Jump to content

Burçları Anlamak - Burçların Teorisi


Lethal Perfection

Önerilen Mesajlar

Astrolojide çoğunlukla işin alfabesi olarak sayılan ve bu yüzden en önce öğrenilen konulardan biri burçlar. İnsanlar ilk olarak kendi güneş burçlarının ne anlama geldiğini, ne ifade ettiğini ve nihayetinde ne özellikleri olduğunu saymak ve hatta ki bunu ezberlemek ister. Burçlarla ilgilenmeye başlarken bizi motive eden şey kendimizi tamamen tanımak, kendimize yön vermek ve ne olduğumuzu anlamaktır. Belki de bu motivasyondan dolayı güneş burcunu öğrenmiş olan kişiler doğru ya da yanlış daha fazla şey öğrenmek ister. Örneğin oldukça yanlış bir yaklaşım olmasına rağmen güneş burçlarına göre haftalık fal okumaya çalışırlar, İnternetteki için boş fazlasıyla yazıyı resmen ezberine taşır. Taa ki kişi bu durumdan sıkılana kadar.

 

Bu motivasyonu ateşleyerek daha fazla kazanç sağlamaya çalışan pek çok kaynak var ki sırf bu yüzden Astroloji'nin en basit olan konusu sayılabilecek burçlar hakkında kimsenin karşı çıkamayacağı bir bilgi kirliliği var. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu karıştırmış durumdayız ve benim gibi kendisini astrolog zannedenler sayesinde çok yanlış şeyleri kanun kabul edebiliyoruz.

 

Bu konuyu açmamdaki amaçım, burçların sınıflandırılmasında bir standart belirlemek istiyor olmam. Burçları bir şekilde sistematize ederek yanlış bilgiyi doğru bilgiden ayırmak istiyorum. Yani bir çeşit astrolojinin kesin kanunlarını ortaya koymak istiyorum. Bu benim açıkçası astrolojiye başladığımdan beri sahip olduğum bir hayal.

 

Astroloji en temelinde her şeyin tekrar başa döneceği, her sürecin lineer bir doğru şekilde değil de çember şeklinde döndüğü vardır. Gökyüzünde gezegenlerin takip ettiği çember şeklinde olan rota, elbette ki astroloji için bir ilham kaynağıdır. Önceleri, astrolojinin ilk zamanlarında takım yıldızların ve gezegenlerin insanları etkilediği inancı ağır bassa da zaman içerisinde astrolojideki pek çok reform sürecin takım yıldızlardan bağımsız olduğu üzerine gelişmiştir.

 

Bu zaman içinde gelişen teori, gökyüzündeki gezegenler ile deneyimlenebilir, somut bir döngü olan mevsimleri bir arada ele alarak tropikal zodyakı oluşturdu. Teori şuydu: Eğer 21 Martta bahar başlıyorsa, gezegenlerin 21 marta gelmesi de o gezegenin baharının başladığını temsil eder. Biraz garip geldi değil mi? Astroloji diline dönelim ne demek istediğimi tekrar anlatayım.

 

Güneş aslında 18 Nisan'da gerçekten Koç burcunun üstüne gelir ve ilkel astrolojinin (Sideral astroloji) teorisini kabul edersek Güneş Koç 18 Nisan - 13 Mayıs arası süregelen döneme denk gelir. Fakat 21 Mart'ın baharın başlangıcını temsil etmesiyle beraber başlangıcı temsil eden Koç burcu 18 Nisan'da değil, 21 Mart'da başlıyor kabul edilir. Baharın ilk dönemi, astroloji dilinde başlangıç anlamına gelen Koç burcu ile bağdaştırılır ve 21 Mart aslında hangi burca denk gelirse gelsin Koç burcunun başlangıcı olarak sayılacaktır.

 

Yeterince laf salatası yaptım. İşin alt yapısını anladığınızı var sayarak işin en basit tarafı olan şu meşhur teoriden bahsedelim. Burçların sınıflandırılmasında yarayan elimizde üç şey mevcut:

 

-Mevsimler

-Ve mevsime göre şekil alan nitelikler

-Elementler

 

Mevsimler, aslında eğer birisine astroloji öğretirsem ilk öğreteceğim şeylerden biridir. Burçlara girmeden önce aslında yüzeysel de olsa çok iyi bilgiler verir ve öğrenmeye ilk adım olarak iyi bir seçenektir. Tıpkı ilkokulda çocuklara alfabeyi öğretmeden önce cümleleri öğretmek gibi bir şeydir astrolojiye mevsimlerden başlayarak gitmek.

 

İlkbahar, bireyselci bir yaklaşımı temsil eder. Temel motivasyonu bireysel kazançlar ve elde etmek istediği arzulardır.

Yaz, bir topluluğu fakat bunun ilkelce bir şekilde gerçekleşmesini temsil eder. Temel motivasyon ilgi çekmektir.

