Jump to content

Nanobakterilerin Varlığı Görüntüler İle Kanıtlandı


masal perisi

Önerilen Mesajlar

Nanobakterilerin Varlığı Görüntüler İle Kanıtlandı. Çok küçük bakterilerin varlığı üzerine yaklaşık 20 yıldır

tartışmalar yapılıyordu. Ancak bugüne kadar bu bakterileri görüntülemek ve yapılarını tanımlamak mümkün olmamıştı. Prof. J. Banfieldönderliğinde yapılan araştırmalar,bu bakımdan bir ilk olma niteliği taşıyor.

Araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı. Bakteri örnekleri, yeraltı sularının filtrelenmesiyle elde edilmiş. Zarar görmemeleri için çok düşük sıcaklıklarda tutulan örneklerin geçirimli elektron mikroskobu

kullanılarak incelenmesi sonucunda elde edilen görüntülerde ortalama hacmi 0,009 mikron küp olan bakteriler görülüyor. Bu bakterilerin büyüklüğü Esherichia coli bakterilerinin yüz ellide biri kadar ve 150.000 tanesi bir insan saçının ucuna sığabilir.

Mikroskop görüntülerinde bölünme sürecinde olan bazı bakterilerin de görülmesi, bakterilerin sağlıklı olduğunu ve dolayısıyla küçük boyutlarının anormal bir durumdan kaynaklanmadığını gösteriyor. Görüntülerde DNA olduğu düşünülen spiral bazı yapılar, az sayıda ribozom ve tüy benzeri uzantılar da görülüyor.

http://www.kimyahaberleri.com/wp-content/uploads/2015/05/Nanobakterilerin-Varl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCler-%C4%B0le-Kan%C4%B1tland%C4%B1-300x146.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...