Jump to content

İskandinav Tanrısı Odin Türk'müş


reincarnated

Önerilen Mesajlar

http://img295.imageshack.us/img295/4393/odhinthron.jpg

 

Hürriyet Gazetesi / 19 Ağustos 2008

 

 

İddia, İsveç tarihinin kurucuları arasında yer alan bir bilim adamına ait.

 

Prof. Sven Lagerbring, yaklaşık 250 yıl önce yazdığı kitapta, Türkçe ile İsveççe arasındaki ortaklıklardan, mitolojik benzerliklerden hareket ederek, İsveçlilerin atalarının Türkler olduğunu söylüyor. İsveç masallarında da tanrı Odin’in "Türkland"dan geldiği anlatılıyor.

 

İsveç tarihinin kurucuları arasında yer alan Prof. Sven Lagerbring’in 1764’te yazdığı 58 sayfalık bir kitap,İsveçlilerin Türk kökenli olduğunu ve İsveççe’de yer alan Türkçe kelimelerin bunu ortaya koyduğunu söylüyor. Söz konusu kitabı ilk kez Türk kamuoyunun dikkatine sunan ve fakat herhangi bir karşılık bulamayan ise Ali Nuri Dilmeç. Ali Nuri Dilmeç kim mi? Asıl adı Gustaf Nuring. 1861’de İsveç’in Malmö kentinde doğan ve 17 yaşında İstanbul’a gelip yerleşen, Türk ve Müslüman olarak Ali Nuri ismini alan bir İsveçli kendisi.

 

Fraklı Osmanlı Vikingi

 

Siyonizmin kurucusu Teodor Hertzl’in ifadesiyle "Fraklı Osmanlı Vikingi" Ali Nuri Bey, kitabı bir müzayededen alıyor, bir arkadaşına ödünç veriyor ve neredeyse 20 yıl sonra yeniden görebiliyor. Sonra da, "Değerli Bir Kitabın Tuhaf Yazgısı" diye bir yazı yazıyor. Böylece, Prof. Sven Lagerbring’in Türkçe ile İsveççe arasında kurduğu paralellikler ve İsveçlilerin Türk kökenli olduklarına dair tezleri gündeme geliyor.Ne var ki, dönem Türk Tarih Tezi dönemi olduğu halde pek fazla üzerinde durulmuyor bunun. Üstelik kitapta, İsveç’in en önemli tanrıları arasında yer alan "Odin"in de Türk asıllı olduğu da apaçık ifade ediliyor ve "Bizim atalarımız Odin’in yoldaşları Türklerdir. Bu konuda yeterli belge var" deniliyor. Odin’in iki kurtla birlikte gezdiğini söyleyelim de gerisini siz düşünün artık.

 

Türkçe’yle Benzer Kelimeler

 

Benzer kelimeler arasında ise: aş - asch / burç - borg / emek - omak / göl - gidl / yurt - jord / kab - kabbe / pusu - puss, krigpuss / su - siö / sulu - sölig hemen dikkat çekiyor. Kitabı yıllar sonra binbir zorlukla Türkçe’ye çeviren gazeteci Abdullah Gürgün, neden bu kadar zahmete katlandığını ise şöyle ifade ediyor:

 

"Amaç ayrı gayrılık değil ortaklık..."

 

"...Açıkçası beni kimin ne olduğu hiç ilgilendirmiyor. Amaç ayrı gayrılarımızı değil, ortak yönlerimizi ortaya çıkarmak; göz önüne sermektir. Aralarına nifak tohumları saçılan, birbirine kırdırılan, bölünüp parçalanıp yönetilen insanlar arasına köprüler kurma çabalarına omuz vermektir."

 

 

 

İsveç Tanrısı Odin, "Herwarar Masalı"nda Tirkiar (Türkler) ve Asiemaen (Asyalılar, Asyalı adamlar) olarak tanıtılan büyük bir kitlenin önderiydi. Tasvirlerde kurtlarıyla gösterilen Odin’in çok mülkünün bulunduğu "Türkland"dan (Türk ili) İsveç’e yolculuğu masalda ayrıntılarıyla anlatılır, adaletinden ve bilgeliğinden söz edilir. Kurduğu krallıkların başlarına oğullarını geçirdiği söylenir.

 

İsveç Tarihinin Kurucusu

 

1707 doğumlu olan Sven Lagerbring, 35 yaşında tarih profesörü oldu. 41 yaşında Lund Üniversitesi’nin rektörlüğünü üstlendi ve bu görevini 1769’a kadar sürdürdü. 1764 yılında birçok bilimsel eserin yanı sıra, "Türkler ile akrabalık" tezini kaleme aldı.Çalışmalarından dolayı 1769 yılında asalet ünvanı verildi. Lund Üniversitesi’nin logosunda Lagerbring’in resmi bulunmakta. İsveç’in modern tarih biliminin kurucusu olarak da anılan Lagerbring’in en önemli eseriyse dört ciltlik İsveç İmparatorluğu Tarihi’dir.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/Lagerbring.png/220px-Lagerbring.png

 

Eski bir haber fakat iddia olması karşın meraklandım

bilgisi olan aydınlatırsa çok iyi olur

 

