Jump to content

rebelgoth

Önerilen Mesajlar

Scientology mesela...

 

Başlarda Hubbard tarafından kişisel gelişim için hazırlanan bir felsefe iken daha sonra bir dini akıma dönüşmüş. Üç kıtada tapınakları var. Derece sistemleri var. Üst derecelere yükselince kurucuları (bilim kurgu yazarı) Hubbard'ın el yazmalarından oluşan bir dosyaya sahip oluyorsunuz ve bu el yazmalarının öğretisine göre Xenu denen bir galaktik konfederasyon lideri var.

 

Araştırınca eğlenceli de, içeride tutmak için bayağı işkenceleri varmış. Ayrılan eski üst düzey üyeleri söylüyor. Sürekli bağış yapmaya zorlanıyormuşsunuz. New-age dolandırıcılık çetesi :p Zaten Hubbard'ın "Kelimesi bir sente hikaye yazmak saçmalıktır. Eğer biri gerçekten 1 milyon dolar kazanmak istiyorsa, bunun en iyi yolu kendi dinini kurmasıdır." şeklinde bir sözü de var.

 

Özellikle pek realist birisi değilseniz ve Scientology benzeri oluşumlara meyiliniz varsa mutlaka bu belgeseli izleyin. 20 yıl örgütün içinde üst kademede bulunan kişiler "Biz yandık siz yanmayın." mahiyetinde bir uyarı olsun diye çekmişler.

 

Din kurulur kısaca. İsteyen herkes kurar. Çıkıp kendini Mehdi ya da Mesih falan da ilan eder. Sakıncası yok. Engelleyemezsin. Mühim olan gerçekliği ya da gerçekçiliği...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biri inanış, biri düşünce akımı ikisi aynı kefeye konmaz

 

İnanış... Varlığa da inanılabilir, yokluğa da... Nice düşünce akımları, felsefeler sonradan dini inanışa dönüştü. Misal; Budizm. Pek çokları için hala bir felsefe ama pek çokları için de din.

 

Verebileceğimiz devasa örneklerden birisi Scientology. New age dinlerin abisi...

 

main-qimg-c35f64831dc4d160dcd89a192e3a7635.jpg

 

flag-trainees.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şöyle bi soru sorayım dedim

 

günümüzde 2binli yıllarda bir insanın kurduğu kendi hayat görüşü içerisindeki oluşturduğu inanışa din mi denir yoksa akım mı

mesela hristiyanlık bir dinse

konfüçyus un oluşturduğu bir akım mı din midir

 

Gelenekçi bakış açısına göre bir akım ve hatta safsata . Yenilikçi bakış açısına göre ise bir din olabilir . Konfüçyusculuk zaten oldukça eski ve ben o adamın bir peygamber olduğuna inanıyorum ...

 

Benim için ; Yaşamın , karmik ruhun , evrenin bilgeliğine güvenmek ve iradenin gücüne inanmak . Her insanın ulaşması gereken bir hedef . önemli kişisel dönüşümler ancak bu sayede olabiliyor . Hayat bir sistem iradesine ömür boyu bağlı olmanızı istemez ..

 

Ha bu arada bir ilahi düzen var ama o bizim tasavvur ettiğimiz gibi medeni bir düzen sayılamaz . Bu düzen içerisinde realite de var , irrealite de var . Sistemli bir yapıda var , kaos ve belirsizlikte var . Kendi içerisinde bir mükemmel bütün var ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence din ve inanış arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Din terimini daha çok belirli kurallara dayalı, dogmatik, ilahi inanç sistemleri için kullanabiliriz(bence). İnancı ise bir insanin yaşam biçimi haline getirdiği ilahi veya ilahi olmayan disiplinler için kullanmak daha doğru olacaktır. Örneğin Paganizm bir inanç biçimidir. Konfüçyüsçülük de öyledir tabii. Akım ise daha içi boş bir kelimedir inanç veya din için akım demek doğru değildir diye dusunuyorum. Örneğin günümüz 3.nesil kahve seviciliği, kitaplarla sosyal medyada fotoğraf paylaşan insanlar... Bunlar akımdır ve hızlı(fast) yaşam tarzının getirisidir içi boştur, anlamsızdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet dine inanıyorum. adına iyilik denen, sevgi, anlayış,empati, hoşgörü, olumlu düşünce denen ne varsa, bu neyin içindeyse o dine inanıyorum. dostluğun ne demek olduğunu öğrendim. bunlar tanrının içinde mi, müslümanlık mı, musevilik mi isimler hiç farketmez, karşındakinin yüzünü güldüren her türlü hareket, düşünce, davranış benim dinim. onlara inanıyorum. şu ölümlü dünyada biraz olsun çevremdekini iyi hissettirebilirsem,biraz olsun olumlu düşünebilirsem, işte tanrı orada, tanrı burada, tanrı her yerde. bu dine inanıyorum. tüm peygamberler, tüm astral varlıklar hoş gelmiş. hepsi insan için. hepsine inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...