Jump to content

Tiyatroya Genel Bakış ve Tiyatro Deneyimleriniz


spatha11

Önerilen Mesajlar

Tiyatro sizin için ne ifade etmektedir ? Benim için tiyatro , oyuncularının kendi benliklerinden çıkarak seyircilerin dikkatini onları eğlendirerek , ağlatarak , eleştirerek , öğreterek , mesajlar vererek çekme sanatı ve hayatımın bir parçasıdır . Hayatımızdaki gerçeklerin ve kurguların sahnede hayat bulmuş hali . Ve sanatın en değişken halidir tiyatro . Geçmişten günümüze tiyatronun gelişimi zaman almıştır , bir çok evreden geçmiştir ama en sonunda her şeyden bağımsızlaşarak sanatlaşmıştır .

İşte sizin için tiyatronun kısa tarihi :

 

Tiyatro , dinsel törenlerden doğmuş bir sanattır . Antik Yunan zamanında halkın ibadet için tanrılarına yaptıkları dinsel törenlerden doğmuştur tiyatro . Daha sonralarında ise meşhur Agoralarında oynanmaya başlanmış ve halkında büyük bir ilgisini çekmişti . Daha sonrasında ise tiyatro oyunları yazılmaya başlandı tiyatro artık biraz daha düzen almaya başlanmıştı ki Roma İmparatorluğunun yükselişi ve hristiyanlığın yayılışı tiyatroya gölge düşürdü ve uzun süre ortadan kalktı . Daha sonrasında ise rönesansın akımın başlaması ile gün yüzüne tekrar çıktı ve büyük gelişme göstererek modern tiyatro kavramı oluştu , farklı kültürlerde farklı tarzlarda benimsendi . Türkiye de ise geleneksel tiyatro adı altında kukla , Karagöz , köy seyirlik , orta oyunu gibi isimlerle genel olarak güldürü şeklinde,sahne olmadan herkese açık şekilde başlandı . Tanzimat'la birlikte her alanda olduğu gibi yavaş yavaş batının tiyatro anlayışı da benimsenmeye başlandı . Modern Türk Tiyatrosunun ilk eseri ise 1860 yılında Şinasi tarafından yazılan Şair evlenmesi isimli oyundur . Oyun tek perdeden oluşmaktaydı . Tiyatronun popülerleşmesinin ardından klişe bir şekilde kadınların tiyatroya gitmesi ve tiyatro yapması uzun bir süre yasaklandı . En son ise 1980'li yıllara doğru Türk toplumunun televizyonla tanışmasının ardından tiyatro Türkiye'de popülerliğini yitirmeye başlamıştır .

 

Peki tiyatronun bizler için eski önemimin kalmamasının nedeni gelişen teknoloji mi ? Bence kesinlikle hayır . Toplum olarak bu yapıya biraz da meyilliyiz , bizim için klişe olaylar ve güldürü her zaman daha ön plandadır bunu gişe rekorları kıran filmlere veya rabet gören dizilere bakaraktan da anlayabiliriz . Yeni çıkan filmler ve dizilerin televizyon gibi bir araçla ayağımıza kadar gelmesiyle de tiyatroya gitme gibi bir ihtiyaç kalmıyor . ''En son ne zaman tiyatroya gittiniz ve konusu neydi ?'' sorusunun cevabı ise ya bir yakının rol aldığı bir oyun yada okulunun tiyatro kulübü tarafından yapılmış bir oyun ve konusunu ve zamanını bile unutmuş olma genel olarak ortaya çıkan sonuç maalesef.

 

Tiyatro konusunun neden bu kadar üstünde duruyorsun diye sorabilirsiniz . Çünkü tiyatro aynı zamanda insanın kendini ifade etme biçimidir ve dikkat ettiyseniz bu kadar gelişmemize rağmen bu ifade biçiminde gerileme görülüyor

 

0.jpg

 

en büyük örneklerinden bir tanesi gibi :rolleyes:

 

Tabii hemen herşeyi tiyatro izlemiyoruz yada tiyatroyla ilgilenmiyoruz konusuna getiremeyiz ama faydalarını da göz ardı etmemeliyiz .

İlk olarak tiyatro veya sahne sanatları ile büyüyen bir neslin daha aktif , daha sosyal ve kendini ifade edebildiğini , ergenlik dönemini daha rahat atlattığını , ve bunların sonucu olarak da gelecekte problemlerini çözmede daha başarılı oldukları gözlemlenmekte . Yetişkinler için ise hoş bir hobi , günlük stres ve sıkıntıdan az da olsa kopabilmenin bir yolu veya ailecek gidilince akılda güzel anılar bırakabilecek bir aktivite tiyatro . Bunun dışında sahne de gösteri yapmak istemeyenler ama bir senaryo veya oyun yazmak isteyenler için yaratıcı drama ve yazarlık kurslarıda mevcut hale geldi son 5 yıl içerisinde .

 

Ve son olarak bu saydığım tiyatronun faydalarını kendimde gördüğümü belirtmek isterim , son 5 yıldır tiyatro ile uğraşıyorum ve bu yaşıma kadar bana bir çok şey kattığını söyleyebilirim.

 

Peki ya siz ? sizin tiyatroya bakış açınız ve sizin için önemi nedir ?

 

spatha11 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...