Jump to content

Edward Snowden , İzleniyorsunuz


123ahmet

Önerilen Mesajlar

Edward Snowden kimdir?

Edward Snowden, 21 Haziran 1983 yılında Kuzey Carolina'ya bağlı Elizabeth City'de dünyaya gelmiştir. Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) bir çalışanı olan Edward Snowden, NSA bilgilerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatmıştır. Edward Snowden tarafından NSA belgelerinin sızdırılması, daha önce Pentagon belgelerini sızdıran Daniel Ellsberg tarafından ABD tarihindeki en önemli sızıntı olarak gösterilmektedir. Edward Snowden, 5 Haziran 2013'te başlayan bir süreçte PRISM, XKeyscore ve Tempora gibi internet izleme programlarının yanında ABD ve Avrupa'nın telefon metadatalarının alıkonulmasını ortaya çıkarmıştır. Raporlar, Edward Snowden'ın NSA çalışanı Booz Allen Hamilton için çalışırken The Guardian ve The Washington Post'a sızdırdığı belgelere dayanmaktadır. Edward Snowden tarafından sızdırılan belgeleri yayımlamaması için gazetelere yapılan baskılar işe yaradı. Bunun sonucunda gazeteler Kasım 2013 tarihine kadar sadece eldeki belgelerin yüzde birini yayımlayabildi. NSA'dan bilgi sızdırdığı için ABD'de adil bir şekilde yargılanmayacağına inanan Edward Snowden, bunun üzerine ülkeyi terk ederek, Julian Assange'in tavsiyesiyle Rusya'ya gitti. Burada bir süre havaalanında kalan Edward Snowden, ardından 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı almayı başarak bu sürenin dolmasının ardından 4 yıllık geçici oturum hakkı elde etti. Büyük tartışma konusu olarak Snowden çeşitli çevreler tarafından kahraman, ihbarcı, muhalif, hain ve vatansever olarak nitelendirildi. Snowden'e göre onu belgeleri sızdırmaya iten tek nedenin "halkı onlar adına ne yapıldığı ve onlara karşı neler yapıldığı konusunda bilgilendirmek “ti. İfşa edilen belgeler toplu gözetleme, hükümet gizliliği ve ulusal gizlilikle bilgi mahremiyeti arasındaki denge hakkındaki tartışmaları alevlendirdi. NSA ifşalarının başlamasından yedi ay sonra Snowden görevinin tamamlandığını belirtti. Bir federal yargıç Aralık 2013'te hükümetin, "neredeyse kesinlikle" devlet içinde ya da devlete gelen neredeyse tüm telefon konuşmalarından metadata toplayarak ABD anayasasına karşı hareket ettiğini dile getirdi. On gün sonra, başka bir federal yargıç gözetleme programının yasal olduğunu dile getirdi ve sonuç olarak programın anayasaya uygunluğunun en sonunda Yüce Divan'da tartışılması olasılığını yükseltti. Edward Snowden, Amerikalı yetkililer tarafından hala bir kaçak olarak görülürken, Edward Snowden Rusya'da yaşamaya devam ediyor.

Edward Snowden'in hayatı yönetmen Oliver Stone tarafından beyaz perdeye aktarılan Citizenfour. İsimli belgesel 24 Ekim 2014 tarihinde halk gösterimine açılmıştı.

 

 

Bush'un başlattığı sistem büyüyerek dünyayı sardı

http://www.btnet.com.tr/wp-content/uploads/2013/07/12ay_112826838-550x366.jpg

 

“Bu tür şeylerin yaşandığı bir toplumda yaşamak istemiyorum. Yaptığım ve söylediğim her şeyin kayıt altına alındığı bir dünyada yaşamak da istemiyorum” şeklinde bir açıklama yaparak PRISM adlı programı basına sızdıran Snowden, öncelikle ABD’den sınır dışı edilirken haftalardır birçok ülkeye siyasi sığınma başvurusu yapıldığı biliniyor. ABD’nin baskısıyla birçok ülke bu sığınma başvurularına ret yanıtı verirken, son olarak Venezuela’nın Snowden’ın sığınma başvurusuna olumlu yanıt verdiği haberleri gündeme geldi. Snowden’ın ise bu teklife henüz yanıt vermediği biliniyor.

Edward Snowden tarafından açığa çıkartılan belgelerden bazıları

http://america.aljazeera.com/content/dam/ajam/images/articles/snowden_timeline_slide1.jpg

http://media.eremedia.com.s3.amazonaws.com/uploads/2014/08/Screen-Shot-2014-08-28-at-10.37.52-AM.png

http://america.aljazeera.com/content/dam/ajam/images/articles/snowden_timeline_prism2.jpg

 

 

Edward Snowden belgeleri theguardian'a theguardiandan dünyaya duyrulmuştur.

The NSA files | The Guardian

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...