Jump to content

Alqol.( En Şiddetli Sabit Yıldız.)


sidar

Önerilen Mesajlar

Eskilerin iddiasına göre en zorlu sabit yıldızdır. Yıldızın zorluğu mitolojide manasını bulur. Algol, Perseus takımyıldızındaki herkesi güzelliğiyle hayran bırakan Medusa'nın kesik başını simgeler. Bu sebeple, içinde bulunduğumuz yıllarda 25° Boğa burcunda yer alan bu yıldız, Boğa'nın sağlık astrolojisinde karşılık geldiği boyun ve boğazla ilişkili olduğu için ve aynı zamanda mitolojide Medusa'nın kesik başını simgelediğinden, boyuna ve boğaza gelecek tehlike, başın kesilmesi gibi şiddet içeren temaları anlatır. Aynı zamanda şehveti ve yoğun kadınsı tutkuyu simgeler. Şiddet ve zorbalık, boğularak ölüm, şeytanilik, kazalar ve körlük, cinayet, talihsizlik kelimleriyle de beraber anılır. Algol kimi kaynaklarda Satürn/Jüpiter karakterinde bir sabit yıldız olarak gösterilirken, kimi kaynaklarda da Satürn/ Mars karakterinde bir zorlu yıldız olarak görülmektedir ki, yukarıdaki temalara bakıldığında Satürn/Mars karakteri daha açıklayıcı gibi görünmektedir.

 

Caput Algol, aynı yörünge üzerinde dönen çift yıldızdan oluşmaktadır. Periyodik olarak, yıldızlardan biri diğerinin önüne geçerek, gece gökyüzünde ufak çapta bir tutulmaya sebep olmaktadırlar. Astronomik olarak bu tutulma gerçekleşirken, ilk önce yıldız iyice kararır, ardından parlak olarak gözlemlenir. Yıldız bu çift karakterli doğası gereği, astrolojide de çift karakterli yansımasını bulur. Bireylerin doğum haritalarında bu sabit yıldız önemli bir konumdaysa eğer, bilinçaltında hissedilen bir gerilim, yakıp yok etme isteği vardır ilkin ve bu gerilim eğer dönüşüm geçirirse, mükemmel bir sanat eserine de dönüşebilir. Zaten, bugüne kadar edebiyat, sinema, müzik,

resim gibi birçok, özellikle yaratıcılık ve cesaret gerektiren alanlarda, tarihe ismini yazdırmış ünlü ve başarılı insanların haritalarında bu sabit yıldızın gezegenlerle açı içinde olduğu, özellikle sert açılar yaptığı görülmektedir. Ancak ilginçtir, seri katillerin haritalarında da bu sabit yıldız aktiftir. Benzer şekilde bugüne kadar dünya üzerinde şiddet içeren olaylarda da Algol'un transit gezegenlerden aldığı açılar sayesinde aktif olduğu gözlemlenmiştir.

 

Bireylerin haritalarında Algol'un etkilerini yorumlamak için öncelikle, sabit yıldızın yer aldığı Boğa burcunun yöneticisi Venüs'ün ve bazı

durumlarda almuteni Ay'ın haritadaki durumuna bakmak gerekir. Venüs haritada bizzat sabit yıldızın kendisiyle, özellikle kavuşum, kare veya zıt açı yapıyorsa, bu çok önemlidir. Örneğin, kişinin Venüs'ü 25° Boğa, Akrep, Kova ve Aslan burçlarındaysa yada bu dereceye yakınsa bu haritaların dikkatli okunması gerekir. Zira Algol'ün şiddeti ve yıkımı içeren olumsuz özellikleri ve etkileri -eğer Venüs, Satürn gibi engelleyici, kısıtlayıcı bir gezegenden açı almamışsa- bu kişilerin haritalarında etkin olarak gözlenir. İkinci sırada önemli olan yine bu derecelerde, Venüs dışında başka herhangi bir gezegenin bulunmasıdır ki, özellikle Neptün, Uranüs ve Pluto haricindeki

