Jump to content

Palingenesis Deneyi (Ölümsüzlük) ve Paracelsus


Karabuyu

Önerilen Mesajlar

Stoacılar ve Pisagorcular için "palingenesis" terimi başkalaşım ve reenkarnasyonla eşanlamlıydı. Simyacılar bitkileri kendi küllerinden yeniden diriltere, sadece bilincin ve aklın değil, aynı zamanda fiziksel yapının yok oluşundan sonra hayatta kalmanın mümkün olduğunu kanıtlamaya çalışmıştır. Palingenesis terimi ayrıca evrenin periyodik uykusundan uyanmasını veya dünyanın Tufan gibi büyük bir felaketten sonra yeniden dirilişini anlatmak için de kullanılmıştır. Gezegenleri canlı bir organizma olarak gören kadim filozoflar, bütün suretlerin yaşamak zorunda göründüğü hayatın çeşitli aşamalarını -doğum, büyüme ve çürüme- gezegenlere atfetmişlerdir.

 

 

Paracelsus

http://i.hizliresim.com/qEJDB5.jpg

 

Hindistan'da birbirinin yerini alan kozmik faaliyet ve atalet dönemlerinden Brahma'nın Geceleri ve Gündüzleri diye bahsedilir. Schopenhaur palingenesis terimini iradenin hayatta kalması ve onun yeni kişiliklerde tezahür etmesi için kullanmıştır. Hermetik felsefenin kimi öğrencileri, ölümün üzerinden çok geçmiş olsa bile bir insan cesedini palingenesis yoluyla hayata döndürmenin mümkün olduğunu ileri sürerler, Bu deneyi yapmaya çalışanlar, sorunun üzerine, sürece dahil olan konuları tam anlamadan gitmektedirler; çünkü hiçbir Hermetik formül, lafzi olarak anlaşılmamalıdır. Palingenesis gerçekte ruhani ruhun irrasyonel madde ve organizmadan çıkıp dirilmesidir. İnsan bedeni bir hermetik şişedir. Ruh ağacı beşeri yozlaşmayla yanar; ancak kanıtlanmıştır ki, palingenesis yoluyla insan günah ve yozlaşma çukuruna ne kadar batmış olursa olsun, ruhani elementler asla yok olmaz, simya sanatıyla tekrar bir araya getirilebilir ve insan doğasında Hayat Ağacı yeniden yeşertilebilir.

 

http://i.hizliresim.com/MkaZJN.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...