Jump to content

Yüzen Adalar


efemera

Önerilen Mesajlar

Göl'ün üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan krater göl konumundadır. Göl'ün şimdiki alanı 300 m2' nin üzerindedir. Islahı halinde 500 m2'den fazla olur. Gölün derinliği 50 metreden fazla olduğu sanılmaktadır. Göle devamlı akıntı olduğu tespit edilmiştir.

Yaz ve kış aylarında su seviyesi aynı kalmaktadır. Su tatlı ve berrak olup, herhangi bir madensel tuz ihtiva etmemektedir. Balık yetiştirmek mümkündür. Gölün ortasından hareket eden üç ada vardır. Adalar göl içinde bağımsızdır. Üstüne binildiği zaman sal gibi her tarafa ağır ağır hareket etmektedir. Adanın üzerinde 4-5 tane bodur ve dış budak ağacı mevcuttur. Çevredeki bitkiler gölün mevcut suyu ile beslenmektedir.

Ayrıca Göl'ün ortasında bulunan adanın yapısı incelendiğinde çayır, ayrık ot ve suda yetişen çeşitli bitkilerin ada üzerinde mevcut olduğu görülmektedir. Göl'ün çevresinde de çeşitli bitkilere rastlamak mümkündür. Yeşil alanın dışında kalan arazi gölden çok yüksektir. Çevresi meşe ve yeşil alan ile kaplıdır.

YÜZEN ADALAR NASIL OLUŞUYOR

 

Rüzgarla hareket eden yüzen adalar, bitki kök ve saplarının, canlı kök ve çürüklerinin birikmesiyle ve birbirine yapışarak organik madde oranı yüksek sıkı keçemsi bir doku oluşturmasıyla meydana geliyor. Birbirine tutunan bu bitkiler, suyun üstünde sal gibi yüzmeye başladıktan sonra üzerinde bitkiler, hatta ağaçlar yetişebiliyor. Nitekim Bingöl yüzen adalarının üzerinde üç adet dişbudak ağacı ve çalılar vardı. Rüzgarın estiği yöne doğru yer değiştiren adalar, büyüklüklerine göre sırıklarla da itilebiliyor. İhsan Bulut, oluşumu yüzlerce hatta binlerce yıl süren adaların bilinçsiz yararlanma sonucu kısa sürede yok olabileceğini ve bu nedenle turizme kazandırılması kadar korunmasının önemli olduğu gerçeğini önemle vurguluyor.

 

 

TESPİT EDİLEN YÜZEN ADALAR

 

Bingöl: Solhan ilçesi, Hazarşah köyünde 3 tane.

 

Erzurum: Olur ilçesi, Sülük Gölü’nde 1 tane.

 

Erzurum: Zökün Gölü’nde 2 tane.

 

Afyon: Eber Gölü’nde 1 tane.

 

Konya: Akşehir Gölü’nde 1 tane.

 

Erzincan: Ahmediye köyünde 1 tane.

 

Artvin: Yusufeli ve Şavşat’ta toplam 12 tane.

 

Denizli: Işıklı Gölü’nde 1 tane.

 

İçel: Gülnar ilçesi, Demirözü köyü Adalıgöl’de 1 tane.

 

Adıyaman: Çat Baraj Gölü’nde çok sayıda.

 

Samsun: Ladik Gölü’nde çok sayıda.

 

Kayseri: Sultansazlığı’nda çok sayıda.

Yüzen adalara bir örnek tıklayın:

 

http://image.haber7.com/haber/71980.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Çin Mitolojisinde Kutsal Adalar

   http://eastclareheritage.com/wp-content/uploads/2011/09/HolyIsland-1.jpg Mısırlılar, Hintler, Fijililer ve diğerleri gibi Çinliler ve Japonlar da daha önce gösterildiği gibi, okyanusun yılan tanrısı ya da ejderha tanrısı ile ilgili yüzen ve kaybolan bir adanın varlığına inanmışlardı. Doğu Denizinde bir yerlerde ulaşmanın ve üzerinde yerleşmenin çok zor olduğu bir takım adalar olduğuna da inanmışlardır. Bu inanç esas itibariyle eski Yunan yazarlarının "Kutsanan Adalar" ya da "Şanslı Ada

   , Yer: Uzakdoğu Mitolojisi

  • Tanımlanamayan Yüzen Cisimler USO'lar

   Çoğu kişi gezegenimizi ziyaret eden UFO’lar hakkında birşeyler duymuştur. Peki esrarengiz cisimler sadece gökyüzünde mi görülmektedirler? Bildiğimiz gibi, dünyanın büyük bir bölümü sular altındadır ve kanıtlar, UFO’ların gezegenimizdeki bir çok yere kimseye görünmeden gidebilmek için suları da kullandıklarını göstermektedir. UFO’ların deniz altında seyahat edenlerine U S O -Tanımlanamayan Yüzen Cisimler- adını vermekteyiz. Pek çoğumuz bunu bilmese de, bu esrarengiz denizaltı araçları hakkında pe

   , Yer: Ufoloji

  • Yüzen Şehir

   Dünyanın en büyük yüzen şehri Resimlerde görmüş olduğunuzu görüntüler dünyanın en büyük ve lüks gemisinden. Dünyanın en büyük yüzen şehri olarak tasarlanan bu kruvaziyerde yok yok. Alışveriş merkezi'nden, dağcılıkla ilgilenenler için tırmanma kayalıklarına kadar herşey mevcut. Kamaralar da New YOrk stili loft dairelerden oluşuyor.     http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9114/%5b3%5d311200811128_9114.jpg     'Oasis of the Seas' (Denizlerin vahası) adı verilmiş yüzen şehir Finlandiya'd

   , Yer: İlginç ve Komik Resimler

×
×
 • Yeni Oluştur...