Jump to content

Bellerophon ve Pegasus


SilverCavalry

Önerilen Mesajlar

Bellerophon/Bellerophontes,yunan mitolojisinde Pegasusu olan ve Chimera'yı öldürmüş,mitolojide güçlü,önemli,başarılı ve sonu kötü bitmiş bir kahramandır.

 

A009510.jpg

 

Bellerophon Corinth'de doğmuştur.Glaucus ve Eurymede'nin oğludur ve bir oğluna babasının adını vermiştir.Glaucus,Corinth'in kralı ve Sisyphus'un oğludur.Ayrıca torunu ve oğlu Glaucus,truva savaşında ölmüştür.Gençliğinde çeşmeden su içmeye gelmiş bir Pegasusu yakalamıştır,ve o günden sonra Pegasusla uçmaya başlamıştır.Daha sonrasında bir akrabasını öldürme suçundan dolayı sürgün edilmiştir ve Argos'taki kral Proitos'un mahkemesine gitmiştir.Onu gören kraliçe Stheneboia'nın adeta tutkusu ve arzusu olmuştur.Fakat kraliçenin bu isteklerini reddedince,bunu hazmedemeyen kraliçe kocasına Bellerophon'un zorla ilişkiye girmeye çalıştığını söyler.Bunun üzerine Proitos,onu Lykia'daki Kral Iobates'e gönderir ve gizli bir mektupla çocuğa suikast yapılmasını ister.Fakat Iobates bunu yapmak istemez,onun yerine köyleri ve herşeyi yakıp yıkan,alev püsküren yılan kuyruklu çift başlı aslan Chimera'yı öldürme görevi verir.Bellerophon bunu kabul eder ve Chimera'yı Pegasus'uyla öldürüp sapasağlam geri döner.

bellerophon.jpg

 

Genç Bellerophon'un ölmediğini gören Iobates,bu seferde önce Solymoi,sonra Amazon kabilelerini bastırması için görevlendirmiştir.Bellerophon ve Pegasusu iki kabileyi de bastırarak harika bir başarı elde etmiştir.Hepsinden zaferle ayrılan genç Bellerophon'un artık ölmesi için Iobates adamlarına ona suikast yapma emri vermiştir,fakat Bellerophon yine ölmemiştir ve tüm adamları katletmiştir.Bunun üzerine kral,onun bir tanrının oğlu olduğu kanısına varmış, onu hoş karşılamıştır ve kızı Phılonoe'yle evlendirmiştir.Böylelikle tahtın varisi olmuştur.

 

Tüm bu başarılara rağmen,Bellerophon hala tatmin olmamıştır.Başarılarla şımaran Bellerophon,pegasusunu Olympos'a,tanrıların saraylarına sürmek istemiştir.Buna çok öfkelenen Zeus,Pegasusu acı içersinde öldürmüş ve onun yerine bir at sineği vermiştir.Bellerophon yükselirken düşmüştür.Bu olaydan sonra sürekli kendini tanrılar arasında düşünmüş ve insanlar arasında hor görülüp dışlanmış,hayallere dalmış ve bunlara inanmıştır.Bazı kaynaklara göre Zeus'un öfkesi ve düşüşten dolayı sakat kalıp kör olmuş,bundan dolayı diğer erkeklerin sürekli sakınıp uzak durduğu biri olmuştur.Acı ve keder içersinde ölmüştür.Fethiye'nin yakınındaki Tlos'da kanatlı bir at süren oyma motifli bir mezarı vardır.

SilverCavalry tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Proje Pegasus

   1970′lerde Nixon kabinesinin üyesi olan Donald Rumsfeld’in gözetimi altında başlatılan ProjePegasus kapsamı içinde yeralan Farsight Enstitüsü’nde bir çalışma başlatıldı.Bu çalışmada Hemi-Sync adlı bir meditasyon tekniğiyle gelecek yıllarda (örneğin 2012-13) neler olabileceğihakkında bilgi alındı.   Amacı;—Uzaktan izleme verileriyle iklimsel ve gezegensel bir değişikliğin olup olmadığını araştırmak—Birden çok olası gelecekler arasında,en olası geleceğin etkilerini görmek.   2008 yılında,psi ye

   , Yer: 2012 Kehanetleri

  • Pegasus Sırrı

   Birisi bir sırrı ne kadar süre saklayabilir? Peki ya eğer bu sır batı uygarlığının 2000 yıllık temel taşlarını yok edebilecek kadar önemli bir sır ise? Gregg Loomis tarafından yazılan bu kitapta işte böylesine nefes kesici bir olayın peşinden gidilmektedir.   Amerikalı bir avukat olan Lang Reilly’nin kız kardeşi olan Janet Holt Paris’te bir apartman dairesinde öldürülür. Reilly, kız kardeşinin ölümünün bir kaza sonucu olmadığını anlar. Janet öldürülmüştür ve Lang katilin kim olduğunu ve kız kar

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Pegasus ve İslamdaki uçan at ilişkili mi ?

   Pek bilgim yok bu konularda. Hz Muhammed'in bindiği Burak denilen kanatlı bi attan bahsediliyor sanırım İslam'da. Bana Yunan mitolojisinden Pegasus'u cağrıştırdı bu kanatlı uçan at. İslami inanışlara göre Zeus Poseidon falan filan gerçek değil sanırsam ? Gerçek değilse ve Pegasus adlı bu atın efsanesi de varken , Muhammed in bindigi canlının da kanatlı bi at olması : Tesadüf mü ? biraz zor bi tesadüf olsa gerek. Yoksa Böyle bi at varsa gerçekten, Pegasusla hiçbi baglantısı yok mu ? var mı ? bil

   , Yer: Mitoloji

×
×
 • Yeni Oluştur...