Jump to content

Önerilen Mesajlar

EMPATİK HASTALIKLAR: Başka İnsanların Hastalıklarını mı Çekiyorsunuz?

 

 

Empatik hastalıklar kendinizin olmayan semptomları tezahür ettirdiğiniz hastalıklardır. Birçok hasta ilaçlara veya psikoterapiye kısmen yanıt veren panik atak, kronik depresyon, yorgunluk, ağrı veya gizemli hastalıklar ile etiketlenmiş olarak bana geldi. Bazıları neredeyse eve hapsolmuş veya yıllardır hastaydı. Hepsi de, “Kalabalıklarda bulunmaktan ödüm kopuyor. Başka insanların öfkesi, stres ve ağrısı beni güçsüzleştiriyor ve enerjimi toplamam için çok fazla zamana gereksinimim oluyor.” diyorlar.

 

 

Tüm bu hastaların yakın geçmişlerine baktığım zaman, onların “fiziksel empatlar” dediğim şey olduklarını gördüm: bu insanların bedenleri o kadar geçirgen ki, başkalarının semptomlarını emiyorlar. Ben de bunlardan biriyim. Fiziksel empatlar başkalarının şeyleri filtrelemek için sahip oldukları savunmalara sahip değiller. Bir psikiyatrist olarak bunu bilmek bu hastalara nasıl muamele ettiğimi değiştirdi. İşim onlara nasıl merkezleneceklerini, kendilerini koruyacaklarını, sağlıklı sınırlar çizeceklerini ve başkalarından topladıkları enerjileri salıvereceklerini öğretmek oldu.

 

 

Fiziksel empat olup olmadığınızı belirlemek için aşağıdaki testi yapın.

 

 

Test: Fiziksel Bir Empat mıyım?

 

Kendinize sorun:

* Aşırı hassas veya hastalık hastası olarak etiketlenmekte miyim?

* İyi görünen birinin yanına oturduğumda aniden göz kapaklarım ağırlaşıp şekerleme yapıyor gibi hissettim mi?

* Kalabalıklarda huzursuz, yorgun veya hasta hissedip onlardan kaçıyor muyum?

* Başka birilerinin endişesini veya fiziksel ağrısını bedenimde hissediyor muyum?

* Öfkeli veya saldırgan insanların yanında tükenmiş hissediyor muyum?

* Tıbbi tahliller için doktordan doktora koşuyor, ama “İyisin” yanıtı alıyor muyum?

* Kronik yorgunluğum var mı ya da bir çok açıklanamayan semptomlarım var mı?

* Sık sık dünya tarafından bunalmış hissedip evde kalmayı istiyor muyum?

 

 

Eğer 1 – 3 soruya “evet” yanıtı verdiyseniz, en azından kısmen empatsınız. 4 – 5 soruya “evet” dediyseniz, bu ılımlı derecede fiziksel empat olduğunuzu gösterir. 6 – 7 “evet” yüksek derecede empat olduğunuzu belirtir. 8 evet tamamen empat olduğunuzu belirtir.

 

 

Fiziksel empat olduğunuzu keşfetmek bir ifşa olabilir. İçiniz rahat olsun: deli değilsiniz. Yalandan hasta ya da hastalık hastası değilsiniz. Bu şeyleri hayal etmiyorsunuz, yine de doktorunuz size baş belası gibi davranıyor olabilir. Siz geliştirmeniz ve başarılı şekilde yönetmeniz gereken bir armağana sahip hassas bir insansınız.

 

 

Toksik Enerjiyi Bırakmak İçin Stratejiler

 

Fiziksel empatinin sizi bunaltması gerekmez. Şimdi kendimi merkezleyebildiğim ve başkalarının ağrılarını almaktan kaçındığım için, empati hayatımı daha şefkatli, içgörülü ve daha zengin hale getirdi. Başarılı bir fiziksel empat olarak gelişmenin bazı sırları aşağıda.

