Jump to content

Eski Yunan Mitolojisinde Kadın İmgesi


Moterda Olisya

Önerilen Mesajlar

Tanrıların insanlarla ve diğer tanrılarla olan ilişkileri yunan mitolojisinin konularını oluşturmaktadır. Yunan mitolojisine göre tanrılar tıpkı insanlar gibi yaşıyorlardı. Tanrıların fiziksel olarak insan şeklinde olmaları ve insanlar gibi yaşamalarından dolayı insanlar tanrılardan fazla korkmuyorlardı. İnsanlar ve tanrılar arasındaki tek fark, tanrıların ölümsüz insanların ise ölümlü olmalarıydı.Yunan mitolojisine göre başlangıçta kadınlar yoktu, toplumda sadece erkekler vardı. Prometheus’un gizlice ateşi çalıp insanlara vermesine baş tanrı Zeus çok sinirlenir ve bu topluma bir ceza vermek ister. Erkeklerden oluşan bu toplumu cezalandırmak için Zeus kadını yaratmaya karar verir. Bu kadını yaratırken her bir tanrıçadan değişik özellikleri alıp yarattığı kadına yükler. Zeus’un yarattığı bu ilk kadın Pandora’dır. Zeus Pandora’yı dünyaya gönderirken ona bir kutu armağan eder ve bu kutuyu kesinlikle açmamasını söyler. Ancak Pandora merakına yenik düşer ve bu kutuyu açar. Kutunun içindeki kötülükler, hastalıklar, keder, korku vs. dünyaya yayılmaya başlar. Pandora bunu fark eder ve hemen kutunun ağzını kapatır. Ancak kutunun içindeki bütün kötülükler dışarı çıkmıştır, kutuda kalan tek şey ise ümittir.Yukarıda kısaca değindiğimiz bu kadının ilk yaratılış öyküsünden de anlaşılacağı üzere, kadın cezalandırma aracı olarak yaratılmıştır. Yani Zeus kadını kötülüklerle birlikte dünyaya göndererek insanlardan intikam almıştır.Tanrıçalardan birkaç örnek verirsek, Gaia toprak tanrıçasıdır ve bütüntanrıların, soylarının çıktığı ilk tanrıçadır. Afrodit (Aphrodite)aşk ve güzelliği simgeler. Hera baş tanrıçadır ve kötülükler yapar. Metis, bilgelik tanrıçası ve Ate hata ve günah tanrıçasıdır. Yani kadın hem çok istenen bir varlıktır hem de istenmeyen aşağılanan bir varlıktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Eski yunan mitolojisine göre, Prometheus'un ateşi çalmasından önce ölümlü kadınlar yoktu. Tanrıların erkeğe ve insanlığa vereceği ceza olarak tasarlanan Pandora (kutulu hatun) öncesinde dünya sadece ölümlü erkeklerin olduğu bir yer olarak düşünülürdü.

Prometheus'a sinirlenen Zeus ve tanrılar, Pandora'yı yaratır ve Pandora’yı dünyaya gönderirken ona bir kutu armağan eder ve bu kutuyu kesinlikle açmamasını söyler, lakin düşünemediği bir şey vardır; bir kadına açmamasını söylemek açması için yalvarmakla eşanlamlıdır.

Ancak Pandora merakına yenik düşer ve bu kutuyu açar. Kutunun içindeki kötülükler, hastalıklar, keder, korku vs. Dünya'ya yayılmaya başlar. Pandora bunu fark eder ve hemen kutunun ağzını kapatır. Ancak kutunun içindeki bütün kötülükler dışarı çıkmıştır, kutuda kalan tek şey ise ümittir."

 

Pandora'nın yaratılış mitosundan da anlaşılacağı üzere, eski yunan mitolojisinde kadının ilk yaratılma amacı bir tür cezadır. Tanrılar kadını kötülüklerle birlikte dünyaya göndererek insanlardan intikam almıştır.

Eski Yunan Mitolojisine ve mitoslara baktığımızda, epey kafalarının karışık olduğunu, tezatlıklarla dolu olduklarını görüyoruz.

Pek çok hikayede kadın ikinci sınıf bir yaratık, baş belasıdır; bir taraftan yaşamın , güzelliğin kaynağı olarak görülürken diğer taraftan hırsın, kötülüğün, şehvetin de kaynağıdır.

Eski bir yunan atasözü der ki ;

''“whenever you see a woman in the street, you’d better ask yourself whose grandmother she is,not whose wife or daughter!” .

(sokakta,caddede bir kadın görürsen kendine sorman gereken bunun kimin ninesi olduğudur,kimin karısı ya da kızı değil!)

Eski yunan mitolojisindeki tanrıçalara baktığımızda da aynı tezatlık göze çarpmakta;

Gaia, Toprak Tanrıçasıdır ve bütün tanrıların soylarının çıktığı ilk tanrıçadır, hayat verir.

Afrodit, aşk ve güzelliği simgeler.

Hera baş tanrıçadır ve kötülükler yapar, kendisini sıkça aldatan çapkın baş tanrı Zeus'un kabusudur.

Metis, bilgelik tanrıçası ve ate (tanrıtanımaz) hata ve günah tanrıçasıdır.

 

Yani kadın hem kutsal, yaşam ve güzellik dolu bir varlık hem de istenmeyen, aşağılanan, kötülük, bela ve karmaşayı barındıran bir varlıktır.:yes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim de elimde kısa bir Pandora özeti var onu paylaşayım;

 

Güzeldi,akıllıydı,zarifti,soyluydu Pandora.İlk kadın Pandora,dünya yüzüne çıktığında,yaratıkların en kusursuzu,en hoşu gibi görünüyordu.Onun Zeus'un buyruğu üzerine yaratıldığı bile söylenir.Ama Zeus,öyle geçinilmesi kolay bir tanrı değildi.Doğrusunu söylemek gerekirse,güzelim Pandora,Zeus'un insan soyuna oynadığı yeni bir oyundu.