gezegenlerin bu derecelerdeki varlığı daha önemlidir. Son olarak da bu derecelerde ASC, IC, MC ve DSC'nin bulunup bulunmadığını da bakılmalıdır. Ama her zaman için varış noktamız, Venüs'ün haritadaki konumu olacaktır. Çoğunlukla haritalarda gözlemlediğim, eğer Venüs muhafazakar özellikleri olan Satürn'ün burcu Oğlak'ta konumlanmışsa, yada Venüs Satürn'den açı alıyorsa bu kişilerde Algol'ün şiddet, zorbalık, şeytanilik gibi olumsuz özelliklerinin ortaya çıkmadığını görürüz. Tam tersi, bu kişiler Algol'ün yaratıcılığa yarayan olumlu yönlerini kullanırlarken, çoğunlukla bunu kıskanan ve engellemek isteyen çevrelerindeki insanların şiddet ve entrikalarına hedef olurlar. Bunun en yakın örneği, ölümünden derin üzüntü duyduğum güzide insan Hrant Dink'in haritasıdır. Vedik astrolog Şebnem

Eskib'in internet sitesinde Hrant Dink'in doğum saati üzerinde yaptığı çalışmayı dikkate alarak haritayı çizdirdiğimde, Dink'in ASC'sinin, Algol ile birleştiğini gördüm *(15 Eylül 1954, saat:20:20, Malatya)*. Açıkçası pek

şaşırmadım. [[rant Dink'in Venüs'ü 8°Akrep burcunda ve Satürn ile güçlü bir kavuşumdadır. Yukardaki çıkarımımı dikkate alarak, Hrant Dink'in zor geçen yaşamına karşın son derece yaratıcı, girişken bir insan olduğundan, barışçı ve sevgi dolu bir yüreğinin varlığından, ancak bir o kadar da çevresindekilerin zorbalığına maruz kalma riskinin varolduğundan bahsedebiliriz. Zira, Hrant Dink sanki haritasındaki yazgının farkındaymış gibi, 2005'in son günlerinde yapılan bir röportajında şöyle söylemektedir: "Ya ben tehlikeyi çok sevdim, ya tehlike beni! Ama inanılmaz derecede de masumdum." Tehlike onu sever; çünkü yükselen derecesi Algol ile kavuşmaktadır. Ayrıca haritasının 8.evinde Mars, Kuzey Düğüm kavuşumu vardır. O da tehlikeyi sever, çünkü haritasında güçlü bir Merkür/Mars karesi vardır ve tüm eleştirilere inat, keskin zekasını tutkulu cümleleriyle birleştirip cesurca yazılarını yazmaya devam eder. Ama bir o kadar da masumdur; çünkü Algol'ün yöneticisi Venüs, muhafazakar Satürn ile kavuşmaktadır. [[lgol, ASC kavuşumuna sahip bir örnek de ünlü bilim adamı Carl Sagan'dır. Sagan'ın Venüs'ü de 14° Akrep burcunda, 6.ev olan sağlık evinde ve Satürn ile kare açıdadır *(9 Kasım 1934, saat:17:05, New York)*. O da, haritasında etkin bir konumda bulunan Algol'ün olumsuz yanlarını törpüleyip, kendini yaratıcı biçimde dışa vuran, ancak yine farklı şiddette bir yaşam sonunu kendisine çeken güzide insanlardandır. Dünya dışında bir yaşamın varlığına kuvvetle inanan ve hayatı boyunca bu konu üzerine çalışan, yaratıcı bilim adamı Carl Sagan, ömrünün son iki yılında kemik iliği kanseriyle mücadele ederek 62 yaşında yaşama veda etmiştir. İlginç olan, Algol etkisinden midir bilinmez ama, Carl Sagan bir keresinde, Venüs ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda şu sözü söyler: "Venüs, kaynar asit içinde insanı parçalayan bir cehennem gibi!" Sritalardaki Algol değerlendirmesinde, ikinci derecede önemli olanın Algol ile bilhassa kişisel gezegenlerin yaptıkları kare, karşıt ve kavuşum açılarının varlığı olduğundan bahsetmiştim. Yine bununla ilgili en yakın örnek, degerli insan İsmail Cem'in doğum haritasıdır. İsmail Cem'in Güneş'i 25° Kova burcunda ve Satürn ile sekstil açıyla bağlantılıdır *(15 şubat 1940, İstanbul).* Herkesin hemfikir olduğu zerafeti, saygınlığı, yaratıcılığı ve ölüm döşeğinde bile sergilediği çalışkanlığı ile Türk siyasi tarihine adını altın harflerle yazdırmış ender insanlardan biridir. İlginçtir ki, İsmail Cem, Venüs gökyüzünde 25° Kova burcunda iken ve haritasındaki Güneş'iyle partil kavuşum yaptığı sırada hayata gözlerini yummuştur.

