Jump to content

Tarihi eser niteliği taşıyan eşyalar ne yapılır?


KurukafaDimtis

Önerilen Mesajlar

Tarihi eser niteliği taşıyan nesnelerle ilgili olarak sunu belirtmek isterim ki suçtur.Nereden elde ettiğiniz önemli degildir.Dede yadigarı olması veya bahçenizde bulmuş olmanız yada herhangi bir yerde bulmuş olmanız sonucu değiştirmiyor ve bunu saklamaniz veya taşımanız kesinlikle suçtur.Bilincsizce sakliyorsaniz korkmayın çünkü ülkemizin tarihi eserler konusundaki gevşekliği dillere destan...

Müzeler tarafından tarihi eserlerin kaydı tutulur.Bir nesnenin tarihi eser niteliği taşıması için üzerinden 100 yıl geçmiş olması gerekir.Eğer eser önceden kayıtlı ise yönetmelik gereği bunu getiren kişiye ikramiye verilmez.

 

Birr tarihi eser bulduğunuz zaman bunu iki yere götürebilirsiniz birincisi müzeler ikincisi ise devletin onay verdiği koleksiyonerler.Devlet insanları buna teşvik etmek için bir miktar ikramiye vermektedir.Müzeye götürülen eser incelenir ve esere biçilen değere gore bir ikramiye verilir.(bır esere maddî değer bıcmek saçma gelebilir ama maalesef öyle).Bunun bulunan arazi özel mülkiyet olması veya devlet arazisi içerinde bulunmuş olması alınan miktarı etkiler bunun için gerekli yönetmelikleri okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

 

İkinci goturebileceginiz kişiler ise koleksiyinerlerdir koleksiyonerler aldıkları eserleri sergileyen devletten izinli yetkili kişilerdir.Tarihi eserleri koleksiyonerlere götürebilirsiniz bunda hicbir sakınca yoktur.

 

Eğer elinizdeki eser size ait ise(miras yolu ile) bunu sanırım kanıtlarsanız eseri elinizde bulundurabilirsiniz bu konu hakkında fazla bir bilgim yok.Ayrıca yönetmelikte yazan üç gün içerisinde getirilmelidir yasasi gözünüzü korkutmasın zaten devlet bu tip sorunları halkın "acaba suçlu sayarlar mi?" düşüncesini engellemek için çözüm bulmuştur.Koleksiyonerlik gibi bir yönteme başvurulmuş olmasının sebeplerinden biri de budur...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...