Jump to content

Neil deGrasse Tyson ''Evrenle ilgili paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?''


adEda

Önerilen Mesajlar

Güzel paylaşım . Bu yaşta bu kadar ilgili ve meraklı olman hoş bir şey adeda . Ama ünlü astrofizikçinin de dediği gibi ; İlişkili olmaktan , sosyal hayattan ve hissetmekten de kaçınmamalıyız . :)

 

Çok teşekkürler sevgili sidar,

bunun için elimden geldiğince çaba gösteriyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evrenle ilgili bizimle paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?

 

Neil deGrasse Tyson:

En şaşırtıcı gerçek şu bilgidir:

 

Dünya'da yaşamı oluşturan atomların, insan vücudunu oluşturan atomların, inanılmaz sıcaklık ve basınç altında hafif elementlerin ağır elementlere dönüştüğü çekirdekte gerçekleşen o ana kadar izlerinin takip edilebilmesidir.

 

Bu yıldızlardan yüksek kütleli olanlar, ilerki yıllarda kararsızlaştıklarında çöktüler ve zengin özlerini galaksiye saçarak patladılar. Karbon, azot, oksijen ve yaşam için gerekli olan tüm bileşenleri galaksiye saçtılar.

 

Bu bileşenler yoğunlaşıp çöküp yeni nesil güneş sistemlerini yörüngesinde gezegenler olan yıldızları ortaya çıkaran gaz bulutlarının parçası oldular. Ve bu gezegenler de şimdi yaşam için gerekli bileşenlere sahipler. Gece gökyüzüne baktığımda ve evet biliyorum, biz bu evrenin bir parçasıyız, biz bu evrenin içindeyiz ama belki bunlardan çok daha önemlisi:

 

Evren bizim içimizde. Bu gerçekten yola çıktığımda yukarı bakıp birçok insan evrenin büyüklüğü karşısında kendini küçük görüyor, ama ben büyük olduğumu hissediyorum. Çünkü benim atomlarım o yıldızlardan geliyor. Belli düzeyde bir bağ var aramızda. Hayatta gerçekten de istediğiniz bu değil midir? Bir bağınız olduğunu hissetmek istersiniz, önemli olduğunuzu hissetmek istersiniz; etrafınızdaki olaylara ve gelişmelere katkı sağladığınızı hissetmek istersiniz.

 

İşte sadece hayatta olarak tam da bunu yapıyoruz.

 

Subtitles by the Amara.org community

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...