 

Alıntıdır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yükselenim 23 dereceden Kova. Alqol ile kare açı içerisinde sayılır. Bu benim hırçın ancak bu hırçınlığımı bastırırsam ilgi çekici olduğumu mu gösterir?

 

Ve Adolf Hitler. Onun Satürn'ü de Alqol ile kare açı yapıyor. Bu ne demek? Sen güneşinin Alqol ile kavuşumda olduğunu söylemiştin ama bildiğin 0 derecede güneşi.

 

Ve son olarak... Eğer Alqol hırçın doğasının aksine şeyler de taşıyorsa Jüpiter-Satürn daha uygun değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yükselenim 23 dereceden Kova. Alqol ile kare açı içerisinde sayılır. Bu benim hırçın ancak bu hırçınlığımı bastırırsam ilgi çekici olduğumu mu gösterir?

 

Ve Adolf Hitler. Onun Satürn'ü de Alqol ile kare açı yapıyor. Bu ne demek? Sen güneşinin Alqol ile kavuşumda olduğunu söylemiştin ama bildiğin 0 derecede güneşi.

 

 

 

Ve son olarak... Eğer Alqol hırçın doğasının aksine şeyler de taşıyorsa Jüpiter-Satürn daha uygun değil mi?

 

Dikkat edersen içinde bulunduğumuz yıllarda 25 derece boğada dır diyor , alqol sabit yıldızı için yukarıdaki yazıda lethal .

 

Deklinasyon açılarına göre değişiyor sabit yıldızların konumu . Deklinasyon ; Güneş ışınlarının Ekvator düzlemi ile yaptığı açıdır . Dünyanın düzleme olan eğilim açısı 23,5 derece iken uzun zaman aralığında 21 ile 25 dereceleri arası değişiyor . Bu yüzden sabit yıldızların ekliptik düzlemdeki konumu da değişiyor . Hitlerin zamanında 0 derece boğada hesaplanmış alqolun konumu . Ha böyle birşey olamaz ve nasıl değişiyor ulan dersen . Bütün yükselen ev burç sistemlerini falan hiçe sayarsın demektir bu . :)

 

Bu arada Alqol kesinlikle mars-satürn karakterinde kötücül bir yıldızdır . Senin yükselenin de kare açı yapıyor sayılmaz nedeni ise . Sabit yıldızlarla olan açıların orb aralığı her zaman en fazla 1 derece olarak ele alınır . Tarihsel ve metodolojik olarak böyle 3-4 derece orb varken sabit yıldızların etkileri kişilerde pek gözlemlenmemiştir ..

 

Sabit yıldızlar , Gök cisimlerine en uzak yıldızlar olduğundan yaptığı orb aralığı da haliyle düşecektir ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen cevaplayana kadar Algol hakkında biraz araştırma yapabildim ve Capulus adında Algolun hemen dibindeki yıldızın varlığını öğrendim. Yükselenim Algol ile değil Capulus ile kare açı içerisinde anlaşılan. Üstelik hem Venüs Satürn karesi hemde Venüs'ün Oğlakta olması bendeki Algol etkilerini sıfıra indiriyor sanırsam.

