Jump to content

paganlaw

Önerilen Mesajlar

Şu hayatta insan her şeye ağlamaz. Benim ağlayacağımdan emin olduğum günlerden biri Ozzy Osbourne'un öldüğü gündür. Evet o da bir gün ölecek. Jeff Hanneman gibi, Lemmy Kilmister gibi, Ronnie James Dio gibi. Ama ben Ozzy öldüğü gün ağlıyor olacağım. Ozzy, metal müziğin yaratıcısı. Kim sevmiyor olursa olsun, kim popüler kültüre esir oldu derse desin. Ozzy benim için metal müziğin kaynağı ve eşsiz örneğidir. Ozzy'n öleceği gerçeği bile beni üzüyor. Sen çok yaşa, en çok sen yaşa Ozzy Osbourne....

 

 

 

Konu gereği bilgi vermek gerekiyor, vikipedi'den şu bilgileri (ç)alıyorum:

 

 

John Michael Ozzy Osbourne (3 Aralık 1948, Birmingham), İngiliz şarkıcı.

 

Babası Jack Osbourne, General Motors firmasında, annesi Lillian Osbourne ise Lucas adlı araba sarf malzemeleri üreten bir firmada işçi olarak çalışıyordu. Altı kardeşi ile beraber büyüyen Osbourne, okul hayatında pek başarılı olamadı; öğretmenleri öğrenim güçlüğü çektiğini düşünüyorlardı. 14 yaşındayken Beatles’ın müziği sayesinde rock müzikle tanışan Osbourne, 15 yaşındayken okulu bıraktı ve de yerel işletmelerde, inşaattan araba fabrikasına kadar değişen pek çok sektörde çalışarak iş hayatına atıldı. İlk müzik grubunu bu yıllarda, Birchfield Road School’da beraber okuduğu arkadaşı Tony Iommi ile beraber kurdu. Grup, psychedelic rock müziğinin baskın akım olduğu yıllarda, blues etkileşimli sert bir rock müzik eksenini korumaya çalışıyordu. Bas gitarist Geezer Butler, gruba yönetmen Mario Bava’nın korku filmi Black Sabbath’ın adını vermeyi düşündüğünü söyleyince gruplarının adı da konmuş oldu.

 

Grubun ilk albümü Black Sabbath, 13 Şubat 1970 yılında piyasaya çıktı ve de Amerikan müzik listelerinde 8. sıraya kadar yükseldi. İlk albümden sadece dört ay sonra stüdyoya dönen grup, War Pigs adlı ikinci albümleri üzerinde çalışmaya başladı; fakat Vietnam Savaşı’nı yeren albümün adı, müzik şirketinin baskısı üzerine Paranoid Park’e çevrildi. Paranoid, 4 milyondan fazla kopya sattı ve gruba ilk Amerika turnesinin kapısını açtı. Ozzy Osburne, bu albümle beraber şarkıcılık ve söz yazarlığı konusunda heavy metalin en etkili isimlerinden birisi haline gelmeye başladı.

 

İlk albümlerinin liste başarıları, 1971 yılında Master of Reality, 1973 yılında Volume 4, 1973 yılında Sabbath Bloodly Sabbath ve 1976 yılında Sabotage ile devam etti. Fakat grubun başarılı gidişi, 1976 yılında piyasaya sürülen Technical Ecstasy ile beraber durulmaya başladı. Technical Esctasy, Black Sabbath’ın Amerika listelerinde ilk 50’ye giremeyen ilk albümü olmuştu ve albüm sonrasında grupta çözülmeler görülmeye başlandı ve Ozzy Osbourne, 1977 kasımında, grup yeni albümleri için stüdyoya girmeden kısa bir süre önce Black Sabbath’dan ayrıldığını açıkladı. Grubun gidiş hattından memnun olmadığını söyleyen Osbourne, yine de grubun son albümü olan Never Say Die! kadrosunda yer aldı ve de 1979 yılının sonunda, çok fazla uyuşturucu madde kullandığı ve gruba yeni eserler katacak durumda olmadığı gerekçesiyle gruptan kovuldu . 2009 yılında otobiyografisini yayınladı.

 

Black Sabbath ile

1970 Black Sabbath

1970 Paranoid

1971 Master of Reality

1972 Vol. 4

1973 Sabbath Bloody Sabbath

1975 Sabotag

1976 Technical Ecstasy

1978 Never Say Die!

2013 13

 

Solo albümleri

1980 Blizzard of Ozz

1981 Diary of a Madman

1983 Bark at the Moon

1986 The Ultimate Sin

1988 No Rest for the Wicked

1991 No More Tears

1995 Ozzmosis

2001 Down to Earth

2005 Under Cover

2007 Black Rain

2010 Scream

 

Konser albümleri

Live At Budokan(2002) Live & Loud(1993)

 

Derleme albümler

1989 Best of Ozz

1990 Ten Commandments

1997 The Ozzman Cometh

2003 The Essential Ozzy Osbourne

 

EP'ler

Mr. Crowley Live EP (1980)

Just Say Ozzy (1990)

Dreamer EP

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendimi bildim bileli dinlediğim güzel insan. En son geçen ki konserinde. Talihsizlikler silsilesi yüzünden gidemedim. Ancak canlı bağlandım falan. O yaşta o ne enerjidir öyle yahu. Adam hala ölmemiş hatta yaşlanmamış bile diyor insan. Nice gruplardan alamıyor insan o enerjiyi. O yüzden sen çok yaşa ozzy. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...