Jump to content

Okültizm ve Popüler Kültür


MerLin

Önerilen Mesajlar

Okültizm ve Popüler Kültür

 

Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere bu konuyu açma sebebim günümüzdeki okültizm ile ilgilenen insanlar olarak bizler de dahil olmak üzere popüler kültürün bu konuda insanlara etkisi.Elimden geldiğince kendimi anlatmaya çalışmakla beraber bu konu başlığı altında sizlerinde düşüncelerini merak ediyor ve bekliyorum.

 

Günümüzde insanların çoğunluğu için "büyü" vs. gibi kelimeler okültizm veya ezoterizm gibi kavramlara nazaran daha fazla bilinmekte.En azından benim gördüğümün bu olduğunu söyleyebilirim.Bunun sebebini de konu başlığından da anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.Okültizm başlığı altında tutabileceğimiz çoğu şey günümüzde toplumun çoğu tarafından televizyon şovları, filmler ya da kitap serileri gibi bir çok yapımla biliniyor.Bir çoğu diğerinden daha fantastik olarak bizlere çok uzak gelse de (Harry Potter gibi) bu serilerde bulunan şeyleri gerçek olarak kabul eden bir kitle de mevcut tabii ki.Fakat bunun yanı sıra görsellikleri biraz abartılmış da olsa Constantine isimli çizgi roman uyarlaması olan televizyon şovu gibi ürünlerde de gerçek okültizm bilgilerinin kullanıldığını görebiliyoruz.(Bknz. demon sigilleri, rünler, exorcism ayinleri vs.).Şahsen kendi adıma oldukça merak ediyorum diyebilirim ki bu üretilen projeler ve ürünler gerçek bilgiye zarar verebilir ya da bilgi kirliliğine yol açabilir mi?Örnek vermek gerekirse bir şovda görünen ritüeli ya da büyüleri kullanmaya çalışan hayran topluluklarını gösterebiliriz.Günümüze ulaşmış olan gerçek kitapların ve bilgilerin varlığını ve uygulamaları çoğu zaman sıkıcı olarak nitelendirmeleri de kendi adıma ayrıca garipsediğim bir durumdur.Bir demon'u çağırmak için sadece yere bir sigil çizmek, o demon'un televizyon şovlarındaki gibi fiziki bir şekilde kendini yoktan var etmesini beklemek(Şayet bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok fakat demonlar konusunda daha fazla örnek verebilecek bilgiye sahip değilim şu an için,eğer bir yanlışım varsa lütfen düzeltmekten çekinmeyin :) ) gibi şeyler bekleyerek ve bunun gerçekliğine inanarak gerçek bilgiyi reddetmek.Nedensizce beni rahatsız ediyor sadece.

 

Bu bir tartışma konusu arkadaşlar.O nedenle ayrı bir başlık altında açtım.Ben genel olarak 1-2 örnek üzerinden verdim.Sizlerin de düşüncelerinizi merak ettiğim için bu şekilde buradan devam edelim istedim.Sizlerinde düşüncelerinizi bekliyorum.İyi günler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tam da bu konu hakkında düşünüyordum.

 

Bu tarz "karanlık" konular hakkında gerçekten güçlü bir deneyime dayalı, ispatlanabilirliği ortada bilgiye ulaşmak bok dolu dev bir havuzda yüzerek mücevher aramak gibi bir şey. Ortalık midemi bulandıran saçma salak öğretilerden geçilmiyor ve ilgili kişiler bu aptalca öğretilere adeta tapıyor durumda. Hele ki Hindistan - Çin kökenli öğretilerin tamamen yüzeysel ve dogmatik hale gelmesi ve buna rağmen "Aman abicim sevgi yay sana dönüşü olsun"dan öteye gidemeyen öğretilerin çok fazla takipçisi olması midemi bulandırıyor. İspatlanabilirliği geçtim, ortaya herhangi mantıklı ve somut bir teori koyan bilgiye bile erişmek mümkün değil. Sinek de hiç az değil, insanlar bu içi tamamen boş bilgiyi nasıl sahipleniyor ve dibine kadar saçmalık olan bilgilerden nasıl kopmuyor anlayamıyorum. Orjinal ve geçerli bir bilgiye ulaşmak oldukça zor olduğu gibi aynı zamanda bu bilgiye rağbet gösterecek insan yok.

 

Örneğin astroloji, benim oldukça ilgili olduğum alandan biri ve ne zaman birisi astrolojiden bahsetse mideme kramp giriyor. Forumda en son açtığım ve gerçekten de bilgimin olgunlaştığını gösteren bir konu açmıştım Neptün hakkında, sonrasında da bilginin paylaşılmaya değer olduğunu fark edip hiçbir konu açmadım. Oturdum o kadar şeyden bahsettim, siyasi akımlar gibi popüler bir konudan bile bahsettim gelen yorumlardan elde tutulanı şu:

 

"güzel bir yazı eline sağlık" -Buda Jo Red aka Modern zamanların Ahmed Hulusisi.

 

Hadi astroloji dibine kadar popüler kültüre (Bazı çevreler aşağı kültür de der, yani pek matah bir olay değil haberiniz olsun) batmış olabilir. Forumda en çok yorum alan astroloji konusu "En korktuğunuz burç nedir?" gibi aptal bir konu olabilir, zaten benim gibi amatöre Abdurrahman Çelebi muamelesi çekilmesi ortada bir Üstad olmadığını da gösterir. Ama kardeşim onca Witchcraft, Paganizm konusu ve ilgili kişisi varken geyik denebilecek konular açılması da iyice bu konuların ayağa düştüğünü gösterir. Hele bir ara "Hocam ben anlamadım" modunda dolaşan Yasemin Ceren diye bir kız vardı. Güler misin ağlar mısın?

