Jump to content

İskandinav Tanrısı Odin Türk'müş


reincarnated

Önerilen Mesajlar

http://img295.imageshack.us/img295/4393/odhinthron.jpg

 

Hürriyet Gazetesi / 19 Ağustos 2008

 

 

İddia, İsveç tarihinin kurucuları arasında yer alan bir bilim adamına ait.

 

Prof. Sven Lagerbring, yaklaşık 250 yıl önce yazdığı kitapta, Türkçe ile İsveççe arasındaki ortaklıklardan, mitolojik benzerliklerden hareket ederek, İsveçlilerin atalarının Türkler olduğunu söylüyor. İsveç masallarında da tanrı Odin’in "Türkland"dan geldiği anlatılıyor.

 

İsveç tarihinin kurucuları arasında yer alan Prof. Sven Lagerbring’in 1764’te yazdığı 58 sayfalık bir kitap,İsveçlilerin Türk kökenli olduğunu ve İsveççe’de yer alan Türkçe kelimelerin bunu ortaya koyduğunu söylüyor. Söz konusu kitabı ilk kez Türk kamuoyunun dikkatine sunan ve fakat herhangi bir karşılık bulamayan ise Ali Nuri Dilmeç. Ali Nuri Dilmeç kim mi? Asıl adı Gustaf Nuring. 1861’de İsveç’in Malmö kentinde doğan ve 17 yaşında İstanbul’a gelip yerleşen, Türk ve Müslüman olarak Ali Nuri ismini alan bir İsveçli kendisi.

 

Fraklı Osmanlı Vikingi

 

Siyonizmin kurucusu Teodor Hertzl’in ifadesiyle "Fraklı Osmanlı Vikingi" Ali Nuri Bey, kitabı bir müzayededen alıyor, bir arkadaşına ödünç veriyor ve neredeyse 20 yıl sonra yeniden görebiliyor. Sonra da, "Değerli Bir Kitabın Tuhaf Yazgısı" diye bir yazı yazıyor. Böylece, Prof. Sven Lagerbring’in Türkçe ile İsveççe arasında kurduğu paralellikler ve İsveçlilerin Türk kökenli olduklarına dair tezleri gündeme geliyor.Ne var ki, dönem Türk Tarih Tezi dönemi olduğu halde pek fazla üzerinde durulmuyor bunun. Üstelik kitapta, İsveç’in en önemli tanrıları arasında yer alan "Odin"in de Türk asıllı olduğu da apaçık ifade ediliyor ve "Bizim atalarımız Odin’in yoldaşları Türklerdir. Bu konuda yeterli belge var" deniliyor. Odin’in iki kurtla birlikte gezdiğini söyleyelim de gerisini siz düşünün artık.

 

Türkçe’yle Benzer Kelimeler

 

Benzer kelimeler arasında ise: aş - asch / burç - borg / emek - omak / göl - gidl / yurt - jord / kab - kabbe / pusu - puss, krigpuss / su - siö / sulu - sölig hemen dikkat çekiyor. Kitabı yıllar sonra binbir zorlukla Türkçe’ye çeviren gazeteci Abdullah Gürgün, neden bu kadar zahmete katlandığını ise şöyle ifade ediyor:

 

"Amaç ayrı gayrılık değil ortaklık..."

 

"...Açıkçası beni kimin ne olduğu hiç ilgilendirmiyor. Amaç ayrı gayrılarımızı değil, ortak yönlerimizi ortaya çıkarmak; göz önüne sermektir. Aralarına nifak tohumları saçılan, birbirine kırdırılan, bölünüp parçalanıp yönetilen insanlar arasına köprüler kurma çabalarına omuz vermektir."

 

 

 

İsveç Tanrısı Odin, "Herwarar Masalı"nda Tirkiar (Türkler) ve Asiemaen (Asyalılar, Asyalı adamlar) olarak tanıtılan büyük bir kitlenin önderiydi. Tasvirlerde kurtlarıyla gösterilen Odin’in çok mülkünün bulunduğu "Türkland"dan (Türk ili) İsveç’e yolculuğu masalda ayrıntılarıyla anlatılır, adaletinden ve bilgeliğinden söz edilir. Kurduğu krallıkların başlarına oğullarını geçirdiği söylenir.

 

İsveç Tarihinin Kurucusu

 

1707 doğumlu olan Sven Lagerbring, 35 yaşında tarih profesörü oldu. 41 yaşında Lund Üniversitesi’nin rektörlüğünü üstlendi ve bu görevini 1769’a kadar sürdürdü. 1764 yılında birçok bilimsel eserin yanı sıra, "Türkler ile akrabalık" tezini kaleme aldı.Çalışmalarından dolayı 1769 yılında asalet ünvanı verildi. Lund Üniversitesi’nin logosunda Lagerbring’in resmi bulunmakta. İsveç’in modern tarih biliminin kurucusu olarak da anılan Lagerbring’in en önemli eseriyse dört ciltlik İsveç İmparatorluğu Tarihi’dir.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/Lagerbring.png/220px-Lagerbring.png

 

Eski bir haber fakat iddia olması karşın meraklandım

bilgisi olan aydınlatırsa çok iyi olur

 

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tanrıların etnik kökeninin ne önemi var . ? :D . Majikal bilimin bakış açısından bakarsam ; Bütün tanrı ve tanrıçalar zamanla evrensel enerji haline gelmiş \ Kollektif bilinçaltına işlenmiş tulpalardır ( Düşünce Formu ) , Sürekli bir dinamik denge içerisinde olmuşlar ve kültürden uygarlıklara adları değişmiştir . Tanrı ve Tanrıçaların etnik veya metafizik kökenlerini araştıracak olursak eğer ; Dünya oluşmadan önceki zamana kadar gider işin boyutu . Benim şahsi düşüncelerim ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında Türk tarihi açısından önemli bir konu, bu yüzden irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Olaya dediğin açıdan baktığımız zaman aslında benim en çok uyuz olduğum bir konuya değindin tanrıların, tanrıçaların, demonların ve ruhani varlıkların kesin net bir şekilde şudur demek hangi ekol olursa olsun bunların kesin gözüyle eleştirilmesine karşıyım. Demek istediğim bunların belirli kılıflara sokulup bu doğru olandır, diğer görüşler işe yaramaz gibi betimlemeler bana pek makul gelmiyor, Böyle düşünmemin sebebi bu tür varlıklarla çalışılıp farklı sonuçların ortaya çıkmasıdır. Kimse arkada işleyen mekanik şudur diyemez dememelidir. Bu tür çalışmaların sonuçları kişiden kişiye değişir ki uygulamaların antik çağlarda kullanılmış olması ve bu sistemleri uygulayan sayısının bir hayli fazla olması o sistemin gerçekliğini ve geçerliğini %100 doğrulamaz. Sözün kısası majisyen üzümünü yer bağını sormaz :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...