Jump to content

Maddi kazanç ve Gelirlerin Astrolojik Tanımları


sidar

Önerilen Mesajlar

William Lilly’nin Christian Astrology II. kitabından maddi kazançlar ve gelir edinme potansiyeli üzerine yazdıklarına yönelik en önemli noktalara vurgu yapacağım.

 

 

Para kaynaklarımız ve maddi kazanç yollarımızla ilgili en önemli göstergeler natal haritamızın 2. evi, Şans Noktası ve Jüpiter’in yer aldığı burç ve yöneticilerinin durumu ve pozisyonuna bakarak söylenebilir. Venüs’te maddi şans ve kazançlarla alakalı ve benefik etkilere sahip bir gezegen olduğu için göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanısıra, ikinci evde yer alan gezegenler ve bu eve başka gezegenlerin yaptığı açılar da konu üzerinde belirleyici rol oynarlar. 2. evde yer alan gezegenlerden ev girişine en yakın olanı daha çok söz sahibi olacaktır.

 

 

Ptolemy; Şans Noktasının yer aldığı ev ve burcun nitelikleri, kazanç elde etme olanaklarının hangi konulardan olacağına işaret eder, bu burcun yöneticilerinin durumu ve asaletleri ve şans noktasına açı yapıp yapmadıkları veya bu açıların doğası konu hakkında bize fikir verir demektedir. Eğer Şans Noktasının yöneticisi güçlüyse maddi olarak yüksek kazançlara ve varlıklara işaret eder. Eğer Güneş ve Ay bu noktaya iyi açılar yapıyorsa kişinin zenginlikleri verimli olur demektedir.

 

 

Şans noktası Satürn tarafından yönetiliyorsa ve Jüpiter’den iyi bir açı alıyorsa, kişi miraslardan yana şanslıdır, özellikle süperior gezegenlerden gelen açılar ,hele bu açılar köşelerden geliyorsa, veya dexter açılar ise (üstten gelen açılar) mirası güçlendirir. Satürn iyi bir pozisyondaysa ve asaleten güçlü olup yükselenle iyi bir açı kuruyorsa, kişi emlak, bağ bahçe ve doğa içinde yer alan evlerden yana şanslıdır.

 

 

Varlıklara sahip olmanın yansıra varlıkları koruyabilmek de ayrı bir husus, şöyleki ; eğer Şans Noktasıyla kavuşan veya bulunduğu burcun yöneticisi aynı doğada ve nitelikte ise bu gerçekleşir. Eğer malefik gezegenler bu konuda söz sahibi ise, signifikatörle açıyla kavuşum yapmaya doğru gideceklerse varlıkların elde tutulmasını olumsuz etkiler, paralar geldiği gibi gidebilir veya heba edilebilir. Dolayısıyla, signifikatörler, köşelerde, temel asalete sahip iseler kişinin maddi varlık kapasitesi güçlü olur. Sonuçta bahsedilen signifikatörlerin asalatlerine puan verilir ve debil durumları eksi olarak değerlendirilir ve çıkan sonuca göre bir yargıya varılır. Tüm göstergeler zayıfsa, yoksulluk kaçınılmazdır, orta derecede güçlülerse, kişi aşırı kazançlar elde edemese de, kolay bir hayat geçirebilir. Spika veya Regulus gibi yıldızlar yükselende, köşelerde , Güneş veya Ay’la birlikte veya iyi evlerde yer alıyorsa kişi zengin olur.

 

W. LILLIY’E GÖRE ZENGİNLİK VE KAZANÇLARA İŞARET EDEN GÖSTERGELER:

 

 

