Jump to content

Yusufçuklar (Dragonflies)


Thyke00

Önerilen Mesajlar

indir (1).jpg

 

 

Su ve hava elementini taşıdıkları için sembolik olarak, rehber ruh veya gölge ruh gibi animist bir totem sayılan Şeffaf Yusufçuklar, tül kanatları ve pırıltılı bedenleri ile uçtukları yolları ışıltılara boyarken, hayranlıkla izlenilirler.

 

 

Değişim, yenilenme ve kendini gerçekleştirme sembollerinden biri olan Dragonfly; kimi yerlerde perilerle, doğa ruhları ile özdeşleştirilen güzel görünümü ile, mutluluk veren varlıklardan.

 

 

Japonlar için, yaz ve sonbaharı sembolize eden Dragonfly, bir Samurai için çeviklik ve hız simgesidir. Çin'de; refah, uyum ve iyi şans tılsımı olarak kullanılan sembolü ile önem kazanmıştır. Amerikan yerlileri onu, mutluluk ve saflık işareti olarak çizmişler, ayni zamanda hız sembolü haline de gelmiş.

 

 

Ortaçağ'ın Avrupasında Yusufçuk, cadıların hayvanı ve Şeytan'ın yeryüzüne attığı kaos çağırıcısı olarak Şeytan İğnesi adı ile biliniyordu. İsveç folkloründe ise, yusufçukların kötü ruhları denetlemek için çevreye geldiğine inanılırdı.

indir.jpg

 

 

Radlof'a göre, Şamanist bir totem adı olan Sarkan, "Sarık Kan" adında bir "ejderha" nın ongun olarak görülmesi ile bağlantılı olarak, Türk lehçelerinde, Avrupalıların Ejdersineği adı verdikleri Yusufçuğa, '''Sarıska'' denilmesinin kökünde yatar.

 

 

Dragonfly, bir Nagual hayvanı olarak, Carlos Castaneda tarafından totem alınmıştır ve Meksika büyücüleri için de ayrıca önemlidir. Su va hava elementinin sembolik gölge ruhunu, şahsi totemi olarak bilen kişiyle dragonfly, arketipsel bir bağlantı kurar,

 

 

Kişisel totem, bitki ve hayvan ruhlarının arketipsel yapılarıdır -dini-psiko-sosyal faaliyetlere yardım için (anima) yönüdür. Tıpkı koruyucu melekler bazında bir anlama bürünür.

 

 

Azteklerde veya bir çok Kızılderili topluluğunda, Nahualli, kişisel totem kavramının Pre Columbian alıntısıdır, "kişisel totem" olarak, özünde animist ruhları kapsar. Buna göre herkesin bir Nahuall’i bulunur.

 

 

Yusufçukların, yaklaşık 300 milyon yıldır gezegenimizde yaşadıkları tespit edilmiştir. Helikopter böceği- Kızböceği adları ile de anılan Dragonfly, yaklaşık 1000 ayrı "göz"den oluşan petekgözlere sahiptir, herşeyi ağır çekimde algılar, çok güçlü olduğu için, uçuş hızı saatte 95 kilometreyi bulabilir.

 

 

Ferda Ercan Uyulan / Okültizmveenerji Kitap.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...