Jump to content

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası


Ancients

Önerilen Mesajlar

H.K.E.M.B.L. Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi

 

 

 

http://www.arastiralim.net/ilk/wp-content/uploads/2011/08/William-McKinley-M%C3%BCzesinde-Mason-Locas%C4%B1na-Ait-%C3%9C%C3%A7-Kutsal-Kitap-Canton-Ohio-ABD.jpg

 

 

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=width: 85%]

H.K.E.M.B.L. Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi

 

Türkiye Büyük Locasını Tanıyalım

A) İstatistikler

 

Türkiye'de Localar, Vadi tâbir edilen 3 bölgede toplanmıştır.

Toplam üye sayısı : 12.500

Eğitim düzeyi: % 99 Üniversite mezunu

Toplam Loca sayısı: 185

Vadilere göre Locaların bulunduğu yerleşim bölgeleri:

İstanbul Vadisi: Beyoğlu, Yakacık, Koşuyolu, Bursa

Ankara Vadisi: Ankara, Adana, Antalya, Eskişehir

İzmir Vâdisi: Alsancak, Karşıyaka, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Çeşme

 

B) Hürmasonlukta Toplam Kalite Yönetimi

 

2002 yılında tüm yönetici ve çalışanların birlikte katıldıkları yoğun seminerlerin sonucunda Türk Masonluğunun Toplam Kalite Yönetimine geçmiş olması iftihar vesilesidir.

 

C) İktisadî İşletme

 

Türk Masonluğuna bağlı iktisadî işletme, dergi, kitap, Masonik rozet ve sair objelerin, ve bunların dışında üyelerin ihtiyacı olabilecek malzeme ve hizmetleri pazarlamak üzere kurulmuştur. Henüz ufak çapta da olsa, ihracat yapmaktadır.

 

D) Türkiye Büyük Locasının yayınları;

 

a) Mimar Sinan araştırma dergisi.

b) Dünyadan ve yurt içinden haberler, Masonik mizah ve Kardeşler ile Localar arasında iletişim görevi gören yazılar içeren Tesviye dergisi.

c) Büyük Locanın yayınladığı muhtelif Masonik tarih ve felsefe kitapları.

d) Vadilerin ve Locaların yayınladıkları bültenler ve yıllık konferans derlemeleri.

 

E) Yardım faaliyeti

 

• Çocuk Esirgeme Kurumu, SEV Vakfı (geriatri), Cüzamla Mücadele Cemiyeti, Yoksul ve Hasta Öğrencilere Yardım Vakfı geçmişte veya günümüzde Türkiye Büyük Locasının doğrudan veya dolaylı olarak kurmuş olduğu yardım amaçlı vakıflardır.

 

• Türkiye Büyük Locası Atatürkçü öğrencilere burs vermektedir.

 

• 17 Ağustos deprem bölgesinde Cumhuriyet İlköğretim Okulu (Derince) Türkiye Büyük Locası tarafından İnşa edilmiş ve Millî Eğitim Bakanlığına teslim edilmiştir. 1200 öğrenci bu okula devam etmektedir. Bu projeye ana okulu, spor ve tiyatro salonu dahil edilmiştir, proje tamamlandıktan sonra da ilişki devam etmektedir. Mezunlar burs programına dahil edileceklerdir.

 

• Ülkemizde eksik olmayan doğal âfetlerde, Türkiye Büyük Locası her defasında insanlık görevini aynî ve nakdî yardım şeklinde yerine getirmiştir.

 

• Türkiye Büyük Locasının 100. yılı 2009'da kutlanacaktır, o tarihe yetişecek yeni sosyal projeler üzerinde çalışılmaktadır.

 

• Yukarıda sayılanların dışında, Localar bireysel olarak muhtelif yardımlar yapmaktadır.

 

F) Kültür Faaliyeti

 

• Cumhuriyet Bayramı ile onu izleyen Atatürk Haftasında, Atatürk, demokrasi ve laiklik konularında konferanslar verilmekte, halka açık paneller tertip edilmektedir.

 

• 16 Aralık Türkiye Büyük Locasının kuruluş günü kutlamaları çerçevesinde, halka açık panellerle konserler tertip edilmektedir.

 

• Yukarıda belirtilen gelenekselleşmiş tarihlerin dışında, muhtelif vesilelerle tiyatro eserleri, konserler sponsor edilmektedir.

 

• Kız - erkek bursiyer öğrencilerimiz bu faaliyetlerimizin halka açık bölümlerine davet edilmektedir.

 

• Bursiyerlerimize yönelik müze gezileri, tiyatro ve konsergösterilerine birlikte katılma gibi faaliyetin yanında, ileride yaşamlarında kendilerine yardımcı olabilecek Avrupa Topluluğu, İnsan Hakları, Konsantrasyon, Başarıya ulaşma yolları, Kendine Güvenme, İşe başvuru mülakatları gibi konularda profesyonellere konferanslar verdirilmektedir.

 

• Bursiyerlerimize yaz tatillerinde staj yerleri, mezun olduktan sonra da iş bulmalarında yardımcı olunmaktadır.

 

E) Hemşirelerimiz

 

Mason eşleri ve yakınları İstanbul ve İzmir'de Beyaz Eldiven Derneği ile Ankara'da Gönül Dostları adında dernekler kurmuşlardır. Bu dernekler özellikle bursiyerlerimize yönelik faaliyet yapmakta, onlarla kişisel temas sağlamakta, konferanslar düzenlemekte, sağlık ve eğitimle ilgili sorunlarına yardımcı olmakta, kitap yardımı yapmaktadırlar. Beyaz Eldiven Derneği Derince Cumhuriyet İlköğretim Okuluna bağlı Ana Okulunun yapılmasına öncülük etmiş ve halen sponsorluğunu yapmaktadır.

Beyaz Eldiven Derneği Cumhuriyet İlköğrenim Okulu kütüphanesine, ansiklopediler de dahil olmak üzere, 1000 kadar kitap temin etmiştir.

 

Yazar: MASON

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Dernek" açısından faydalı bir dize bilgi lakin yeterli değil. Yine de teşekkür ederiz :)

 

'Masonluk' hakkında paylaşılan her bilgi, 'dernek' adına değil midir zaten? Belki paylaşılamayacak şeylerin ne olduğunu, imzamdaki Mevlana'nın sözüyle anlatabiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Masonluga karsi buyuk ilgi ve merakim var ama masonluga basvuracak kadar maddi gucum olmadigindan dolayi basvurmayi hic dusunmedim.

Eger bir gun maddi gucum olursa 2 tane mason referans istemelerine ragmen ,olmadigi icin kapilarini calip mason olmak icin talep de bulunucam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...