Jump to content

Öldüren Şaka(The Killing Joke)


Heretik

Önerilen Mesajlar

Killingjoke.JPG

 

Öldüren Şaka (orijinal adıyla The Killing Joke) JBC Yayıncılık tarafından 2015 yılında Türkçe'ye çevrilip baskısı yapılan en meşhur Batman çizgi romanlarından biridir. Esasında Joker karakterinin derinlikleri ve geçmişini incelemesiyle Joker hakkındaki en önemli sayı demek kolaylıkla mümkündür.

 

Alan Moore tarafından muhteşem bir senaryoyla kurgulanıp Brian Bolland'ın harika çizimleriyle hayat bulan Joker, şakalarıyla ölümcül gerçekleri bir bir okuyucunun suratına çarpar o bilindik çarpık gülümsemesiyle.

 

Bu sayı esasında şimdiye kadarki Batman ve Joker'in, iki karakterin ve iki zıt felsefenin bitmek bilmeyen çatışmasını anlatır. Diyaloglar, betimlemeler, çizimlerdeki tuhaf ürperticilik, trajikomik drama ve muhteşem açık uçlu finaliyle tam bir Joker manifestosudur Öldüren Şaka.

 

Joker'in bir şekilde Arkham Akıl Hastanesi'nden kaçışıyla başlar hikaye, ardından seyir boyunca sık flashbacklerle Joker'in nasıl Joker olduğunu, geçmişi, cinayetleri ve mesajlı eylemleriyle seçtiği mekanlarla aslında deliliğinin kökenlerini açığa çıkarır. Esasında Joker'in bütün iddialarının temeli olan "Benimle normal bir insan arasında aslında hiçbir fark yok. En aklı başında birini bile deliliğe indirmek için sadece tek bir kötü gün yeterli." cümlesinin doğruluğunun nasıl da tamamıyla şeffaf biçimde geçmişiyle kanıtlandığını görürüz hikaye boyunca.

 

 

Komser Gordon'un kızını vurup çırılçıplak soyması ve Gordon'u kaçırırken "Neden yapıyorsun?" sorusuna gülümseyerek verdiği "Bir şeyi kanıtlamak için." cevabı aslında bütün bu sonsuz mücadelenin, Batman - Joker arketiplerinin ölümüne mücadelesini anlatır. Esasında iki tarafta birbirlerine varoluşa dair kendi fikrinin doğruluğunu kanıtlamak istiyordur. Bütün dertleri en başından beri bu olmuştur. Basit bir suçlu-vijilante kovalamacasından çok daha ötedir, kişiselleşmiş ve hatta içselleşmiştir, bir fikir mücadelesine evrilmiştir.

 

Batman'in , lunaparkta Joker'e doğru tünellerden geçerken Joker'in ona seslenirken yaptığı konuşmalar, onu tüm dünyanın, varoluşun kocaman saçma sapan rastgele bir delilikten ibaret olduğunu anlatması ve İkinci Dünya Savaşı'ndan verdiği müthiş örnekle birlikte attığı kahkahalar, Batman'i aslında onun da kötü bir gün geçirdikten sonra en az kendisi kadar delirmiş olmasına rağmen bunu kabul etmemekle itham etmesi Joker'in delirmiş zihnindeki o korkunç gerçekliğin temellerini harika bir görsellikle okuyucuya anlatır.

 

Tabi hikayenin sürpriz sonu da bitmeyen sonsuz mücadeleye tam uyan bir açık uçlulukla biter. Sonuç olarak Joker'e ve onun düşünce yapısına biraz olsun ilginiz varsa kesinlikle tavsiye ederim bu şaheseri.

 

-Heretik

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben okudum.İlk okuduğum çizgi romanlardandı.Şahsen çizgi romanlar beni pek etkilemiyor ama vermek istediği mesaj etkileyici.

 

Olayı yakalamışsın, zaten bence de bir çizgi romandan çok daha fazlası, içerdiği evrensel iki zıt kutbun çatışmasını anlatışı sebebiyle. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olayı yakalamışsın, zaten bence de bir çizgi romandan çok daha fazlası, içerdiği evrensel iki zıt kutbun çatışmasını anlatışı sebebiyle. :)

 

The killing joke hikayesinde güzel bir sözü var joker abimizin.Onu imza yapacağım galiba.

 

Aslında anlatmak istediği göz önüne alınınca oldukça güzel.Ama ileride okuyacağımı düşünmeden bir blogda okuduğum yazı yüzünden pek zevk alamadım :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Atlantis'in Yedi Kralını Öldüren Serhan'ın Efsanesi

   Serhan 12.yy da Atlantiste doğan serhan 3 kıtada en iyi kılıç kullanan kişi olduğu sölenir.yaşadığı bölgede ki kralın eziyetlerine dayanamayarak krala karşı gelir kral serhanı bulmak için yüzlerce köyü yok eder.Serhan AQUASTİAN tapınağında köşeye kıstırılır kendine saldıran 100 şavalyeyi kılıçtan geçirir.kral bunun üstüne başka krallardan yardım ister Serhan'a yardım eden köylüleri ölüm taşına hapsederler... bunun üzerine Serhan krallara saldırır karallar serhanı yakalayıp öldürecekleri sırada

   , Yer: Atlantis

  • Tacizciyi öldüren baba için karar çıktı

   Tacizciyi öldüren baba için karar çıktı     ABD'de mahkeme, 5 yaşındaki kızına cinsel tacizde bulunan kişiyi öldüren babaya ceza vermedi. Mahkeme sonrası, bölge şerifinin de katıldığı bir basın toplantısı düzelendi.   ABD'nin Teksas eyaletinin Shiner şehrinde yaşanan olayda adı açıklanmayan 23 yaşındaki baba, 5 yaşındaki kızının, kendi çiftliğinde Jesus Mora Flores (47) tarafından taciz edildiğini gördü. Baba, Flores'i döverek öldürdü ve ilginç gelişme mahkeme aşamasında yaşandı. Büyük jüri

   , Yer: Gündem

  • Eşini öldüren kocaya müebbet..

   http://www.haberler.com/haber-resimleri/147/koruma-altindaki-esini-olduren-kocaya-muebbet-3658147_o.jpg   Bartın'da, şiddet uyguladığı gerekçesiyle kendisinden boşanmak isteyen eşini, cumhuriyet savcılığı koruma altına almasına rağmen öldüren sanık Hasan Mersinli, müebbet hapse çaptırıldı. Bartın merkeze bağlı Serdar köyünde boşanma davası açtığı eşini çocuklarının gözünün önünde öldüren Hasan Mersinli, müebbet hapis cezasına çaptırıldı.   Eşi Rengiye Mersinli'yi öldüren ve Zonguldak'ın Çatal

   , Yer: Gündem

  • The Mist (Öldüren Sis)

   http://http://www.gulum.net/film-poster/resimler/TheMist_01_1024.jpg     Stephen King'in Sis'inin sinemaya uyarlanmış hali.Gerilim filmi.Şuana kadar izlediğimn kitaptan uyarlama filmler içinde en başarılısı..Mesela ilk sahnelerden sonra markete gidince kitabı okurken kafamda o yerleri nasıl canlandırdıysam aynısıydı ekranda gördüğüm..Hiç yabancılık çekmedim.Sonu ve sonlara doğru bir iki ayrıntının atlanması dışında gayet kitaba bağlı kalmış.Genelde uyarlama bir film izlenirken kitabı okuduysan

   , Yer: Filmler

×
×
 • Yeni Oluştur...