Jump to content

Nathan leopold ve loeb Cinayeti ..


sidar

Önerilen Mesajlar

Nietzche felsefesinden etkilenen iki genç ; Kusursuz bir cinayeti işlemek ve fantezi dürtülerini tatmin etmek için kusurlu bir cinayet işledi ..

 

524441147.jpg

 

Richard Loeb ve Nathan Leopold 1924’te, 14 yaşındaki komşuları Boby Franks’i, çaldıkları bir arabanın içinde boğduktan sonra, cesedini tuz ruhuyla yok etmeye çalıştı. Ama ceset umduklarından çabuk bulundu. Leopold’ün olay yerinde bulunan gözlüğü onları ele verdi ve on gün içinde tutuklandılar. Mahkemede suçlarını itiraf ettikleri için ölüm cezasından kurtuldular. Cinayeti işlediklerinde Leopold 19, Loeb ise 18 yaşındaydı, dönemin yasalarına göre 23 yaşında reşit olunuyordu. Ülkenin en iyi ailelerinden gelen, son derece iyi eğitim almış ve yüksek lisans yapan parlak iki genç Amerika’da toplumsal travma yarattı. Cinayeti keyfi işlemiş ve en ufak bir pişmanlık belirtisi göstermemişlerdi. Loeb 1936’da cezaevinde 56 yerinden bıçaklandı. İçeriye girmeden önce 8 yabancı dil bilen Leopold salıverildiğinde 28 dil biliyordu. 1958’de, yani olaydan 34 yıl sonra, kötü ününden kaçabilmek için Porto Rico’ya yerleşti ve kuşlar üzerine çalışmalarına devam ederek kitaplar yayımladı. Dünyaca ünlü bir kuş bilimci olan Leopold, 1971’de kalpten öldü. Bu katil çift de Alfred Hitchcock’un Rope filminin esin kaynağı…

 

amerikan halkı cinayetin gaddarlığına inanamıyor, aklı bu cinayeti almıyordu (tabi, daha seri katillerle tanışmalarına vakit var, o dönemdeki tek tük seri katiller ise zaten deli diyerek göz ardı ediliyor, buradaysa sorun daha büyük, katiller toplumun en saygın kesiminin içindeki parlak çocuklar, bayağı korkmuş olmaları normal). görüşlerini nietzsche'ye dayandırmaları, ne yaptıklarını bilerek ve isteyerek cinayet işlemeleri ve bunun duygulardan kaynaklanmayışı ve aralarındaki eşcinselliğe yönelik imalar deli diyerek geçilmelerini zorlaştırıyordu halkın gözünde, resmen şeytan olarak görülüyorlardı.

 

olay, bir çok farklı tiyatro oyununa, sinema filmine uyarlandı. tez olarak çalışıldı. suçun ve suçluyla toplum ilişkisini tartışan metinlerde referans maddesi oldu.

 

peki leopold ve loeb'e ne oldu?

loeb 1936'da cezaevinde 56 yerinden bıçaklandı. leopold ise zaten içeriye girmeden önce 8 yabancı dil biliyordu, salıverildiğinde bu sayı 27 veya 28'e çıkmıştı. serbest bırakılış tarihi 1958, yani olaydan 34 yıl sonra, cezasını tamamlamasına daha yüzyıldan fazla zaman varken. kötü ününden kaçabilmek için porto rico'ya yerleşti, ve kuşlar üzerine çalışmalarına devam ederek kitaplar yayınladı, ve dünyaca ünlü bir kuş bilimci oldu. 1971'de kalpten öldü.

 

Alıntıdır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...