 

Bir mitostan Zeus'un,insanoğlunu bir yolunu bulup mutlaka cezalandırmak istediği söylenir.Değil mi ki Prometheus,ateşi insanın buyruğuna verip,Zeus'un bütün tasarıları çıkmaza sokmuştur,yeni bir şey düşünmek zorundaydı Zeus.İnsanoğlunun başına gelebilecek kötülüklerin tümünü Prometheus'un bir kasaya kilitlediğini,kasayı da mühürlediğini bilir.Bir şey gelir aklına;Epimetheus'a yani Prometheus'un kardeşine gelin olarak yollar güzel Pandora'yı.Tepeleme kötülükle dolu,mühürlü kasayı da kızın yanına çeyiz olarak katar ve bu hazinenin çeyiz olarak kabul edilmesini ister.

 

Prometheus,Zeus'tan hiçbir armağan kabul etmemesi konusunda kardeşini önceden uyarmıştı.Gelgelelim,zavallı Epimetheus,Pandora'nın güzelliğine kendisini öyle bir kaptırır ki,kardeşinin öğütlerini unutur ve onunla evlenir.

 

Pandora'ya da,bu giz dolu kutuyu açmamasını söylemiştir.Ne var ki eninde sonunda kadındır Pandora,yani doğuştan meraklıdır.Günün birinde,içinde büyüyen meraka karşı koyamaz artık Pandora,kutuyu açar.İşte o zaman insanın başına gelebilecek uğursuzlukların tümü(ayrılıklar,savaşlar,yaslar,ölümler,daha neler neler) birlikte dışarı uçuverirler.Ne kalbi kırılan Pandora sokabilir bu uğursuzlukları kutuya,ne Epimetheus,ne de Prometheus.

 

Yine de bu mit'in de mutlu bir özelliği vardır.Kutuda tek bir şeyin kaldığı söylenir;O da Umuttur...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kadın Hamlet/İntikam Meleği

   Yönetmen Metin Erksan Senarist Metin Erksan Oyuncular: Fatma Girik, Ahmet Sezerel, Ali Cağaloğlu       Özet Babası öldürülen Hamlet'in hikâyesi, Shakespeare'in kaleminden çıktığı günden beri sayısız uyarlamaya konu oldu. Bu uyarlamanın özelliği ise Türk sinemasının en özgün ve usta seslerinden Metin Erksan'a ait olması. Üstelik Hamlet bir kadın. Hem de Fatma Girik tarafından canlandırılıyor.   *beyazperde

   , Yer: Filmler

  • Eski Çağların Savaşçı Kadınları

   I. Ahhotep (M.Ö. 1560 - 1530) Karnak tapınağındaki bir dikilitaşta şöyle yazar: "Her şeyi bilen, Kemet'i toplayan soylu leydi, Kral'ın eşi. Hükümdâr'ın kurduklarını idare etti. Onu korudu. Kaçakları topladı. Firari askerleri bir araya getirdi. Yukarı Mısır halkını yatıştırdı. Asilere boyun eğdirdi, Kral'ın eşi hayat veren Ahhotep."I. Ahmose ve kraliçe Ahmose Nefertari'nin annesidir. Ahhotep, "Tatmin olmuş Ay" anlamına gelir. Yaşadığı yüzyıl, Mısır Firavunlarının karşılaştığı en zor dönemlerd

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Antik Yunan'ın Eşcinsel Savaş Birliği

   THEBAİ'NİN AŞIKLAR BİRLİĞİ Tebai'nin (Thebai) Kutsal Grubu, yalnızca savaşçı değil aynı zamanda aşık olan 300 Tebaili askerden oluşan seçkin bir savaşçı bölüğüydü. Yunan tarihçi, biyografi ve deneme yazarı Plutarhos'a göre bu birliğin oluşturulması bir askeri lider olan Gorgidas tarafından MÖ 379 ve 378 yılları arasında gerçekleşmişti. Gorgidas, sıradan askerlerden farklı olarak aşıklardan oluşan bir bölüğün birbirlerini hayatta tutmak için daha vahşice ve istekli savaşacağına inanan bir

   , Yer: Yunan & Roma Mitolojisi

  • 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor

   Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs'ta başlıyor. Bu yıl "Araftan Çıkmak" temasıyla düzenlenecek olan festivalde dünyanın dört bir yanından direnen, ilham veren ve dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alacak.  24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. 27 Mayıs’ta düzenlenecek basın toplantısıyla başlayacak çevrimiçi gösterimler Festivalscope platform

   , Yer: Pano

  • Türk Mitolojisinde Tanrılar ve Tanrıçalar

   Türk mitolojisinde başrol oynayan tanrı ve tanrıçaların sıfatları, işlevleri ve isimlerinin etimolojik anlamları, yukarıdaki gezegen ve gezegensel sıralamaya uygunluk göstermektedir. Buna göre; Satürn Kara-Han, Jüpiter Ülgen, Mars Kızagan Tanrı, Venüs Umay (Ayızıt), Merkür Mergen Tanrı’yı karşılamaktadır.     http://1.bp.blogspot.com/_zvIfUWhErHA/SZHfWlRfymI/AAAAAAAAAK4/yi99j1yIwxg/s320/akana+copy.jpg   AK ANA   Sonsuz sulardan çıkıp, Ülgen’e yaratma emrini veren ve tekrar sulara dönen

   , Yer: Mitoloji

×
×
 • Yeni Oluştur...