 • Maddi kazançlarla ilgili haritada tespit ettiğimiz göstergeler köşe evlerde yer alıyorlarsa bu önemli bir işarettir. İkincil evlerde, köşe evler kadar olmasa da hatırı sayılır kazanç ve servete işaret eder, eğer gezegenler günlük hareketleri açısından hızlı modda hareket ediyorlarsa, yanık veya retro değillerse iyi bir durumda sayılırlar.
 • Gezegenler köşelerde değil de iyi kabul edilen evlerde iseler, temel asaletleri güçlüyse orta seviyede servet verir.
 • Yükselenin lordu veya Ay, ve ikinci evin lordu kavuşum yapıyorsa, veya yükselenin lordu ve Ay arasında olumlu açılar varsa iyiye yorumlanır .
 • Jüpiter veya Venüs, Şans Noktası veya Şans Noktasının Lordu ile iyi açı kuruyorsa veya kavuşum yapıyorsa.
 • İkinci evin lordu , yükselende yer alıyorsa , veya Ay veya yükselenin lordu ikinci evde yer alıyorsa iyi olur.
 • İkinci evin lordu ile Yükselenin lordu arasında olumlu bir ışık aktarımı varsa ve benefik gezegenler yükselene veya Şans Noktasına iyi açılar gönderiyorlarsa.
 • Yükselen burç derecesinde Jüpiter ve Venüs karakterinde bir sabit yıldız yükseliyorsa, veya aynı türden bir yıldız ikinci evde veya Şans Noktası ile kavuşum yapıyorsa .
 • İkinci evde Jüpiter, Venüs veya Kuzey Ay düğümü yer alıyorsa ve asalaten güçlüyseler iyiye işarettir.
 • Ay yükselende ise, destek aldığı bir burçtaysa ve malefiklerden etkilenmemişse kişi yaşamı boyunca bolluk içinde yaşar.
 • Güneş ve Ay üçgen açı yapıyorsa, Güneş yüceldiği bir burçtaysa, her ikiside Satürn ve Mars’tan kötü etkilenmemişse geniş bir varlık kapasitesine işaret eder.
 • Jüpiter ikinci evdeyse ve Ay birinci evdeyse veya tersiyse yani Jüpiter 1. evde kendi asaletinde duruyorsa ve Ay ikinci evde kendi asaletinde duruyorsa zenginlik vaat eder demektedir. Satürn gündüz sektinde, veya 8. evdeyse ve benefiklerden iyi açı alıyorsa kişinin mirası güçlü olur. Ya da 8. evin lordunun asaletlerinden bazıları güçlüyse veya 10 . evde yer alıyorsa, veya şans noktasının lordu sekizinci evdeyse kişinin aileden gelen mirası güçlüdür.

 

Lilly’e göre kazanç bakımından düşük potansiyel gösteren hususlar: Ay, Satürn ile kavuşum yapıyorsa, ve köşede yer alıyorsa Kral bile olsa servetini kaybeder demektedir. Satürn’ün kare ve karşıt açıları Ay’ın niteliğini zayıflatır, ayni şekilde benefiklere Mars’ın kare veya karşıtlık yapması kişinin kazançları için oldukça fazla çaba sarfetmek zorunda kalmasına neden olur. Köşe evlerde yer alan malefik gezegenler, ikinci evin lorduna malefiklerden gelen kötü açılar veya asaleten düşük olduğu evlerde ve noktalarda yer alması kişinin varlık ve kazanç kapasitesini kısıtlayacak etkilerden sayılmaktadır. Yanmış bir Ay, dispozitörleri kötü konumlanmış yani cadent (düşük 3,6,9,12.evler ) evlerde yer alan bir Ay kazanç olanaklarını kısıtlar. Ay’ın yer aldığı burcun yöneticisi bir malefik ise ve kendi yerine kare veya karşıt açı yapıyorsa kişi ne kadar çabalarsa çabalasın hep maddi sınırlamalara uğrar. Jüpiter’de cadent evdeyse ve dispozitörü güçlü değilse kişi büyük bir servet edinemez ya da sahip olduğu varlıkları ömür boyu koruyamaz, ve maddi imkanlarında sürekli iniş ve çıkışlar olur denmektedir.

 

 

NOT: ŞANS NOKTASI ZENGİNLİKLER VE KAZANÇLARLA YAKINDAN ALAKALI OLDUĞU İÇİN BİRAZ ASALETLİ OLDUĞU DURUMLARDAN BAHSEDEYİM.

 

 

ŞANS NOKTASI: Boğa ve Balık’ta çok güçlüdür. Sırasıyla Terazi, Yay,Aslan ve Yengeç’te iyi konumlanmış kabul edilir. İkizler ve Başak’ta iyi sayılır ancak bu noktanın Jüpiter veya Venüs’ün asaletinde olması daha makbul kabul edilir. Şans Noktası Jüpiter veya Venüs’le kavuşum yapıyorsa, veya birinci veya ikinci evlerde ise, köşelerde yani yükselende, 4.7.veya 10. evlerde yer alıyorsa, çok iyi konumlanmış kabul edilir, ikincil evlerden sayılan 3,9,11, evlerde ise iyi kabul edilir. Yükselen veya şans Noktasında bir kraliyet yıldızı varsa özellikle Spica ( 18 derece Terazi) veya Regulus (24 derece Aslan) ile kavuşum yapıyorsa, yanık veya Güneş ışıkları altında yer almıyorsa, ömür boyu rahat ve varlıklar içinde yaşayacaksınız demektedir.

 

Naz Bayatlı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Yeni Oluştur...