Jump to content

Kadın Korsanlar ..


sidar

Önerilen Mesajlar

Kadınların denizde uğrusuzluk getirdiğine inanılan dönemlerde nasıl oluyor da denizcilerin korkulu rüyası korsanların arasında kadın isimleri geçiyor? Erkek kıyafetleri içinde geçirdikleri hayatlarını, denize ve savaşa adayan bu kadınlar kimdi?

****

Tarih, şaşırtıcı ilginç hikayelerle dolu. Aykırı Yayıncılık’ın 2003 yılında çıkardığı “Tarihin Cilveleri 1”, okurken insanı hayrete düşüren hikayelerden oluşuyor. Esirlerin haricinde gemiye kadın alınmadığı, gemide kadının uğursuzluk getireceğine inanıldığı bir dönemde (1600-1700’lü yıllarda) korsanlık yapan kadınlara da ilk kez bu kitapta rastladım.

Kadınların sakin ve itaatkâr davranmalarının beklendiği bir çağda gelenekleri yıkmayı başaran, erkeklerin dünyasında yaşayan, gemide oldukları zamanlarda erkek kıyafetleriyle dolaşan, savaşan ve hamile oldukları için cinsiyetleri fark edilen kadınlar…

İster yiğit ve cesur bir kadın, ister vicdansız bir suçlu olduğuna inanın… Gerçek şu ki hepsi de tarihin en ilginç kişiliklerine sahip.

Korsan kadınlarla ilgili yazılanlar çok sınırlı. Ama yine de adı geçen birkaç önemli ismin hikayelerine şöyle bir bakalım.

Anne Bonny

Korsan Benjamin olarak da bilinen Anne Bonny sertliği ve öfkesiyle nam salan en ünlü kadın korsandır. Bonny’nin tam doğum tarihi bilinmiyor ancak 1697 ile 1700 yılları arasında, İrlanda’da avukat bir babanın gayrimeşru çocuğu olarak dünyaya geldiğine inanılıyor. 16 yaşındayken kaptan James Bonny’ye aşık olur. Ciddi bir mirasın tek varisi olmasına rağmen macera ve heyecan isteyen Anne, James Bonny ile gizlice evlenir. O dönemde “günah yuvası” ve “korsanların cenneti” olarak bilinen New Providence’a (Nassau) taşınırlar. Kocası korsanlıktan vazgeçip valinin muhbirliğini yapmaya başlayınca Anne’in gözünden de düşer. Kocasını dönek olarak gören Anne, Calico Jack olarak tanınan Kaptan Jack Rackham ile tanışınca onunla kaçmaya karar 220px-bonney_anne_1697-1720.jpg?w=212&h=294verir. Erkek kıyafetlerini giyer ve gizlice gemiye biner. Anne tabanca ve kılıçla o kadar iyi savaşır ki kimse onu sorgulamaz. Ta ki hamile kalana kadar! Korsan gemisinin çocuk doğurmak için ideal olmadığını düşünen çift Küba’ya giderek bir süre “mesleğe” ara verir. Çocuğunu kaybeden Anne iyileşmek için New Providence’a gider. Anne ve Jack bu süreyi çok uzatamayarak korsanlığa geri döner. Kötü şöhretleri iyice yayılmıştır.

İlginç olan; Jack’in gemisindeki tek kadın Anne değildir. Erkek kılığına giren Mary Read de o gemidedir. Sonradan iki yakın arkadaş olan Anne ve Mary, mürettebatın korkulu rüyasıdır.

1720 yılında korsanlık ve maceraları sona erer.. Jamaika Valisi Lawes gemiye el koymak için askerlerini yollar. Jack ve mürettebat hazırlıksız yakalanır. Son ana kadar savaşmaya devam eden iki kadın da mürettebatın geri kalanıyla birlikte idama mahkum edilir fakat ikisi de hamile olduğu için infazları ertelenir. Ateşli hastalığa yakalanan Mary Read hapisteyken ölür. Anne Bony ise idam edilmez ama sonun ne olduğu hakkında kesin bir bilgi yok…

 

