


homoridens

Önerilen Mesajlar

shutterstock_94263022-spiral-stair.jpg

 

Simya ilminde Tekamül kavramı varlığı hem birey olarak hem de ilişkiler içinde bütüncül olarak hem kapsayıcı hem de unsurlara yaygın olarak incelenmelidir. Varlığı sadece tek başına değil, dışarıya olan etkisine göre de ele almalıdır. Varlığın içini dışarı yansıttığında yaptığı tesirin nitelik ve niceliği tekamül hususunda incelenmelidir.

 

Bir varlık tekamül ederken o varlığın içindeki unsurlar, unsurlar arasındaki ilişki ve varlığın içinde bulunduğu alan, dışardaki unsurlar ve ilişkileri de tekamül etmektedir.

 

Vicdanın ve gönlün tekamülü kadar; aklın, zekanın, bedenin, organların, çakraların, algıların, olayların, iradenin, fikirlerin, düşüncelerin, toplumların, maddenin ve teknolojinin tekamülü de önemlidir. Bunların birbirleriyle olan ilişkileri de tekamül ederler. Ruhsal tekamül bütüncül görülmelidir.

 

Tekamül için ana dayanaklardan biri güzelliktir. Güzellik bütüncül olarak sağlığı ve ölçüyü koruyan bir merkez değerdir. Sevginin ifadesinin de güzel vücut bulması ve olay zuhrettirmesi de kemaliyet ekseninde sağlam bir ilerlemedir. Bu sağlam bir kişilik temelinin üzerine konulur. Ayrıca bir kişinin yüzü, beden yapısı, cildi, organ durumu, idrarı, ter kokusu, salyası, kanı başta olmak üzere fizik bedenindeki unsurların hepsi manevi bedenlerindeki durumunu da belirtir.

 

Simya içinde herşeyin içine işlenebilir. Odaklanma ile birlikte değişim ve dönüşüm süreci başlar. Ruhsal olgunlaşma enerjinin de daha sağlıklı, dengeli ve güzel form kazanmasını sağlar.

 

Şimdide yaşayan bir varlık şimdisi kadar haliyle hem ebediyetiyle hem öncesiyle hem de sonrasıyla incelenmelidir. Bunun içinde lineer bir zaman çizgisi olduğu kadar gün/gece, mevsimler, astrolojik yörüngelerin tamamlanması-yıllar gibi döngüsel tekrarlar vardır. Astroloji haliyle simyacıların zamanı nitelendirmek, ölçümlemek ve ruhsal-zihinsel-duygusal-enerjetik ölçümlemeler yaptıkları bir saat gibidir.

 

Zamana dik bir şekilde yerleşebilmek şuuru da yoğunlaştırabilmek için elzem bir tatbikattır. Kişisel hayat sarsıntılar içindeyken bu yerleşim, sarsıntı yaratan unsurları değiştirirek veya çözümleyerek yapılabilir.

 

Ancak ebediyette zaman konusunu işlerken harita baz almak simyacının kapsamını daraltır. Her halükarda bir önceki yaşamlarda haritalar çok daha farklıydı ve her şey oradan ilerletildi. Geçmiş yaşamlara kapsamlı inceleme yapılırken Doğum anı kadar Ölüm anı da önemlidir. Zaman içinde açılan rahme düşme-doğum-olay-ölüm eşikleri haliyle ebediyete intikal edildiği sırada nasıl bir eşik ve geçitin açıldığını belirler. Çoğu durumda geçmiş yaşamların haritalarına bakmaya gerek yoktur, zamanda seyahat etmek içsel olarak astrolojik durumların da incelenmesi için yeterlidir.

