Jump to content

Depresyon ve Anksiyete tespiti


Witch Of Rain

Önerilen Mesajlar

Bu rahatsızlıkların ikisine de aynı anda sahip olmak, hiç bir zaman kazanamayacağınız anlamına gelmez; herkesi farklı şekilde etkiler. İkisiyle aynı anda baş edenlerin sayısı oldukça fazladır; depresyon teşhisi konulmuş insanların neredeyse yarısı, aynı zamanda anksiyete bozukluğuna da sahiptir ve her biri tamamen kişiseldir. Gelin bu süreçte neler yaşanabiliyor birlikte bakalım.

 

1. Bir testten iyi bir puan yerine daha azını alma fikri insanı çok korkutuyor; ancak yine çalışacak enerjiye sahip değilsiniz.

 

 

2. Hareket etmeye takatiniz olmadığı için yatakta kalmak zorundasınız; fakat işe ya da okula geç kalırsanız ne olacağı fikri yine de aklınızı kemiriyor.

 

 

3. Ne kadar az hareket ederseniz o kadar çok yorgun hissediyorsunuz; ama kalbiniz o ilk adımı atma düşüncesiyle yanıp tutuşuyor.

 

 

4. Kafa karışıklığı arttıkça daha çok yara alıyorsunuz; ancak sadece bakıp geçiyor ve 'Yarın hallederim.' diye düşünüyorsunuz.

 

 

5. Düşüncelerinizi karmaşıklıktan kurtarmak için milyonlarca yapılacaklar listesi hazırlıyor; fakat içten içe hiçbir şeyi çözemeyeceğinizi düşünüyorsunuz.

 

 

6. Ertelediğiniz planlarınızın arkadaşlıklarınızı bitireceğini sanıyorsunuz; yine de bunun aksini yapamıyorsunuz.

 

 

7. Umutsuzca hala yalnız olduğunuzu düşünüyorsunuz; ama her seferinde heyecanlanacağınızdan korkarak randevularınız iptal ediyorsunuz.

 

 

8. Her gününüzü partnerinizin sizden bıkıp sizi terk edeceği korkusuyla yaşıyorsunuz; diğer yandan da daha iyisini hak ettiğini düşünüyorsunuz.

 

 

9. Davetleri geri çevirip mesajları görmezden geliyorsunuz; fakat gelen aramalar ya da mesajlar durduğunuzda üzülüyorsunuz.

 

 

10. Sürekli yalnız kalmaktan korksanız da kendinizi diğer insanlardan saklama ihtiyacı duyuyor ve soyutluyorsunuz.

 

 

11. Evde oturup uyumaktan daha çok hiçbir şey istemiyorsunuz; ancak panik atağınız sizi gece saat 2'de bile uyutmuyor.

 

 

12. Şu anki felç olmuş hissiyle gelecekten korkma arasında gidip geliyorsunuz.

 

 

13. Bir sonraki aşamada tekrar kaygılanacağınız hissiyle tutuk kalıyor ve güzel günlerinizin keyfini çıkaramıyorsunuz.

 

 

14. Ya çok uyuyorsunuz ya da hiç uyumuyorsunuz.

 

 

15. Birbiriyle yarışan düşüncelerinize bir ara vermeye ihtiyaç duyuyorsunuz; fakat içinde bulunduğunuz çukurdan yukarı bir türlü tırmanamıyorsunuz.

 

 

16. Her şeyi yapma ihtiyacı duyuyor; ama hiçbir şeyi yapmak istemiyorsunuz.

 

 

17. Kaçış yolu aramaktan vazgeçmeye çalışıyorsunuz; çünkü bir şeyi beyninizden saklamıyorken diğerini saklamaya çalışıyorsunuz.

 

 

18. Kalbinize ağırlık yapan şeyler, kaygılı düşüncelerinizin bir uydurması sadece.

 

 

19. Gece 3'de oturup geleceğiniz hakkında endişeleniyorsunuz; fakat onu isteyip istemediğinizden bile emin değilsiniz.

 

 

20. Aynı anda her şeyi hissedebiliyor ya da hiçbir şey hissetmiyorsunuz.

Onedio'dan tespitin dibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gençlerde kaygı ve anksiyete belirtileri başlangıcı nedir?
Ders dışı etkinliklere katılmak, arkadaş edinmek ve aile içinde destekleyici, esnek bir ilişki sürdürmek zorlaşır. Bazen kaygı, genelleştirilmiş, serbestçe dolaşan huzursuzluk duygularıyla sınırlıdır. Diğer zamanlarda panik atak ve fobilere dönüşür.

Günlük yaşamınızın bir noktasında, birinin kaygıdan bahsettiğini duymuş olabiliriz. Ne yazık ki, bu referanslar genellikle gerçek bir anksiyete bozukluğunu gerçekten temsil etmez. Gerçek bir anksiyete durumunun belirti ve semptomlarını yaşayanlar için kafa karıştırıcı ve hatta zarar verici olabilir. Hepimiz “OKB hastasıyım” veya “Neredeyse panik atak geçirecektim” gibi sıradan ifadelere aşinayız, ancak bu ifadelerin ardındaki koşulların gerçekte neyi temsil ettiğine daha az aşina olabiliriz.

Birçoğumuz, en azından birkaç yaygın kaygı belirtisine aşinayız. Terleyen eller, sarsılmaz bir huzursuzluk hissi, gergin kaslar ve artan kalp hızı. Bazıları için kaygı, mide bulantısı veya nefeslerini tutamama gibi hissedebilir. Anksiyete bozukluğunun daha birçok fiziksel ve psikolojik belirtisi vardır. Her tür anksiyete bozukluğu kendini benzersiz şekillerde duyurur ve anksiyete deneyimi her birey için farklıdır.

https://www.braincenter.com.tr/anksiyete-belirtileri/

Bora Küçükyazıcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...