Jump to content

Neil deGrasse Tyson ''Evrenle ilgili paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?''


adEda

Önerilen Mesajlar

Güzel paylaşım . Bu yaşta bu kadar ilgili ve meraklı olman hoş bir şey adeda . Ama ünlü astrofizikçinin de dediği gibi ; İlişkili olmaktan , sosyal hayattan ve hissetmekten de kaçınmamalıyız . :)

 

Çok teşekkürler sevgili sidar,

bunun için elimden geldiğince çaba gösteriyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evrenle ilgili bizimle paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?

 

Neil deGrasse Tyson:

En şaşırtıcı gerçek şu bilgidir:

 

Dünya'da yaşamı oluşturan atomların, insan vücudunu oluşturan atomların, inanılmaz sıcaklık ve basınç altında hafif elementlerin ağır elementlere dönüştüğü çekirdekte gerçekleşen o ana kadar izlerinin takip edilebilmesidir.

 

Bu yıldızlardan yüksek kütleli olanlar, ilerki yıllarda kararsızlaştıklarında çöktüler ve zengin özlerini galaksiye saçarak patladılar. Karbon, azot, oksijen ve yaşam için gerekli olan tüm bileşenleri galaksiye saçtılar.

 

Bu bileşenler yoğunlaşıp çöküp yeni nesil güneş sistemlerini yörüngesinde gezegenler olan yıldızları ortaya çıkaran gaz bulutlarının parçası oldular. Ve bu gezegenler de şimdi yaşam için gerekli bileşenlere sahipler. Gece gökyüzüne baktığımda ve evet biliyorum, biz bu evrenin bir parçasıyız, biz bu evrenin içindeyiz ama belki bunlardan çok daha önemlisi:

 

Evren bizim içimizde. Bu gerçekten yola çıktığımda yukarı bakıp birçok insan evrenin büyüklüğü karşısında kendini küçük görüyor, ama ben büyük olduğumu hissediyorum. Çünkü benim atomlarım o yıldızlardan geliyor. Belli düzeyde bir bağ var aramızda. Hayatta gerçekten de istediğiniz bu değil midir? Bir bağınız olduğunu hissetmek istersiniz, önemli olduğunuzu hissetmek istersiniz; etrafınızdaki olaylara ve gelişmelere katkı sağladığınızı hissetmek istersiniz.

 

İşte sadece hayatta olarak tam da bunu yapıyoruz.

 

Subtitles by the Amara.org community

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Özgürlük nedir, özgür olmak.

   Özgürlük nedir, özgür olmak ?   Özgür olmanın ne anlama geldiğini fark etmiyoruz. Özgürlüğü, arzularımızdan tamamen çıktığımız zaman ediniriz.   "Özgürlük" dendiğinde, bizler bunun "başkalarının esiri olmamak" anlamına geldiğini zannederiz. Oysa ben başkalarının esareti altındayım; Çalışmam gerekiyor, kendimi belli bir biçimde hissetmem gerekiyor, belli bir şekilde giyinmem gerekiyor, yemeğimi belli bir şekilde yemem gerekiyor, kendimi toplum karşısında saygın tutmam gerekiyor... Özgürlü

   , Yer: Felsefe

  • Karabasan Nedir?

   Halk arasında Karabasan yada Al Karısı şeklinde isimlendirilen olay hakkında 2 inanış mevcuttur.Bazı bilginler bunun cin yada cinlerin eseri olduğunu düşününürler. Bilim adamları ise bunun uyku ile uyanıklık arası bir durumda olduğunu söyler. Çoğunlukla uykudan uyandığınızı sanırsınız. Ancak aslında uyku hali devam eder.Beyin uyandığını düşünür ama vücüt hala uyku halindedir. Bu arada bir çeşit halusunasyon görürsünüz. Herkes de ayrı bir senaryo söz konusudur.   Uyandığınız yada uyandığınızı

   , Yer: Paranormal Varlıklar

  • Size Göre Özgürlük Nedir?

   Bence özgürlük kaybedecek bişeyinin kalmaması

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • İğne Falı ile ilgili

   Herkese merhaba,   Birkaç yıldır forumdayım ancak ilk kez bir konu açıyorum. Bir arkadaşım İğne Falı diye bir şeyden bahsetti. Bir kağıda daire şeklinde alfabeyi yazdıktan sonra ortasına kan veya tükürük koyuluyor. Daha sonra iplik geçirilmiş bir iğne sivri ucu tükürüğün üstüne gelecek şekilde ve iplik gergin olacak şekilde tutuluyor. Daha sonra sorulan cevaplara yanıt olarak iğnenin arka ucunun harflere doğru dönüyor. Başka bir arkadaşım bunu duyup denediğini ve olduğunu söyledi. Kendisine bir

   , Yer: Fal ve Kehanetler

  • Enerji nedir ? (Soru)

   Enerji fizik tanımının dışında nedir ? Fikirlerinizi merak ediyorum paylaşırsanız sevinirim.

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

×
×
 • Yeni Oluştur...