Sonbahar, sosyal bir yaklaşımı temsil eder. Temel motivasyonu başkaları üzerinden kazanç ve arzuladığı şeyleri elde etmektir.

Kış, medeni bir topluluğu temsil eder. Temel motivasyon entelektüel, dogmalardan bağımsız ve gelişmiş toplumun bir parçası olmak ve toplumca hareket etmektir.

 

Nitelikler ise bu mevsimler içerisinde burçları daha kolay ayırt etmemizi sağlar.

 

Öncü: Başlattığı mevsimin temsil ettiği konularla önceki mevsimin temsil ettiği konular arasında bir çatışma görülür. Mevsimin özellikleri tam olarak kendisini belli etse de önceki mevsimden arda kalan bazı özellikler görülebilir. (Örn: Koç'un amacı bireysel kazanç sağlamaktır fakat topluluğa katkıda bulunma dürtüsü de taşıyabilir. Toplum için kurbaniyet Balık gibi Koç'ta da görülebilen bir konu.)

Sabit: Mevsimsel olarak temsil edilen konuları barındırır, mevsimin bütün özellikleri saf olarak görünür. (Örn: Boğa burcu haz, para ve bireysel güvenliği tamamen ön planda tutar.)

Değişken: Mevsimsel özelliklerin zirve yaptığı fakat gelişen zihinsel niteliklerle artık başka bir bakış açısının benimsenmesini temsil eder. (Örn: İkizler burcu bencil ve bireysel kazançları ön planda tutar fakat toplum tarafından dışlanmışlık hissi ile kendisini topluma katılmak zorunda hisseder.) Kendisinden sonra gelen mevsimle beraber sayılması gereklidir.

 

Her değişken burç, bulunduğu mevsimin antitezini getirir. Mevsiminin öncüsünü iyi birer cevap verir ve kendisinden önce gelen değişken burcun bitişini temsil eder. Ben değişken burçları mevsimlerin temel taşları olarak düşünüyorum.

 

Bununla beraber, işin rengini gösteren şeyler ise elementler oluyor. Bunca bilgi ile beraber elementlerle beraber bana kalırsa gerçekten bir şeyler ifade etmeye başlıyor.

 

Ateş grubu: Ben vurgusunu topluma karşı ön plana taşır.

Toprak grubu: Benin iyileştirilmesini veya mükemmelleştirilmesini ön plana taşır. Çoğunlukla ya asosyaldir ya da antisosyal.

Hava grubu: Benlik vurgusundan çok biz vurgusunu ön plana taşır. Zıttındaki burç hitap ettiği burçtur.

Su grubu: Başkaları tarafından benimsetilmiş bir kimlik ile kişinin öz kişiliği arasındaki çatışmayı ön plana çıkarır. Zıt burcundaki özellikler kendisinden beklenebilir.

 

Şimdi elimizdeki bu üç özelliğe göre burçlara özellikler sunalım.

 

Koç: Benlik olgusunu temsil eder ve toplumsal kazançlardan elde edilen bireysel kazançları ön plana taşır.

Boğa: Sakin ve uyumlu bir kimlik olarak hazzı elde etmeyi temsil eder.

İkizler: Bencil, kendi kendisine yetebilen ancak hor görülmekten sıyrılmak isteyen kimliği temsil eder.

Yengeç: Korkularından dolayı topluma kapalı görünmesine rağmen ilgi çekmek isteyen, zaman zaman bencilce hareket edebilen kimliği temsil eder.

Aslan: Benliğini toplum içerisinde ön plana çıkaran, cesur ve ilgi çekmeye çalışan kişiyi temsil eder.

Başak: Şerefini korumaya çalışan, her konuda uzmanlaşmak ve takdir edilmek isteyen kişiyi temsil eder.

Terazi: İnsanlarla uyumlu, insanları tatmin ederek onlardan bir şey bekleyen kimliği temsil eder.

Akrep: İnsanları manipüle ederek, mutlu ederek ya da korkutarak onlar üzerinden bir şeyler elde eden kimliği temsil eder.

Yay: İnsanları entelektüel olarak insanları cezbederek onların kendi benliğini tatmin etmesini temsil eder. Fakat gelişen entelektüel yetenekler kişiye sorgulama yeteneği kazandırır.

Oğlak: Bilge, topluma aykırı olmasına rağmen topluma karşı uyumlu olan kimliği temsil eder.

Kova: Topluma tamamen aykırı olmasına rağmen gelişmiş toplumun bir parçası kabul edilen kişileri temsil eder.

Balık: Topluma kayıtsız bağlılığı fakat içten içe toplumsallığı ön plana çıkaran bakış açısına karşı içten içe nihilist bir tavıra sahip olan kişileri temsil eder.

 

Daha sonra eklemeler yapabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beğendiğim her konuya beğendiğimi belirtme gereği duymadığımı çok iyi biliyorsun. Açıklayıcı ve gerçekçi bir konu olmuş. Kopyala yapıştır olmaması gerektiğini düşündüğüm bir konu astroloji.