 

Empatlar İçin Hayatta Kalma Rehberi: Başka İnsanların Hastalığını ve Ağrısını Çekmeyi Durdurmanın 9 Stratejisi

 

 

1. Değerlendirin. Önce, kendinize sorun: Bu semptom veya duygu benim mi yoksa başkasının mı? Her ikisi de olabilir. Eğer öfke veya korku gibi duygular sizin ise, kendi kendinize veya profesyonel yardım alarak buna neyin neden olduğu ile yüzleşin. Eğer size ait değilse, onu üreten kişiyi belirlemeye çalışın.

 

 

2. Uzaklaşın. Mümkün olduğunda, şüpheli kaynaktan en azından 6 metre uzağa gidin. Rahatlayıp rahatlamadığınıza bakın. Yabancıları gücendireceğinizi düşünmeyin. Halka açık bir yerde “rahatsızlık” duygusunun size empoze edildiğini hissederseniz, oturduğunuz yeri değiştirmekte tereddüt etmeyin.

 

 

3. Hassas, incinebilir noktalarınızı bilin. Her birimiz başkalarının stresini çekmeye daha hassas olan beden kısımlarına sahibiz. Benimki bağırsağım. Kendinizinkini belirlemek için bedeninizi tarayın. Boynunuz mu? Boğaz ağrınız var mı? Baş ağrıları? Mesane enfeksiyonu? Semptomlar başladığında, avucunuzu oraya koyun ve rahatlatmak için o bölgeye sevgi dolu nezaket göndermeye devam edin. uzun süreli depresyon veya ağrıda, kendinizi kuvvetlendirmek için bu yöntemi her gün kullanın. Bu rahatlatıcıdır ve güvenlik ve iyimserlik duygusu oluşturur.

 

 

4. Nefesinize Teslim Olun. Eğer başka birilerinin semptomlarını topladığınızdan şüpheleniyorsanız, bir kaç dakika nefesinize yoğunlaşın. Bu merkezleyicidir ve sizi gücünüze bağlar.

 

 

5. Meditasyon Yapın. Duygusal veya fiziksel stres ile başa çıkmak için bir kaç dakika meditasyon yapın. Bunu evde, işyerinde, partilerde ya da konferanslarda yapın. Veya, banyoya sığının. Orada meditasyon yapın. Pozitifliğe ve sevgiye odaklanın.

 

 

6. Sağlıklı sınırlar koyun. Stresli insanları dinlemek için ne kadar zaman ayıracağınızı kontrol edin ve “hayır” demeyi öğrenin. Hatırlayın, “hayır” tam bir cümledir.

 

 

7. Etrafınızda koruma olduğunu gözünüzde canlandırın. Tüm bedeninizin etrafında beyaz ışık örtüsü olduğunu gözünüzde canlandırın. Veya son derece toksik insanlarla, davetsiz misafirlere karşı enerji alanınızı koruyan ve kontrol eden vahşi siyah bir jaguar hayal edin.

 

8. Röntgen vizyonu geliştirin. Belinizdeki omurların arasındaki boşluklar bedenden ağrıyı elimine etmeye olanak sağlar. Ağrının bedeninizi terk ettiğini gözünüzde canlandırarak bu boşluklardan ağrıyı dışarı yönlendirmeyi öğrenmek faydalıdır. Ağrı hayatın devasa enerji matriksi ile harmanlanırken ona elveda deyin.

 

 

9. Banyo yapın veya duş alın. Stresi çözmenin hızlı bir yolu kendinizi suya bırakmaktır. Banyo yapmak otobüs egzoslarından başkalarından alınan şeylere kadar her şeyi yıkayıp uzaklaştırır. Doğal mineral sulara girmek her şeyi arıtır.

 

 

Bu stratejileri uygulamaya devam edin. Kendinizi ve alanınızı koruyarak etrafınızda sizi destekleyen sihirli güvenli bir baloncuk yaratabilirsiniz, aynı zamanda olumsuz insanları kendinizden uzaklaştırırsınız. Ara sıra ağrıları veya bazı diğer semptomları toplarsanız panik yapmayın. Bu olur. Bu stratejiler ile stresli durumlara hızlı yanıtlar verebilirsiniz. Bu sizi daha güvenli, sağlıklı yapar.