Mary Read

Mary Read’in çocukluğuyla ilgili farklı birçok şey yazıyor tarih. Londra’da bir kaptanın çocuğu olduğu ve annesi tarafından, babası denizdeyken ölen erkek kardeşinin yerine geçirildiği hikayelerden biri. Diğeri ise dul olan annesinin, kızı Mary’nin erkeklere sunulan avantajlardan yararlanmasını istediği için onu bir erkek gibi yetiştirdiği. Hikaye ne olursa olsun gerçek Mary’nin çocukluğundan beri erkek gibi büyüdüğü ve gençlik dönemine geldiğinde de kendine bir gemide iş bulduğu. Aradığı heyecanı bulamayan, iş yükünden ve tacizden bunalan Mary bir yolunu bulup gemiden kaçar, İngiliz ordusuna katılır. Basit bir er olarak başlar ama Flanders savaşında gösterdiği cesareti sayesinde Süvari Alayı’na terfi eder. Asker arkadaşına aşık olunca, gerçek kimliğini açıklar ve ordudan ayrılıp evlenirler. “Üç At Nalı” adlı bir han açarlar, Mary hayatında ilk kez kadın olarak yaşamaya başlar. Kısa bir read1.jpg?w=187&h=258süre sonra kocası ölünce erkek hayatına geri döner. Hanı bırakır, yine orduya katılır. Batı Hint Adaları’na doğru giderken Calico Jack ve Anne Bonny, Mary’nin içinde bulunduğu gemiye saldırır. Esirler arasındaki Mary, Anne’in dikkatini çeker. Kendisi gibi kadın olduğunu anlayınca da çok iyi arkadaş olurlar. Kaptan Jack, Anne’in bir denizciyle bu kadar çok vakit geçirmesini kıskanınca Mary kimliğini açıklamak zorunda kalır. Jack, mürettebatında iki kadın korsanın olması fikrine sıcak bakar ve Mary Read kısa sürede korsan bayrağı altında savaşan en cesur “adamlardan” biri olur. 1720’de hapiste ölür.

Grace O’Malley

Tahmini olarak 1530’lu yıllarda İrlanda’da Gal aristokrasisi içinde doğan O’Malley’yi İngilizler tehlikeli bir isyancı, yandaşları ise korkusuz ve kurnaz bir lider olarak tanımlar. Babası Owen O’Malley, klanın şefi ve filoların kaptanıdır. Denizi çok seven Grace, kızların denizci olamayacağı düşünüldüğü için saçlarını keser, erkek kıyafetleri giyer. Aile tarafından “kel” lakabı takılan Grace’e babasıyla denize açılması için izin verilir. Babasının yanında iyi bir denizci olan Grace, 16 yaşında politik bir kararla O’ Flaherty klanının varisiyle evlendirilir. İrlanda’nın batı kıyısı dışındaki suları kontrol altına alırlar. Grace O’Malley, kocası Cork Kalesi’ni savunurken ölünce, kaleyi basarak geri alır. Denizlere geri dönen Grace batı kıyısında güvenli geçiş için haraç almaya başlar, vermeyen gemileri talan eder. 1586’da yakalanan ve idama mahkum edilen korsanların kraliçesi Grace, Kraliçe I. Elizabeth’e dilekçe yazar. Biraraya gelen iki graceo.jpg?w=311&h=232“kraliçe”nin arasında geçen konuşma bilinmiyor ama Kraliçe I. Elizabeth, Grace ve ailesinin affedilmesi için emir çıkarır.

Grace O’Malley’nin 70’li yaşlarında bir gemi filosunu yönettiği biliniyor ve 1603’te Rockfleet Kalesi’nde öldüğüne inanılıyor.

Cheng I Sao

Çinli kadın korsan Cheng I Sao, 18’inci yüzyılın sonlarına doğru Güney Çin’de bir gemide doğdu ve kariyerine bir çiçek gemisinde (yüzen genelev) başladı. İyi bir evlilik yaparak(!) bir korsan filosuna sahip olan kocası sayesinde, 400 Çin yelkenlisi ve 50 bin mürettebatı yöneten bu kadın tarihteki en büyük korsan gücüne sahip oldu. Tarihin en başarılı korsanları arasında adı geçen I Sao 1844 yılında öldü.

 

Alıntıdır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

.

 

Anne bony ve marry read erkek kılığında güvertede takılıyorlarmış . Anne bony kaptanına düello teklif etmiş , Sonucunda da galip gelmiş . Kadın olduğu ortaya çıkıncada , Kaptan gemiden ayrılmış . :D

 

Kendime ne olmak isterdim diye sorduğumda aklıma bu kadınlar gelir. Daha önce de uzunca araştırmıştım, güzel bir paylaşım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Heey çok güzel bir konu :)

Ben küçükken kılık değiştirip oyun oynarken ablam " sen nesin böyle " derdi. "kız korsanım ben , korsanlar hep erkek mi olmak zorunda "derdim. O da "iyi ama seni o gemide tutmazlar söyleyeyim, gemide kadin uğursuzluk getirir "diyerek bulaşırdı :D " benim de tayfam tamamen kadın olur o zaman" derdim.

Konuya denk gelmem çok hoş oldu. Teşekkürler sidar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben korsanları hep erkek zannetme cahilliğine düşmüş birisiyim. :ermm:

 

Yeteri kadar ilgilenmemişsin demek ki . :) , Zaten çoğunluğuda erkek kılığına girer , maço bir maske takınırlardı kendilerine . Korsan hukuku , Musanın kırbacı gibi cezalandırmalar ve sonradan gelişen uluslararası deniz hukuğunda çok önemli rolleri olmuştur kadın korsanların . ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...