 

Haliyle harita mevcudiyetin kişiden bağımsız olarak O an nasıl olduğu konusunda da bilgi verir. Astrolojik haritalardan manevi genetiğiniz, imkanlarınız, meziyetleriniz, yetenekleriniz, değerleriniz, zaafiyetleriniz, yapınız, fıtratınız, eğilimleriniz, döngüleriniz, duygu-düşünce yapınıza dair çıkarımlar yapılabilir. Haliyle Simya ilminde çalışırken Astrolojik Haritayı temel almak çok önemli bir görgüdür ve Boğaz çakranın tam potansiyeline erişmek, Ruhsal enerjiyi mevcut enkarnasyon ve kişilik filtresinden en iyi şekilde geçirebilmek ve Ruhsal Potansiyeli gerçekleştirebilmek için gerekli görülmelidir. Bu konu haliyle toplumda olumlu bir seyir görmek isteyen bütün eğitimcilerin, politikacıların, psikologların, danışmanların ve sosyologların dikkatini çekmeli. Bu durum tarihte Saray Müneccimleri-Astrologları olarak mevcuttu ancak suistimale açıktı, suistimal durumu astroloji ve politikayı birbirinden uzaklaştırdı ve negatif karmik kilit oluşturdu, bu kilit farkındalıkla tekrar çözülebilir. Bu kilit astrolojik olarak Jupiter ve Uranüs ile ilişkilidir.

 

Ancak ebediyete ölmeden ölünerek de yaşam içinde intikal edilebilir. Bu halde fiziksel zaman ile ebedi zaman paraleldir ve şuurlu varlık ikisini de aynı an içinde algılayabilir.

 

Bu ebediyetteki bütüncül varlığımızda ben içinde çokluk gözükür. Zaman çizgisinde tek tek işlenen hayatlar, ebediyette hepsi bir aradadır ve hatta bir sonraki yaşam(lar)a dair içgörüler de alınabilir.

 

Mevcut yaşam çerçevesinde kendimizi ebediyetiyle işlerken ebediyette ne kadar tekamül ettiğimizi de bu alanda anlayabiliriz. Geçmiş kişiliklerimizi de bugüne taşıdığımızı anlamamız gerekir. Onlardan kalan kalıntılar katı değildir ve işlenebilir. Ancak kişisel ve Dünya tarihinde yaşanan olaylar ve anılar katıdır ve olmuştur. Bu olayların yorumlarının değişmesiyle birlikte, mesela geçmişin doğrusunun hatalı olduğunu anlamak, olayların gidişatını yani kaderini değiştirir. Zamanı kitleyen ve akmasında engel teşkil eden, bozulma yaratan durumlar hatalıdır. Aynı olayların tekrar etmesi ilerlemeyi engelleyen, akıllara zarar vererek çözümleri tıkayan kişi ve inanç-bilgi gibi unsurların varlığında daha olasıdır.

 

Ancak geçmiş yaşamlarınızda kimseniz ve ne yaptıysanız ebediyette onunla sorumlu olursunuz. Haliyle bu yaşamların içinde bir çok rollerde bulunmuş olabilirsiniz. Bu roller ve vazifelere göre yaşamlarınızın gezegensel, burçsal ve tekil yıldızlara yaygın bir takım özel vurguları olabilir.

 

Ancak her hayatta astrolojik bir bütünlük vardır, sadece bu hayatın açıldığı murat bir veya birkaç astrolojik unsur ile vurgulanabilir. Bir asker Marsiyel, bir suçlu Plütoniyel, bir Politikacı Jovial, bir ünlü Solar olarak toplumda konum kazanır. Ancak topluma etkisine göre bu gezegenlerde güler ya da ağlar haldedir. Gezegenler çakralarla birlikte şuursal seviyeler olarak görülebildiği kadar toplum içinde ortak şuur alanları olarak da gözükür.

 

Örnek olarak politik isyanlar, ayaklanmalar, devrimler Zuben Elschemali yıldızıyla alakalıdır. Bu yıldızda hikmetli ve tekamül etmiş bir toplum devrim yaptığı zaman olumlu bir gidişata doğru evrilir. Bu yıldızın aktifleşmesine sebep olan unsur sadece astrolojik değil sosyolojiktir de. Ancak Astrolojik unsurların sosyolojik duruma katılımı vardır. Ayrıca Güneş Patlamaları gibi Astrofizik olaylar Güneş Sisteminin Enerjetik Alanını enerjize ederken bu toplumları da hareket etmeye tetikleyen bir güdü oluşturur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...