 

Bir tarafta ömrünü ilgili alana adayan akademisyenler, zihnini bilgi ile bütünleştirmiş insanlar öbür tarafta onlara meydan okuyan ne bildiğinden habersiz burççular, taşçılar, üfürükçüler.

 

Lakin bahsettiğin gibi popüler kültürün bunun üzerinde çok etkisi var. Popüler kültür her insanın her konuyla ilgili olmasını öğütler, her konudan azar azar bilmeni ister. Bilginin "karanlık" yönüne hiç de eğilimi olmayan insanların bu tarafla ilgilendiğini görmek popüler kültürün bir hediyesi. Ortada kaynak bulmak bu kadar zorken millet filmlerde gördüğü kadarıyla veyahut sağda solda okuduğu kadarıyla bir bilgiye erişebiliyor. Sonra Leth çıldırıyor, en son kendini aşırı duygusal bir şey zanneden Yengeç burcu kovalarken buluyor kendisini.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel konuya deginmissin merlin , altına imza atabilecek bir donanıma sahip değilim şunu söyleyen bir kaç kişi gördüm yabancı forumlarda, bir sembol her hangi bir okült ilimde kullanılmasa dahi ona bir anlam yüklenilmiş ise kullanılabilir , burada anlamdan kasıt sizin için bir mana ifade etmesi değil büyük bir çevre tarafından enerji yüklenmesi yani popüler kültür bunu sağlıyabilir fakat evrensel sembollere etki edebilir mi?,sanmam.

Lethal dediklerin doğru tabi fakat din,astroloji ve gnoxis icin degil her konu için geçerli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Okültizm Uğraşmaya Değer mi?

   Bir insanın hayatta kendisi için seçtiği, ya da seçmeye zorlandığı yol ne olursa olsun, geleceğe baktığında ve devam etmenin doğru olup olmadığını kendisine sorduğunda, ya da adımlarının izinden geri dönüp "benim hatam" demenin daha iyi olduğuna karar verdiğinde, geriye dönüp kendisine buna değip değmediğini sorduğu bir an gelir. Daha samimidir o kişi, bildiği en yüce varlığa karşı daha sadıktır, Gerçeğe, inanç ve adanmışlıktan daha makbul, sonsuz ve en yüksek övgü olan vicdan muhasebesini daha

   , Yer: Maji ve Türleri

  • Okültizm Nedir?

   Okültizmle ilgilenenlerin çok azı okültizmin gerçekte ne olduğunu kendilerine sormak için duraksarlar. Onlar "okült" sözcüğünün "gizli" ve sık sık onun eş anlamlısı olarak kullanılan "ezoterik" sözcüğünün "az kişiyle sınırlı" anlamına geldiğini biliyor olabilirler. Eğer ikisini bir araya getirirlerse, kesin olarak okült bilimin gerçekten de birçoklarından gizlenmiş ve pek az kişiye sunulmuş bir bilim dalı olduğu sonucuna varabilirler. Madam Blavatsky tapınağın perdesini açtığından beri k

   , Yer: Maji ve Türleri

  • Sağlıklı Okültizm

   (Kitaptan ufak ufak alıntılar...) "...Maji ve simya hakkında bir şeyler okuyup deney yapmaya başlayan kişi güvende değildir. Eksik bilginin en tehlikeli olduğu yer okültizmdir. İsteğe ve meditasyona güvenen ve yalnızca sezgilerinin rehberliğine sahip yalnız bir işçinin ilerleyişi ne kadar yavaş olabilecek olsa da, kör bir liderin arkasındaki kör takipçininkinden çok daha iyi bir konumda olacaktır."   "...Kötü arkadaşlarla birlikte olmaktansa, yalnız olmanın her zaman daha iyi olduğunu hatırl

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Osmanlı Döneminin En Popüler İsimleri ve Anlamları

   CENGAVER: (Fars.) Er. Savaşçı, silahşor. Savaşı seven, savaşkan, dövüşken. CENGEL: (Fars.) Er. – Orman. CENGER: (Fars.) Er. – (bkz. Cengaver). CENGİZ: (Tür.) Er. – Cengiz Han. Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu, asıl adı Timuçin’dir. Moğolcada Çing sıfatının çoğulu olarak, güçlü, kuvvetli anlamındadır. İslam ülkelerine düzenlediği seferlerle acımasız ve gaddarca müslümanları katletti. İslam medeniyetine büyük ölçüde tahribat verdi. CENK: (Fars.) Er. – Harp, savaş, kavga. – İsim olarak kullanıl

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Gnoxis'in En Populer Yardım Çığlıkları

   Evet sevgili arkadaşlar, Gnoxis'de en çok yankılanan yardım çığlıkları   *Gece bir şey bana,(elime,ayağıma,bileğime orama burama, yüzüme vs) dokundu ne olduğunu bilmiyorum sizce bu nedir ?   *Bu musallat mı ?   *Kardeşim, kuzenim, yeğenim, annem vs gece bir şey görmüş bu ne olabilir ?   *Astral seyahat mi ?   *Lucid rüya mı ?   *Odamda bir varlık var ve sadece bana görünüyor   *Sesler duyuyorum bana önceden haber veriyorlar   *Sizce bu ne olabilir ? Not: bu tarz konu başlıklarından b

   , Yer: Gnoxis Cafe

×
×
 • Yeni Oluştur...