Jump to content

Mitoloji Gerçekleri: Prometheus ve Karaciğerin Yenilenmesi


Moterda Olisya

Önerilen Mesajlar

Prometheus, Tanrılar’dan önce varolan Titanlar’dan İapetos’un oğludur. Zeus’un bir kuzenidir denilebilir kendisi için. Kil'e şekil vererek ilk insanları yaratan olarak geçmektedir. Oysa Hesiodos’un Theogonia isimli eserinde, insanın yaradılışı bu şekilde anlatılmamıştır. Hesiodos’a göre Prometheus ilk insanın yaratıcısı değil, velinimetidir.Efsaneye göre Prometheus, bir kurban töreni sırasında, kestiği sığırın etlerini ve iç organlarını hayvanın işkembesine sararak derisinin altına, sıyrılmış kemikleri ve arta kalan kısımları da içyağına sararak Zeus’a sunar. O’na kendi payını seçmesini ve diğer kalan payı da insanlara vereceğini söyler. Zeus iç yağına sarılmış olanı tercih eder, tabii yağı kaldırdığı an kemikleri görecek ve Prometheus’un onu bu şekilde aldatmasına kızacaktır. Bu durum üzerine Zeus, insanlara ateş göndermemeye karar verir böylece eti pişiremeyeceklerdir. Fakat insanları her zaman destekleyen Prometheus, Hephaestios’un ocağından çaldığı ateşi insanlara yollar. Bir başka anlatıma göre Prometheus bu ateşi, güneşin tekerleğinden çalmıştır. Prometheus’un kendisini aldatmasına ve insanlara verdiği cezayı hiçe sayarak onlara yardım etmesine kızan Zeus, Prometheus’u Kafkas Dağları’na zincirlemiştir. Ayrıca bir kartalı'da Prometheus’un ciğerini yemesi üzerine başına musallat etmiştir. Kartal her gün Prometheus’un yanına geliyor, karaciğerini yiyor ve ertesi gün karaciğer yeniden oluşuyordu. Prometheus daha sonradan Heracles tarafından kurtarılmıştır. Efsane ilk bakıldığında, insanın ateşle tanışmasının öyküsü veya en basitinden Prometheus’un cezalandırılmasının öyküsüymüş gibi algılanmaktadır. Tabii ki efsane bunları da içermektedir. Ama günümüz gerçeklerine baktığımızda, bu hikayedeki en önemli unsurun ‘Karaciğerin Yenilenmesi’ olduğu kanısına varmaktayız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaygın olan inanç Prometheus'un yarattığıdır ki hesiodos'un eserin de öyle geçtiği yazıyor. Prometheus tarafsız olduğu için zeus'un gözüne girdi ve zeus onu olimposta'ki ölümsüzlerin yanına aldı. Ayrıca bu hikaye insan yaratılışı değil karaciğer yenilenmesi hakkındadır bu hikaye ve mitoloji yi daha iyi incelemenizi tavsiye ederim. -imam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim iki mit var ilkinde yani İnsanların tümü Pelasgos soyundan gelmiştir.Yunanistan'ın Arkadia bölgesinde yaşamışlar yani ilk insanlarmış yani bu insanlar Yunanca konuşmazlarmış.Canı sıkılan Zeus'un aklına böyle bir fikir gelmiş ve insanları yaratmış.

 

İkinci mit'de ise Olisya'nın dediği gibi Prometheus ilk insanı kendi elleriyle topraktan yaratmış.Pallas Athena(romalıların Minerva dedikleri tanrıça) da bu insana değişik özellikler katmış.

 

İki mit'de de girişler farklı sonları aynı.Zeus insanoğluna çok kızmış ve onlara ateşi vermemeye karar vermiş.Prometheus ise Zeus'a karşı gelip göklerden kaptığı bir yıldırımı insanoğluna vermiş falan filan işte cezasını çekmiş.Bu arada bütün tanrılar akrabadır.Kaos'dan çıkan ilk tanrıça yani Gaia'nın çocuklarıdır.Gaia hem dünyanın yaratıcısı olarak kabul edilir hemde tanrıların ilk anası.

 

Aslında elimde eski bir broşür var çok güzel ama çok büyük Tanrıların Soy ağacı yazıyor bunu bilgisayar ortamına aktaramıyorum sizler ile paylaşayım bir yolunu bulursam paylaşacağım hem Latince isimleri de var.

Ha bu arada Prometheus Yarı tanrıydı.İapetos adında biriyle akrabaymış bende ilk defa gördüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yarı tanrı ama ölümsüz mesela Helen Truva savaşının çıkmasındaki neden mesela o da yarı tanrı ama ölümlü herkül ondan sonra herkülün kardeşi Theseus daha başka Perseus Minos Epaphos bunlar hepsi Zeus'un çocukları adamın 12 tane ölümlü çocuğu var :) tabi ölümsüzlüğü kabul edip tanrı olmak istediklerinde olimposa taşınıyorlar Sanırım erkek çocuklarının hepsine bu teklif edilmiş hiç biri de kabul etmemiş.Kadınlara edilmemiş.

 

Bu arada yarı tanrı dediğimde yarı insan yarı tanrı anlama.O Yarı Titan yarı Tanrı yani GAİA'nın çocuklarından.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...