Jump to content

Önerilen Mesajlar

Senelerdir müzik ortamlarındayım ama şimdiye dek hiç gitar çalmakla ilgim olmamıştı... Hatta o kadar ilgim olmamış ki, etrafım müzisyenle dolu olmasına ve bir dönem konser organizasyonları vs ile uğraşan arkadaşlara yardım etmeme rağmen gitarın fretlere basılarak çalınmadığını dahi bilmiyormuşum :rofl: Neyse bir başka başlıkta da belirttiğim üzere, bunca yıl sonra gitar çalmayı öğrenmeye karar verip konuyla ilgili araştırmalar yapmaya başladım. Elbette gitarın nasıl tutulduğunu, nasıl çalındığını, akor nedir, akort nedir nasıl yapılır yani işin teknik kısmını biraz öğrendikten ve heceleyerek birkaç basit parça çalabildikten sonra işin büyük kısmı parmaklarınızı alıştırmaya kalıyor. Hala akor ezberlemek konusunda büyük sıkıntılarım olmasına rağmen, zamanla yapacağım alıştırmalarla bunu da aşacağımı düşünüyorum. Nitekim bu olayda en gerekli olan şey istikrar. Bu konuda kafasını ütülediğim arkadaşlarım dışında yararlandığım diğer kaynakları buraya atmak, böylece benim gibi gitar çalmaya niyet etmiş arkadaşlara bir nebze katkıda bulunmak istedim. Tabii ki sizlerden gelecek tavsiyelere de her zaman açığız...

 

Gitar çalmayı öğrenmek için bir aceminin gözünden atılması gereken adımlar;

 

1- Öncelikle YouTube üzerinden konuyla ilgili ciddi videolar bulunur. Ben şu videolardan çok yararlandım mesela;

 

https://www.youtube.com/watch?v=J2igxrjANyk

 

Bu video 12 parçadan oluşan ve bu işe başlamak için oldukça yararlı bir video seti. Tüm bölümleri izlemenizi ve dediklerini yapmanızı tavsiye ediyorum.

 

2- Bu videolardan sıkıldıktan sonra ve akor basmak diye tabir edilen olayı bir türlü çözemediğimde de şu arkadaş imdadıma yetişti;

 

 

Burada da çok basit bir anlatımla gitarla ilgili birçok sorunuza cevap bulabileceğiniz videolar mevcut...

 

3- Gitarı akort etmek için arkadaşımın ödünç verdiği tuner'ı arkadaşıma iade ettikten sonra da şu telefon uygulamasıyla karşılaştım;

 

X63of__KUZ0VkvNhC1HTG-9ylX_cQJOpQ0Oe8NftrbWOFgprvAIuia6E5qpBao  Q63dM=h900-rw

 

GuitarTuna, telefonunuza indirebileceğiniz bir uygulama. Gitarın sesinden onu akort etmenize yaramasının yanı sıra bir yandan da eğlenceli oyunlarla akor konusunda kendinizi geliştirmenizi de sağlıyor. İçindeki oyunları yapabilmek için elinizin alışkanlık kazanması nedeniyle bu zamana kadar yaptığım ve sıkıldığım tüm egzersizlerden daha değerli geldi bana. Bu arada uygulama yoğun olarak ücretsiz.

 

4- Son olarak da yine elinizin alışkanlık kazanması için türlü çeşitli parçaların tablarını çalmanızı sağlayan Yousician isimli telefon uygulaması var.

 

 

Uygulamayı ücretsiz olarak kullandığınızda günde bir saat boyunca egzersiz yapabiliyorsunuz. Bir saat sonunda doğru - yanlış bastığınız notaları göstererek size verdiği desteği kesiyor. Bu bir saati de fiilen çalışma yaptığınız bir saat olarak değerlendirdiğinden, egzersiz saatinde araya giren işleriniz egzersizden geri kalmanızı engelliyor. Ayrıca birden çok enstrüman seçeneği var... Ve her bir enstrüman için ayrı bir saatlik ücretsiz çalışma veriyor. Ben gitardan sonra org üzerinde çalışmaya başlıyorum mesela... Bir oyun gibi, ne kadar iyi çalarsanız o kadar iyi puanlar alıyor olmanız sebebiyle çoğu zaman sıkıcılaşan egzersizler eğlenceye dönüşüyor.

 

Şimdilik elimde gitarım olmadığı için bu çalışmalar kesintiye uğramış durumda... Yani en fazla bu noktaya kadar ilerleyebildim ve hatta yousician'ı çok özledim diyebilirim. İlerledikçe, yine konuyu güncellerim benim gibi meraklıları varsa.

 

Bu konuda sizler de tavsiyede bulunabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstteki pek faydalı yazı dizisine ek olarak; guitar pro masaüstü bilgisayarınızdan hangi zamanda, hangi notaya basmanız gerektiğini gösteren, hatta çalmak istediğiniz şarkıyı programa uygun formatta bulup indirebilir, tane tane çalmayı öğrenebilirsiniz. Şarkıda çalınan bütün gitar partisyonlarına erişebiliyor, dilediğinizin üzerinde pratik yapabiliyorsunuz. Ancak yousician gibi sizin çaldıklarınıza tepki veremiyor. Biraz daha profesyonel diyebiliriz.

 

Rocksmith, oyun formatında gitar çalmayı öğretebilen, zaten biliyorsanız geliştirmenize büyük ölçüde yardımı olan, sizin yapabilirliğinizi göz önünde bulundurarak sizi yönlendiren, yeterli gördüğünde sizi grup simülasyonu ile birlikte bar, amfi tiyatro ve stadyum konserlerine kadar kariyer kovaladığınız, seyircilerin sizin doğru çalmanıza doğru orantılı olarak coştuğu, puanların ve komboların havada uçuştuğu, oynayanilmek için bir ara kabloya ve gerçek bir elektro gitara sahip olmanız gereken, sürükleyici ve çok eğlenceli bir gitar çalma oyunu diyelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...