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tanrıların etnik kökeninin ne önemi var . ? :D . Majikal bilimin bakış açısından bakarsam ; Bütün tanrı ve tanrıçalar zamanla evrensel enerji haline gelmiş \ Kollektif bilinçaltına işlenmiş tulpalardır ( Düşünce Formu ) , Sürekli bir dinamik denge içerisinde olmuşlar ve kültürden uygarlıklara adları değişmiştir . Tanrı ve Tanrıçaların etnik veya metafizik kökenlerini araştıracak olursak eğer ; Dünya oluşmadan önceki zamana kadar gider işin boyutu . Benim şahsi düşüncelerim ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında Türk tarihi açısından önemli bir konu, bu yüzden irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Olaya dediğin açıdan baktığımız zaman aslında benim en çok uyuz olduğum bir konuya değindin tanrıların, tanrıçaların, demonların ve ruhani varlıkların kesin net bir şekilde şudur demek hangi ekol olursa olsun bunların kesin gözüyle eleştirilmesine karşıyım. Demek istediğim bunların belirli kılıflara sokulup bu doğru olandır, diğer görüşler işe yaramaz gibi betimlemeler bana pek makul gelmiyor, Böyle düşünmemin sebebi bu tür varlıklarla çalışılıp farklı sonuçların ortaya çıkmasıdır. Kimse arkada işleyen mekanik şudur diyemez dememelidir. Bu tür çalışmaların sonuçları kişiden kişiye değişir ki uygulamaların antik çağlarda kullanılmış olması ve bu sistemleri uygulayan sayısının bir hayli fazla olması o sistemin gerçekliğini ve geçerliğini %100 doğrulamaz. Sözün kısası majisyen üzümünü yer bağını sormaz :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Pan Tanrısı Ve Pan Flüt

   Yunan Mitolojisi'nde Pan (Παν), Hermes'in Arkadya'lı bir periden (Penelopeia, Sose veya Thymbris) doğma oğlu olup çobanların, sürülerin, avcılığın, dağlık ve tenha arazilerin, pastoral müziğin tanrısıdır. Belden aşağısı keçi biçimindedir, ayrıca keçi gibi boynuzları ve kuyruğu vardır. Kulakları sivri ve uzun, burnu ise küçük ve sürekli etrafını koklar gibi kalkıktır. Şarap tanrısı Dionysos'un eşlikçilerinden biri olarak bahar, doğurganlık ve bereketle yakından ilgili bir tanrıdır. Mitolojid

   , Yer: Yunan & Roma Mitolojisi

  • Vatikan'ın Gizli Güneş Tanrısı Ayini

   Dünyanın en büyük bilgi kaynağı şüphe götürmez şekilde Vatikan’ın kütüphanesidir.1988 Yılında araştırmacı piskopos Alessio Bappiste arşivlerde;Antik Mısır Rahiplerinin Güneş Tanrısı RA ile iletişim kurmak için yaptıkları ayininin detaylı tarifini bulmuş, bunun üzerine nüfusunu kullanarak papa 2. Paulus ile bir görüşme ayarlamış ve yanına birkaç uzman alarak Mısır'a bir keşif gezisine çıkması için gerekli izinleri almıştır.   http://i.hizliresim.com/j6VA8j.jpg   Kısa bir hazırlığın ardından y

   , Yer: Şehir Efsaneleri

  • Iskandinav Mitleri

   KUZEY MİTLERİNDE YARATILIŞ     Başlangıçta yalnızca büyük bir boşluk vardı (Ginnungagup). Yeryüzü biçimlenmeden önce, ölüler dünyasından (Niflheim) başka hiçbir şey yoktu ve burası içinde 11 nehri barındıran büyük bir kuyuydu. Niflheimın güneyi aşırı sıcaktı ve muhafızlığı Sutr (zifir anlamında) adlı bir dev tarafından yapılırdı. Niflheimın geri kalanındaki tüm nehirler donmuştu ve bu nehirler Ginnungagup tarafından çepeçevre sarılıyordu. Ta ki sihirli kıvılcımlar donmuş nehirlerin üzerine düşe

   , Yer: İskandinav Mitolojisi

  • Odin’in Armağanı: Rune Alfabesi - Anlamları ve Büyüsel Özellikleriyle

   Giriş   Rune veya daha türkçeye geçmiş haliyle rünler, cadılık ve paganizm yolunda karşınıza en çok çıkan alfabelerden biridir. Özellikle büyüsel kullanımlarından, rune yogasına, birleştirilmiş talismanlardan, meditasyonlarına kadar çok çeşitli çalışma alanı vardır veya modern zamanlara doğru yaratılmıştır. Daha bütüncül bir konu yaratmak adına the witches of smyrna isimli sayfamızdaki bilgileri buraya da aktarma kararı verdim... Öncelikle Rune'un çıkış hikayesiyle başlayacağız... Bu hikaye iç

   , Yer: Witchcraft

  • Odin'in Armağanı: Runik Alfabe

   İskandinav geleneği Runik alfabenin keşfini "Her şeyin Babası" Odin'e ilham, kahinlik, gizli iletişim ve bilgeliğin efendisi ve daha meşum bir açıdan, dönüm noktalarının tanrısı, asılmış adamlar ve ölüye borçludur. Odin'in Dünya Ağacı'nın köklerindeki Mimir Kuyusu'nu arayışı hikayenin başlangıcını belirler. Kuyu, kolektif bilinçdışının klasik bir sembolüdür, bütün yaşam köklerini besleyen, bilgi ve kaderin temelini oluşturan enerjiler ve güçler havuzudur. Aynı zamanda Tanrıça'nın antik gizemleri

   , Yer: İskandinav Mitolojisi

×
×
 • Yeni Oluştur...