Jump to content

Okültizm ve Popüler Kültür


MerLin

Önerilen Mesajlar

Okültizm ve Popüler Kültür

 

Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere bu konuyu açma sebebim günümüzdeki okültizm ile ilgilenen insanlar olarak bizler de dahil olmak üzere popüler kültürün bu konuda insanlara etkisi.Elimden geldiğince kendimi anlatmaya çalışmakla beraber bu konu başlığı altında sizlerinde düşüncelerini merak ediyor ve bekliyorum.

 

Günümüzde insanların çoğunluğu için "büyü" vs. gibi kelimeler okültizm veya ezoterizm gibi kavramlara nazaran daha fazla bilinmekte.En azından benim gördüğümün bu olduğunu söyleyebilirim.Bunun sebebini de konu başlığından da anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.Okültizm başlığı altında tutabileceğimiz çoğu şey günümüzde toplumun çoğu tarafından televizyon şovları, filmler ya da kitap serileri gibi bir çok yapımla biliniyor.Bir çoğu diğerinden daha fantastik olarak bizlere çok uzak gelse de (Harry Potter gibi) bu serilerde bulunan şeyleri gerçek olarak kabul eden bir kitle de mevcut tabii ki.Fakat bunun yanı sıra görsellikleri biraz abartılmış da olsa Constantine isimli çizgi roman uyarlaması olan televizyon şovu gibi ürünlerde de gerçek okültizm bilgilerinin kullanıldığını görebiliyoruz.(Bknz. demon sigilleri, rünler, exorcism ayinleri vs.).Şahsen kendi adıma oldukça merak ediyorum diyebilirim ki bu üretilen projeler ve ürünler gerçek bilgiye zarar verebilir ya da bilgi kirliliğine yol açabilir mi?Örnek vermek gerekirse bir şovda görünen ritüeli ya da büyüleri kullanmaya çalışan hayran topluluklarını gösterebiliriz.Günümüze ulaşmış olan gerçek kitapların ve bilgilerin varlığını ve uygulamaları çoğu zaman sıkıcı olarak nitelendirmeleri de kendi adıma ayrıca garipsediğim bir durumdur.Bir demon'u çağırmak için sadece yere bir sigil çizmek, o demon'un televizyon şovlarındaki gibi fiziki bir şekilde kendini yoktan var etmesini beklemek(Şayet bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok fakat demonlar konusunda daha fazla örnek verebilecek bilgiye sahip değilim şu an için,eğer bir yanlışım varsa lütfen düzeltmekten çekinmeyin :) ) gibi şeyler bekleyerek ve bunun gerçekliğine inanarak gerçek bilgiyi reddetmek.Nedensizce beni rahatsız ediyor sadece.

 

Bu bir tartışma konusu arkadaşlar.O nedenle ayrı bir başlık altında açtım.Ben genel olarak 1-2 örnek üzerinden verdim.Sizlerin de düşüncelerinizi merak ettiğim için bu şekilde buradan devam edelim istedim.Sizlerinde düşüncelerinizi bekliyorum.İyi günler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tam da bu konu hakkında düşünüyordum.

 

Bu tarz "karanlık" konular hakkında gerçekten güçlü bir deneyime dayalı, ispatlanabilirliği ortada bilgiye ulaşmak bok dolu dev bir havuzda yüzerek mücevher aramak gibi bir şey. Ortalık midemi bulandıran saçma salak öğretilerden geçilmiyor ve ilgili kişiler bu aptalca öğretilere adeta tapıyor durumda. Hele ki Hindistan - Çin kökenli öğretilerin tamamen yüzeysel ve dogmatik hale gelmesi ve buna rağmen "Aman abicim sevgi yay sana dönüşü olsun"dan öteye gidemeyen öğretilerin çok fazla takipçisi olması midemi bulandırıyor. İspatlanabilirliği geçtim, ortaya herhangi mantıklı ve somut bir teori koyan bilgiye bile erişmek mümkün değil. Sinek de hiç az değil, insanlar bu içi tamamen boş bilgiyi nasıl sahipleniyor ve dibine kadar saçmalık olan bilgilerden nasıl kopmuyor anlayamıyorum. Orjinal ve geçerli bir bilgiye ulaşmak oldukça zor olduğu gibi aynı zamanda bu bilgiye rağbet gösterecek insan yok.

 

Örneğin astroloji, benim oldukça ilgili olduğum alandan biri ve ne zaman birisi astrolojiden bahsetse mideme kramp giriyor. Forumda en son açtığım ve gerçekten de bilgimin olgunlaştığını gösteren bir konu açmıştım Neptün hakkında, sonrasında da bilginin paylaşılmaya değer olduğunu fark edip hiçbir konu açmadım. Oturdum o kadar şeyden bahsettim, siyasi akımlar gibi popüler bir konudan bile bahsettim gelen yorumlardan elde tutulanı şu:

 

"güzel bir yazı eline sağlık" -Buda Jo Red aka Modern zamanların Ahmed Hulusisi.

 

Hadi astroloji dibine kadar popüler kültüre (Bazı çevreler aşağı kültür de der, yani pek matah bir olay değil haberiniz olsun) batmış olabilir. Forumda en çok yorum alan astroloji konusu "En korktuğunuz burç nedir?" gibi aptal bir konu olabilir, zaten benim gibi amatöre Abdurrahman Çelebi muamelesi çekilmesi ortada bir Üstad olmadığını da gösterir. Ama kardeşim onca Witchcraft, Paganizm konusu ve ilgili kişisi varken geyik denebilecek konular açılması da iyice bu konuların ayağa düştüğünü gösterir. Hele bir ara "Hocam ben anlamadım" modunda dolaşan Yasemin Ceren diye bir kız vardı. Güler misin ağlar mısın?

 

Bir tarafta ömrünü ilgili alana adayan akademisyenler, zihnini bilgi ile bütünleştirmiş insanlar öbür tarafta onlara meydan okuyan ne bildiğinden habersiz burççular, taşçılar, üfürükçüler.

 

Lakin bahsettiğin gibi popüler kültürün bunun üzerinde çok etkisi var. Popüler kültür her insanın her konuyla ilgili olmasını öğütler, her konudan azar azar bilmeni ister. Bilginin "karanlık" yönüne hiç de eğilimi olmayan insanların bu tarafla ilgilendiğini görmek popüler kültürün bir hediyesi. Ortada kaynak bulmak bu kadar zorken millet filmlerde gördüğü kadarıyla veyahut sağda solda okuduğu kadarıyla bir bilgiye erişebiliyor. Sonra Leth çıldırıyor, en son kendini aşırı duygusal bir şey zanneden Yengeç burcu kovalarken buluyor kendisini.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel konuya deginmissin merlin , altına imza atabilecek bir donanıma sahip değilim şunu söyleyen bir kaç kişi gördüm yabancı forumlarda, bir sembol her hangi bir okült ilimde kullanılmasa dahi ona bir anlam yüklenilmiş ise kullanılabilir , burada anlamdan kasıt sizin için bir mana ifade etmesi değil büyük bir çevre tarafından enerji yüklenmesi yani popüler kültür bunu sağlıyabilir fakat evrensel sembollere etki edebilir mi?,sanmam.

Lethal dediklerin doğru tabi fakat din,astroloji ve gnoxis icin degil her konu için geçerli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...