Jump to content

Parkour / Free Running


imam

Önerilen Mesajlar

Daha önce bir konu açılmış ama ben bu sporu daha detaylı ve videolu anlatmak istedim :D

 

“Le Parkour” Fransızca kelimedir. Türkçede bildiğimiz Parkur manasına gelen bir cümledir. Kısaltılmış haliyle “PK” olarak da görülebilir. “Parkour” bir noktadan başka bir noktaya insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanıp, sınırlarını da zorlayarak, hızlı ve etkili biçimde hareket etmesini hedefleyen bir beden eğitimi türü ve yaşam tarzıdır, erkek sporcularına “Traceur” bayanlara ise “Traceuse” denir, “iz bırakan” manasına gelir.Team_JiYo_-_pioneerne_indenfor_parkour_i_danmark.jpg

Parkour 2 nokta arasındaki limitinizi zorlayan engelleri aşabilmek için kendinize Şu kadar gün bu kadar tekrar yapacağım demeniz ve uygulamanızdır. Bir kaç ay sonra sınırlarınızı aşmış. Çevre ve hareket farkındalığınızı geliştirmiş, vücut yeterliliğinizin farkına varmış. Bireyler haline gelmek demektir. Eğer hedeflerimiz yoksa rüzgârın içinde boş boş sürükleniriz, neden hareket ettiğimizi bilemeyiz. (David Belle)

Korkutucu gelebilir yada sakatlanma riski yüksek denebilir. Fakat bu sporun içinde olanların belirttiği üzere “sakatlanma ihtimaliniz yolda yürürkenki sakatlanma ihtimalinizden daha azdır”. Çünkü yeteneklerinizi, sınırlarınızı keşfetmişsinizdir. Neler yapabileceğinizin bilincindesinizdir, bilmek insana güven verir. Artık dikkatlice bakıp neyin mümkün neyin mümkün olmadığını görürsünüz. Ne kadar dikkatli bakarsanız, o kadar az riske girmiş olursunuz.

frerunning.jpg

Freerunning

Parkour’un ingilizcesidir. Kısaltılmış olarak ¨FR¨ olarak görülebilir. Öncelerde bu iki isimi bir çok kaynak birbirinden ayırıyorlardı. Geçen zaman sonuçunda globalleşen parkour bilinci ile birlikde ikisinin birbirinden ayırmanın manasız olduğuna kanaat edilmiştir. Parkour duayenlerinin röportajları/makaleleri ile yazılı ve görsel basın sayesinde bu bilinç kısa sürede bütün dünyayı kaplamıştır. Peki bunun farklı iki şey gibi düşünülmesine ne sebep olmuşdur? Freerunning’in isim babası Sébastien Foucan Fransa dışına bu kültürü yaymak için ingilizce dökümanlar oluşturup bir kitap yazmıştır. Parkourdan farklı bir şeyden bahsetmemiştir. Buna sebep olan yeni başlıyan kesimlerin Parkour’un performans artırıcı ve akıcı hareket etme niteliğinden ziyade akrobatik kısmına odaklanmasıdır. Bununla birlikde Parkour severler arasında ¨flip are not parkour¨diye bir biliç oluşmuş ve bu iki ismi bir birinden ayırmışlardır. Günümüzde takla atmanın bir tercih olduğu kabul edilmişdir. Ve bu iki isim bir birinden ayırılmadan kullanılmaktadır.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=FaAmG4XFRVE

Alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şu an en çok özendiğim şey şu :D . Zaten koşmayı çok seven birisiyim sürekli her gün koşarım ama şu şekilde yapmak çok ayrı bi şey :D Hareketler , taklalar , vücudun esneklik ve denge kabiliyeti çok önemli bu konuda :D

Evet düzenli antreman yapsak bir eksiğimiz yok aslında :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...