 

Jüpiter doğası iyicil olduğu için Algol ile eşleştirmek mantıksız geliyor olabilir ama Algolun birden parlamaya geçmesi, şımarıklık verdiği ve bolluk yönünden olumlu anlamda etkilediği için Jüpiter doğasına yakınlık gösteriyor. Mars ise biraz uzak kalıyor bana kalırsa. Mars hemen harekete geçmek ister sonuçta. Hem Jüpiter Satürn kavuşumları da benzer özellikler gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lethal muhalefet olmaya vesile arıyorsun ya her şey de bu çabana hayranım . Senden büyük bir reformcu olabilir. Ama kardeşim adamlar mars-satürn karakterinde demiş ne yapalım yani . Şehvet , Talihsizlik ve cinayetle nitelendirilen bir sabit yıldız nasıl jüpiterin doğasını taşıyabilir . Jüpiterin doğasını taşıyan bir sabit yıldız vardır ki o da , Regulus dur . Onu da araştırıp karşılaştırma yapmanı tavsiye ederim . Belki jüpiteryen nitelikleride olabilir alqolun ama astrolojide bu tür detaylarda baskın olan gezegen ön plana çıkar ....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lethal muhalefet olmaya vesile arıyorsun ya her şey de bu çabana hayranım . Senden büyük bir reformcu olabilir. Ama kardeşim adamlar mars-satürn karakterinde demiş ne yapalım yani . Şehvet , Talihsizlik ve cinayetle nitelendirilen bir sabit yıldız nasıl jüpiterin doğasını taşıyabilir . Jüpiterin doğasını taşıyan bir sabit yıldız vardır ki o da , Regulus dur . Onu da araştırıp karşılaştırma yapmanı tavsiye ederim . Belki jüpiteryen nitelikleride olabilir alqolun ama astrolojide bu tür detaylarda baskın olan gezegen ön plana çıkar ....
mesaj kutunu boşalt
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lethal muhalefet olmaya vesile arıyorsun ya her şey de bu çabana hayranım . Senden büyük bir reformcu olabilir. Ama kardeşim adamlar mars-satürn karakterinde demiş ne yapalım yani . Şehvet , Talihsizlik ve cinayetle nitelendirilen bir sabit yıldız nasıl jüpiterin doğasını taşıyabilir . Jüpiterin doğasını taşıyan bir sabit yıldız vardır ki o da , Regulus dur . Onu da araştırıp karşılaştırma yapmanı tavsiye ederim . Belki jüpiteryen nitelikleride olabilir alqolun ama astrolojide bu tür detaylarda baskın olan gezegen ön plana çıkar ....

 

Danke. Ama sende ne zaman bana karşı sıkışsan "Sırf muhalefetsin" diyorsun ve neden olarak yıldız haritamdan Uranüs'ü gösteriyorsun. :p Pekala ama geçmişte Alqol'u Satürn - Jüpiter doğasına layık bulanlar çıkmadı mı? Hatta konunun ilk paragrafında var bu. Alqol'u Mars doğasına uygun saymak için Mars'ın niteliklerine uygun saymak gerekir. Mars hemen elde etmeye ve hemen harekete geçmeye odaklıdır. Ancak Alqol gerek Zodyak üzerinde bulunduğu konum gerek kendi doğası daha çok yavaş yavaş ama tam olarak elde etmeye odaklı. Eğer uzun çabalar bir sonuç göstermezse işte o zaman vahşet gibi temalar ön plana çıkar. Örneğin Adolf Hitler, adamın belki de Yahudi katletmeye niyeti yoktu. (Auschwitz gibi pek çok toplama kampında "Arbeit macht frei" yazar mesela.) Ama takır takır savaşlarda yenilgi almaya başlayınca toplama kamplarında kimler varsa bunları bir koz olarak kullanmaya ve yeri gelince de öldürmeye başlamış. "Ne ekersen onu biçersin" daha çok bir Satürnyen bir olgu ve Marsla bağdaştırılan harekete geçme, zorlukla mücadele etmek gibi temalar Satürn'de de bulunur. Ancak Mars'ın aksine Satürn kendi mücadele etmesi gereken zorluğu kendisi koyar ve harekete geçme fiili çok geç gerçekleşir. Mars'ın Alqol üzerindeki etkilerini azalttığımı düşündüğüme göre elimizde iki gezegenin teması kalır. Satürn ve Jüpiter.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...