 

Herneyse, şu balık burçlarını kimse anlamıyor. Halbuki duygusallıklarının altında gizli acımasızlıkları da var. Balık denildiğinde ilk akla gelen diğer bir düşünce ise saf, aldatılan, kandırılan, kullanılan.. vs. Oluyor. Bu tür yorumları neye dayanarak söylüyorlar bilmiyorum.

 

Ah o içimizdeki bilinç katilini hiç bir zaman bileyemeyeceksiniz. İnsanların bilinçaltiyla çok güzel oynuyoruz. Balıkları övün ahhahaha :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beğendiğim her konuya beğendiğimi belirtme gereği duymadığımı çok iyi biliyorsun. Açıklayıcı ve gerçekçi bir konu olmuş. Kopyala yapıştır olmaması gerektiğini düşündüğüm bir konu astroloji.

 

Herneyse, şu balık burçlarını kimse anlamıyor. Halbuki duygusallıklarının altında gizli acımasızlıkları da var. Balık denildiğinde ilk akla gelen diğer bir düşünce ise saf, aldatılan, kandırılan, kullanılan.. vs. Oluyor. Bu tür yorumları neye dayanarak söylüyorlar bilmiyorum.

 

Ah o içimizdeki bilinç katilini hiç bir zaman bileyemeyeceksiniz. İnsanların bilinçaltiyla çok güzel oynuyoruz. Balıkları övün ahhahaha :D

 

Yorum attığın iyi oldu. Sana cevap olarak kafamdaki şeyi de yazayım.

 

Balık burcu... Yay burcunun 4. evi, yani Yay burcunun temsil ettiği değerlerin tamamen sonlanışı ve sürecin farklı bir ifade kazanışı. Yay burcu devlet, din, felsefe gibi büyük değerlerin teorik yüzlerini temsil ediyor. Büyük bir medeniyeti oluşturan değerleri temsil eden Yay burcu yani. Balık burcu ise Yay burcunun bu yaklaşımını nihilist yaklaşımla sonlandırır ve kendisinden sonra gelecek bireyselcilik için bir zemin hazırlar. Hell yeah.

 

Kurbaniyet temaları doğru olabilir. Değişken burçlardaki dış kimlik - iç kimlik çatışmasının sonucu olarak içten ne kadar bunca şeyi saçma buluyor olsa da dıştan kendisini toplumuna adamış, yumuşak başlı davranır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peki harita bir bütün biraz ondan biraz bundan biraz yağ biraz tuz biraz şeker derken nasıl dikkate alalım. :)

 

Bütün harita bir bütündür, doğru. Peki ya o haritayı okuyamadıktan sonra bütün olarak incelesen ne olur, tane tane okusan ne olacak?

 

Buradan anlatmaya çalıştığım şey burçların karakteristiğini anlamaya çalışırken bir teori ortaya sürmek. Burçlar 101 gibi düşün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bütün harita bir bütündür, doğru. Peki ya o haritayı okuyamadıktan sonra bütün olarak incelesen ne olur, tane tane okusan ne olacak?

 

Buradan anlatmaya çalıştığım şey burçların karakteristiğini anlamaya çalışırken bir teori ortaya sürmek. Burçlar 101 gibi düşün.

okuyamadım okutmadılar bana ali okulu ile buraya kadar.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beğendiğim her konuya beğendiğimi belirtme gereği duymadığımı çok iyi biliyorsun. Açıklayıcı ve gerçekçi bir konu olmuş. Kopyala yapıştır olmaması gerektiğini düşündüğüm bir konu astroloji.

 

Herneyse, şu balık burçlarını kimse anlamıyor. Halbuki duygusallıklarının altında gizli acımasızlıkları da var. Balık denildiğinde ilk akla gelen diğer bir düşünce ise saf, aldatılan, kandırılan, kullanılan.. vs. Oluyor. Bu tür yorumları neye dayanarak söylüyorlar bilmiyorum.

 

Ah o içimizdeki bilinç katilini hiç bir zaman bileyemeyeceksiniz. İnsanların bilinçaltiyla çok güzel oynuyoruz. Balıkları övün ahhahaha :D

dostum bizi iyi anlatmışsın. balık.. çöküşün burcu, ben'in silinişi, varlığın evrenin içinde eriyip gitmesinin, sonun başlangıcını getiren habercinin burcu.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dostum bizi iyi anlatmışsın. balık.. çöküşün burcu, ben'in silinişi, varlığın evrenin içinde eriyip gitmesinin, sonun başlangıcını getiren habercinin burcu.

 

Bana kalırsa pek öyle düşünme. Tam aksini de söyleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yine lethal yine harika bir yazı. Astroloji defterini watty ye derhâl istiyorum :))

Ve cidden yengecin gerçek yüzünü senin yazilarinla gördüm. Buradaki Başak ise bana tamamen uyumlu. Şeref,gurur ve bilgisiyle takdir edilmek isteyen kişilik. Eleştiri istersen yaparım tabii :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...