Jump to content

Önerilen Mesajlar

George Orwell'ın Hayvan Çiftliği'ni ve 1984'ünü “kült-klasikler” sınıfına sokan nedir? Neden kaba tabirle “okunması gereken kitap” demiyoruz?

'Klasik' tam olarak nedir? Ve bir şeye klasik derken neye dikkat etmemiz gerekir? İtalyan yazar Italo Calvino bizim gibi kararsızlar için 1991'de Klasikleri niçin okumalı? Adında bir kitap yayınlamış. Kitapta 'klasiğin' tam 14 kez tanımını yapmış. Calvino'ya göre;

 

1. Klasikler, genelde insanların haklarında “Bu kitabı okuyorum...” değil, “Bu kitabı yeniden okuyorum...” dediği eserlerdir.

2. Klasikler, onları okuyanlar ve sevenler için değerli bir deneyim oluşturur; ancak tekrar okumak için uygun koşulları bulduklarında kendilerine bu şansı yaratmak için onları saklarlar.

3. Klasikler, hem hafızalarımıza unutulmayacak bir şekilde kazındıklarında hem de zihnimizin katmanlarında kendilerini bilinçsizce gizlediklerinde benzersiz bir etki yaratırlar.

4. Klasikleri her okuduğunuzda sizde, ilk okuduğunuzdaki keşfetme hissini yaratır.

5. Hatta bir klasiği ilk okuduğunuzda, daha önce okuduğunuz bir şeyi tekrar okuyormuşsunuz hissi de yaratabilir.

6. Bir klasiğin söyleyecekleri asla bitmez, her seferinde yeni bir şeyler öğrenirsiniz.

7. Klasikler bize eski kitapların yarattığı atmosferi yaratan, geçmiş kültürlerin içinden geçip gelen kitaplardır.

8. Bir klasiğin etrafında her zaman eleştiriden bir toz bulutu olmalı ama bu tozdan her zaman aklanmalı.

9. Klasikler, kulak dolgunluğumuzun olduğu ve konusunu bildiğimizi sandığımız ancak okuduğumuzda daha orijinal, beklenmedik ve yeniliğe açık bulduğumuz kitaplardır.

10. 'Klasik', evrensel olan her kitaba söylenen bir terimdir, antik bir tılsımla eşdeğerdir.

11. 'Sizin' klasiğiniz, ona karşı kayıtsız kalmanıza izin vermeyen ve kendinizi onunla bir ilişki içinde ya da karşısında hissettiren kitaptır.

12. Her klasik başlangıçta diğer klasiklerden önce gelir; ama onu okuyanlar, okur okumaz soyağacında diğer klasiklerin arasındaki yerini bulabilir.

13. Bir klasik, var olan gürültüyü arkaplanda dağılan bir uğultuya indirger. Gürültüde kaybolmaz.

14. Bir klasik, arkaplanda kalmakta ısrar eden gürültüye hakim olur.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Ödüllü Sahne Eseri Yazma Yarışması

   Epey zamandır yılda iki defa düzenleniyor. Geçmiş senelerde bir kez katılmıştım. İlgi duyanlar için eğlenceli olabilir... Daha öncesinde tiyatro oyunu okumamışsanız, öncesinde bir iki şey okumanız faydanıza olacaktır...   >>> https://www.mitosboyut.com.tr/ >>> http://www.nilufer.bel.tr/haber-7253-sahne_eseri_yazma_yarismasi_2021_duyuru

   , Yer: Edebiyat

  • Klasik Astroloji ile Modern Astroloji Arasındaki Farklar

   Bana en çok sorulan sorulardan biri olduğu için, klasik astroloji ve modern astroloji arasındaki genel yaklaşım ve tekniksel farkları maddeler halinde sıralamaya çalışacağım. Bunu yapmaktaki amacım hangisinin daha doğru çalıştığını saptamak değil, sadece aralarındaki ayırıcı farkları belirlemektir. 1) Klasik astroloji ve modern astroloji arasındaki en önemli fark, modern astrolojinin daha ziyade harita sahibinin psikolojisini öne çıkarması nedeniyle, tüm haritayı sadece harita sahibini ilgil

   , Yer: Astroloji

  • Klasik Savaş Uçağı MiG-31

   Rusya'nın imzası haline gelmiş klasik savaş uçağı MiG-31, modern savaş teknolojisinin son ürünü Kinjal füzesi ile donatılmasından sonra, Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da büyük bir tehdit unsuru olarak görülmeye başladı.   http://i.hizliresim.com/1ENYR1.jpg   Global çapta askeri silahlar hakkında araştırma haberleri sunan Military Watch Magazine’in haberine göre Rusya’nın MiG-31 adlı klasikleşmiş savaş uçağının modern teknoloji ile donatılmış hali, potansiyel rakip ülkeler nezdinde ciddi kayg

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Klasik Gitar ve Elektro Gitar Dersi Ankara

   26 yıllık gitar hocasıyım. Sadece bu işi yapıyorum. Klasik Gitar, Pop Gitar ve Teori üzerine yayımlanmış 3 tane kitabım vardır. Detaylı bilgi için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: www.gitardersiankara.com . Klasik gitar ve elektro gitarda; pop (akustik), fingerstyle, doğaçlama , blues, rock, jazz gitar dersleri veriyorum. Ayrıca ileri düzey ve elektro için teori ve armoni dersleri de veriyorum. Armoni, gamlar, bir şarkıda solo nasıl atılır, nasıl solo yazılır, şarkının tonu nedir, hangi akorla

   , Yer: Rock / Metal

  • Klasik tarot sarayli kartlar hakkinda?

   Mrb.rider waite destesinde sarayli kartlarin yorumlanisi fal bakarken nasil yapiliyor.? Yontemi bakis acisi nedir?

   , Yer: Tarot

×
×
 • Yeni Oluştur...