 

Dr. Judith Orloff

(Çeviri: Saffet Güler)

 

Kaynak: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1307530145933410&id=470758379610595&substory_index=0

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Sık Görülen Hastalıklar ve Faydalı Renkleri

   Mide Krampları:Sarı,limon sarısı. İltihaplanma:Mavi,mavi-menekşe. Ağrı(kulak):Turkuaz. Ağrı(baş):Mavi,yeşil. Ağrı(kas):Pastel turuncu. Ağrı(diş):Mavi,mavi-menekşe. Alkolizm:Lacivert,sarı. Alerjiler:Lacivert,açık turuncu. Anemi:Kırmızı. İştah(aşırı):Lacivert. İştah Kaybı:Sarı,limon sarısı. Astım:Mavi,turuncu. Bulantı:Sarı,limon sarısı. Kanama:Mavi-yeşil. Su Toplaması:Pudra ya da buz mavisi. Tansiyon(düşük):Kırmızı,kırmızı-turuncu. Tansiyon(yüksek):Mavi,yeşil. Kemikler:Menekş

   , Yer: Alternatif Terapiler

  • Şamanik Bakış Açısından Hastalıklar

   Şamanlar hastalığın ruhsal boyutuna bakarlar. Bir hastalık duygusal veya fiziksel boyutta gerçekleşiyor olabilir ama şaman ruhsal dengesizlik veya uyumsuzluğu arar.   Şamanik bakış açısından hastalığın üç çeşit klasik nedeni bulunur. Tedavi yaratmak için icra edilebilecek sınırsız şifa seremonisi bulunur. Şamanın yardımcı ruhları nedeni teşhis eder ve sonra da şifalandırma için gerekli tedavinin uygulanmasına yardım ederler. Şaman, şifa enerjilerine kanal olmak için yardımcı ruhları ve evrenin

   , Yer: Witchcraft

  • Şakralar - Bilinç ve Beyinle İlgili Hastalıklar

   Bayan Kunz'un anatomik terimler hakkında bilgisi olmadığından, gözlemlerini belirtebilmesi için beynin gerçek boyutlardaki bir kopyasını kullandık. Bu, boynu da kapsayan ikiye bölünmüş bir insan kafası; vinil kauçuktan dökme kalıp olarak yapılan gerçek bir insan beyni kesitiydi. Normal ve anormal hallerde herhangi bir değişikliğe dikkat edebilmesi için, Bayan Kunz'a anatomik yollar hakkında kısa bir açıklama yapıldı. Sonra, beyin hakkında daha fazla bilgi alabilmesi için, bir tıp okulunun beyin

   , Yer: Sağlık

  • Göktaşı Düştü,Hastalıklar Başladı...

   Peru'nun güney kesiminde bulunan Desaguadero bölgesine geçtiğimiz Cumartesi günü göktaşı düştü. Bu olayın ardından bölgede yaşayanlarda çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıktığı bildirildi.   LİMA - Desaguadero bölgesinin Puno kesiminde yaşayan halk, düşen göktaşının ardından hastalandıklarını iddia ediyor. Cumartesi günü gün ortasında büyük bir patlama duyduklarını ve olayın meydana geldiği yere ulaştıklarında bir ateş topu ile karşılaştıklarını söyleyen halk, başta bir uçak düştüğünü tahmin ettik

   , Yer: Uzay ve Gizemleri

  • Türklere Özgü Hastalıklar

   • Gazete ve dergilerdeki resimlere sakal, bıyık ve gözlük yapma. • Sebepsiz yere köpeklere hırlayıp onları havlatma. • Tavla, pişti, bilardo oynayanlara karışma. • "Hayırlı olsun" deyip yeni ayakkabılara basma. • Plajda deve güreşi yapma. • Kafeteryada, çay bahçesinde sigara izmaritini çay bardağına atma. • Ara yoldan ana yola çıkacak araca yol vermeme. • Yeni atılmış betona ayak izi bırakma, isim yazma. • Cep telefonu kullanmanın yasak olduğu yerlerde illaki görüşme yapma. • Yürürken y

   , Yer: Gnoxis Cafe

×
×
 • Yeni Oluştur...